Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zabrała synowi telefon, a nastolatek wpadł w szał. Matka ze łzami w oczach pokazała, co robił
Marta Uler
Marta Uler 11.09.2023 14:17

Zabrała synowi telefon, a nastolatek wpadł w szał. Matka ze łzami w oczach pokazała, co robił

Chłopak zdemolował mieszkanie
Pexels/Tima Miroshnichenko/TikTok

Uzależnienie od smartfonów to smutna rzeczywistość. Co gorsza, w dużej mierze dotyka ono młodych ludzi, nastolatków, a nawet dzieci. Nałogowiec, którego pozbawi się dostępu do komórki, może zacząć zachowywać się nieprzewidywalnie, a nawet stracić zupełnie nad sobą kontrolę. 

O tym, co może się stać, gdy posuniemy się do tak radykalnego kroku, jak zabranie komórki, przekonała się boleśnie pewna matka. Opublikowała na TikToku nagranie, które chwyta za serce. Nikt nie chciałby znaleźć się w podobnej sytuacji.

To nagranie sprawia, że w oczach stają łzy

Na TikToku użytkownik o pseudonimie „ramone” opublikował film, na którym pewna kobieta pokazuje swoje mieszkanie. Dom jest całkowicie zdemolowany przez jej 15-letniego syna. Chłopak dopuścił się tego straszliwego czynu po tym, jak matka zabrała mu komórkę. 

Kobieta przechodzi przez mieszkanie, pokazując kolejno wszystkie zniszczone pomieszczenia i sprzęty. Wydaje się, że chłopak nie oszczędził nawet najdrobniejszego elementu. Słychać, że kobieta płacze. I szczerze mówiąc – nie wiadomo nawet, kogo bardziej żałować – jej, która jest tak bardzo bezradna i zrozpaczona, czy jej dziecka, z którym stało się coś tak strasznego.

Uzależnienie od smartfonów to powszechny problem

Uzależnienie od smartfonów to dramat, który dotyczy zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Dla młodzieży, która wychowała się w erze cyfrowej, telefon komórkowy to narzędzie do komunikacji, źródło rozrywki, informacji i kontaktu ze światem – właściwie do wszystkiego. 

Coraz częściej słyszymy o młodych ludziach, którzy – w związku z powyższym – uzależniają się od swoich smartfonów. Skala tego problemu, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, jest zatrważająca. Szacuje się, według różnych badań, że dotyczyć może nawet 40 procent młodzieży. Przeciętny nastolatek spędza około 4-5 godzin dziennie przed ekranem telefonu komórkowego. 

„Lajki” oraz komentarze w mediach społecznościowych stają się jego „być albo nie być”. Ponadto warto zwrócić też uwagę na fakt, że korzystanie z telefonów komórkowych może być źródłem ucieczki od problemów czy trudności emocjonalnych, co jednocześnie wzmacnia uzależnienie.

Jakie objawy daje uzależnienie od smartfona

Właściwie, nic dziwnego, że w pewnym momencie, dziecko zaczyna tracić nad sobą kontrolę. Skupia się przede wszystkim na tym, co może „tam” znaleźć, czyli na mediach społecznościowych, czy grach. Z czasem coraz bardziej odrywa się od rzeczywistości. To, co jest prawdziwe, czyli chociażby relacje międzyludzkie, tracą dla niego znaczenie. 

Cierpi zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Młody człowiek ma problemy ze snem, kondycją fizyczną, trudno mu się skoncentrować, bywa, że doświadcza depresji czy lęku społecznego. W skrajnych przypadkach izoluje się od życia, a z czasem traci kontakty z rówieśnikami, przestaje radzić sobie w szkole.  

Widzimy więc, że to uzależnienie od smartfonów działa w dwie strony. Z jednej – nastolatka coś wciąga do wirtualnej rzeczywistości, a z drugiej – popycha go tam sytuacja np. rodzinna. Brak zainteresowania ze strony rodziców, brak alternatywy spędzania wolnego czasu. „Opiekunowie nie dają mi wsparcia, dopiero w internecie jestem ważny, lubiany”, może myśleć dziecko.

Jak rodzice mogą pomóc swojemu dziecku?

Są różne kroki, które można podejmować w walce z uzależnieniem dziecka od smartfona:

  • Rozmowa i edukacja – dziecko powinno zdawać sobie sprawę z konsekwencji nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego, tego, jak to może wpłynąć na jego życie. Dlatego zawsze – warto rozmawiać i tłumaczyć. 
  • Ustanowienie granic – powinno się, razem z dzieckiem, ustalić godziny korzystania z telefonu, zakaz używania go podczas posiłków, itp.
  • Wspólne aktywności – sport, sztuka, inne hobby. Wiele rzeczy można robić razem, w gronie rodziny, a dla jej dobra, wręcz należy.
  • Wsparcie psychologiczne – jeśli uzależnienie jest już poważne, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą specjalizującym się w uzależnieniach od technologii.

Przydatne telefony:

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę.

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci, pon. – pt. 12:00 – 15:00

801 889 880 – telefon zaufania – uzależnienia behawioralne, pon. – niedz. 17:00 – 22:00
 

Czytaj także:

Żarty się skończyły. Tak pokonasz uzależnienie dziecka od gier

Mama zapisała 10-letnią Zosię na odwyk. Była uzależniona od internetu

Ojciec zbladł widząc 800 złotych rachunku za telefon. To nauczka dla wszystkich rodziców