portalparentingowy.pl > Niemowlę > Zacieki z materaca znikną same. Mam na to niezawodny sposób
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.10.2023 14:01

Zacieki z materaca znikną same. Mam na to niezawodny sposób

żółte plamy na materacu, jak się pozbyć
Fot. ShutterStock

Chcemy, aby nasze dzieci dorastały w czystych i estetycznych przestrzeniach, jednak są miejsca, gdzie w każdym domu stanowi to problem. Niemowlęta ulewają, przesikują pieluchy, ślinią się... O ile pościel wypierzesz bez trudu, to z materacem pojawia się pewien problem.

Żółte plamy i zacieki, to niestety dość powszechny problem. Nie dość, że takie ślady budzą naszą odrazę, to jeszcze prześwitują przez cienkie prześcieradło i są źródłem zarazków. Na szczęście istnieją sposoby, żeby się ich pozbyć!

Od czego robią się żółte plany na materacu

Najprościej byłoby odpowiedzieć, że są to płyny ustrojowe. Choć kojarzą nam się przede wszystkim z moczem, który przesiąka przez prześcieradło, jeśli na materacu nie ma specjalnego podkładu. Jednak to tylko część prawdy. Najczęściej za żółte zacieki na materacu odpowiada pot, który wsiąka w piżamkę, prześcieradło i... materac. Z czasem plamy żółkną.

Część z nich to skutek ulewania pokarmu, kosmetyki, którymi nawilżamy dziecięcą skórę i ślina. Tak czy inaczej, każda z tych substancji stanowi pożywkę dla bakterii, dlatego plamy i zacieki należy usuwać, nie tylko z przyczyn estetycznych, ale też zdrowotnych.

Ron LachPexels (6).jpg

Fot. Pixabay, Dziecięcy materac wymaga regularnego czyszczenia.

Jak usunąć plamy z materaca gdy są świeże

Jeśli zdarzyło się, że malec zasikał łóżko, bezzwłocznie postaraj się usunąć z niego jak najwięcej wilgoci. Świetnie sprawdzi się tu czysty, suchy ręcznik, który należy dociskać do materaca. Nie pocieraj, bo pogorszysz sprawę. Zwykle takie wypadki zdarzają się w nocy, więc dalsze działania podejmiesz rano.

Rano na zmoczone miejsce możesz rozsypać sodę oczyszczoną i wetrzeć ją delikatnie suchą gąbką w świeżą plamę. Zostaw na dwie godziny i dokładnie odkurz. Kolejny sposób to woda z octem w proporcji 2:1. Należy je wymieszać i przelać do butelki z atomizerem, Delikatnie spryskaj materac i ułóż na plamie grubą warstwę ręcznika papierowego, zostaw do wyschnięcia. 

Jak usunąć zaschnięte żółte plamy z materaca dziecka

Zmieniasz pościel, a tam... niespodzianka. Plamy z potu zżółkły i wygląda na to, że nie zamierzają już zniknąć. Ale spokojnie, na to też jest sposób. Wystarczy pół szklanki zimnej przefiltrowanej wody i pół szklanki wody utlenionej. Wymieszaj je i zamocz w nich czystą bawełnianą ściereczkę. Odciśnij i ułóż na plamie. Zostaw do wyschnięcia.

Woda utleniona jest naturalnym wybielaczem, ta mikstura jest w pełni bezpieczna dla dziecka, dlatego nie musisz się obawiać o jego zdrowie. Plama dosłownie zniknie sama. Pamiętaj, żeby dobrze wysuszyć i przewietrzyć materac przed kolejnym użyciem. 

Jak dbać o materac dziecka

Po pierwsze należy raz w tygodniu zmieniać pościel. W czasie tej zmiany warto wyjąć go z łóżeczka i delikatnie wytrzepać, jeśli to możliwe - przewietrzyć. Następnie odkurz materac, żeby zebrać z niego kurz, roztocza i resztki naskórka. Co dwie trzy zmiany pościeli spryskaj materac płynem odkażającym i zostaw do wyschnięcia.

Pamiętaj, żeby obracać materace na łóżkach, dziecku temu będą się równo zużywać i unikniecie, np. powstania dołków, które utrudniają odpoczynek. Jeśli materac jest zniszczony - wymień go na nowy. Bardzo ostrożnie podchodź do tematu zakupu używanych materacy - możesz z nimi przynieść do domu nieproszonych gości

Zobacz także:

Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć

Niesamowity dzidziuś! Noworodek próbował raczkować. Nagranie do HIT internetu