Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Pracujesz? Możesz dostać 2417 zł na wakacje. Nie chodzi o "wczasy pod gruszą"

Pracujesz? Możesz dostać 2417 zł na wakacje. Nie chodzi o "wczasy pod gruszą"

na wakacjach
Fot. East News/Piotr Molecki

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Jest to świadczenie, które może im pomóc w sfinansowaniu wyjazdu wakacyjnego. Jego wypłacanie jest ciekawym bonusem w pracy.

Świadczenie urlopowe to naprawdę spory zastrzyk gotówki. Na jego wypłacanie mogą zdecydować się także mniejsze zakłady pracy, nie tylko firmy zatrudniające powyżej 50 osób.

Co to jest świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe to dodatkowe świadczenie, które pracodawcy mogą wypłacić pracownikom, którzy idą na urlop. Jest to jednak świadczenie dobrowolne, więc właściciele firm nie mają takiego obowiązku. To zupełnie inny rodzaj wsparcia finansowego niż wczasy pod gruszą.

W tym roku ma wynosić 2417 zł. To świadczenie jest wypłacane automatycznie wszystkim zatrudnionym na umowie o pracę w danej firmie. Mogą wprowadzić je wszystkie firmy poza sektorem budżetowym, także te, które zatrudniają mniej niż 50 osób. Nie muszą mieć do tego celu założonego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

dziewczynka z tata na plaży
Fot. Pixabay/sarahbernier3140

Wniosek o świadczenie urlopowe

Nie trzeba składać żadnego wniosku, by otrzymać świadczenie urlopowe. Jest ono dobrowolnie wypłacane przez pracodawcę. Jeśli uzna, że w tym roku je wypłaca swoim pracownikom, powinni dostać je wszyscy. Bez względu na poziom zarobków czy sytuację socjalną.

Jednak jest jeden warunek — muszą w danym roku wykorzystać dwutygodniowy urlop wypoczynkowy. Świadczenie urlopowe ma być wsparciem do sfinansowania wyjazdu wakacyjnego. Jednak można otrzymać je, nawet jeśli w czasie urlopu odpoczywa się w domu czy na działce.

Świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą

Świadczenie urlopowe może być wypłacane niezależnie od tego, czy firma ma założony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To jest główna różnica między tym a tak zwanymi "wczasami pod gruszą". Są one wypłacane tylko ze środków ZFŚS.

Poza tym na wczasy pod gruszą trzeba złożyć wniosek, a pracodawca może ustalić swoje wymagania i progi, które trzeba spełnić. Może brać pod uwagę sytuację socjalną albo materialną pracownika. Z wczasów pod gruszą często mogą skorzystać także emerytowani pracownicy danej firmy.

W przypadku świadczenia urlopowego, o wszystkim decyduje pracodawca. Jest ono uznaniowe, ale jeśli szef stwierdzi, że będzie je wypłacał, powinno wpłynąć na konta wszystkich pracowników pracujących na umowę o pracę. Dla pracodawcy takie świadczenie to też zysk, wlicza się je do kosztów uzyskania przychodu, więc wpływa korzystnie na rozliczenie podatkowe.

Zobacz także:

Mam dość słuchania, że wy nie mieliście 800+. Co pokolenie, to inne problemy

1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?

Bon energetyczny wszedł w życie. Kto dostanie 1200 zł od rządu?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?