Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć
Bywa, że dziecko przez sen wykonuje mnóstwo nerwowych ruchów. Rodzice niemowlaków są często zaniepokojeni, bo ucząc się życia w nowej sytuacji, obserwują dziecko uważnie. Czasem mowa o ruchach kończyn, a czasem o "podskakiwaniu" całego ciała.
Czy jest się czym niepokoić, kiedy zgłosić się do lekarza i dlaczego właściwie maluch się intensywnie porusza w czasie snu? Czyżby miał koszmary? Rodzice często zastanawiają się, czy powinni wtedy wybudzać dziecko, czy zostawić je w spokoju.
Dlaczego niemowlę gwałtownie rusza się w czasie snu?
Zwykle odpowiedź dotyczy zmian rozwojowych. Wszystkie układy w ciele malucha starają się nauczyć współpracować. Ma to związek ze świadomością własnego ciała. Kiedy układ nerwowy i mięśniowy zaczynają "dochodzić do porozumienia", dziecko może poruszać się w niekontrolowany sposób. To trochę tak, jakby jego mózg sprawdzał, czy dobrze rozpoznaje położenie ciała w przestrzeni.
Czasem może to wyglądać niepokojąco, jednak zwykle sytuacja normuje się przed ukończeniem przez dziecko 6 miesiąca życia. Jeśli dziecko jest starsze, a mimo to jego ruchy wciąż są niespokojne, nadal nie musisz się martwić. Dzieci mogą się tak zachowywać w czasie ząbkowania, a także jeśli zaczyna się u nich infekcja. Co ciekawe, winne mogą być też marzenia senne. Niemowlę śpi bowiem... kolorowo.
Gwałtowne ruchy dziecka przez sen - kiedy do lekarza
Dziecko wyrzucające przez sen rączki i nóżki w powietrze, może przy tym wydawać z siebie różne dźwięki. Zdarza się, że maluch stęka, popiskuje, a nawet kwili. Najlepiej go wtedy zostawić w spokoju. Jednak są sytuacje, w których warto skontaktować się z lekarzem. Bezwzględnie należy to zrobić, jeśli nerwowym ruchom towarzyszą:
- gorączka,
- wysypka, obrzęk lub zaczerwienienie ciała,
- nagły, intensywny płacz,
- prężenie ciała, wyginanie w nienaturalne pozycje,
- drgawki,
- epizody bezdechu.
Zawsze tez lepiej zadzwonić do przychodni, jeśli nas coś niepokoi, niż zbagatelizować objawy, które mogą wymagać konsultacji.
Jak zminimalizować nerwowe ruchy dziecka w czasie snu?
Choć same w sobie dziecku nie szkodzą, to po pierwsze sprawiają, że maluch się odkrywa i wybudza, a po drugie mogą obniżać jakość jego snu. Dlatego warto wyeliminować czynniki, które mogą sprzyjać nerwowym ruchom. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni dziecka, powinna ona wynosić między 18 a 22 st. C. Zatroszczcie się, aby w porze, kiedy dziecko śpi, w domu panowała względna cisza, to zapobiega nagłym wybudzeniom. Pomocny może się okazać biały szum.
Kolejna rzecz to warunki, w których śpi dziecko. Usuń z łóżeczka niepotrzebne zabawki, poduszki, gromadzą one roztocza, które mogą utrudniać maluchowi swobodne oddychanie, zresztą wskazuje się je jako jedną z przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Ubranka, w których śpi niemowlę, powinny być miękkie i zapewniać swobodę ruchów. Nakarm maleństwo przed snem i zmień pieluszkę na suchą - będzie przyjemniej spać.
Ukój dziecko w ramionach
Dla niemowlaka niezwykle ważny jest kontakt cielesny z rodzicem, dlatego nie słuchaj tych, którzy mówią: "Nie noś, bo się przyzwyczai". Uspokój dziecko, nosząc, kołysząc i przytulając. Wg. badań świetnie sprawdza się spacerowanie z dzieckiem w ramionach. Kiedy maluch zaśnie - nie kładź go od razu, usiądź na chwilę z dzieckiem w ramionach, Dopiero po około 10 minutach zanieś je go łóżeczka.
Dziecku, które notorycznie się odkrywa może, być zwyczajnie zbyt gorąco, sprawdź, czy nie est spocone. Jeśli wydaje ci się, że przeciwnie: odkrywa się, a potem marznie, rozważ wymianę kołdry na śpiworek, dziecko zachowa względną swobodę ruchów, ale nie zmarznie.
Zobacz także:
Każdy ma inny powód, żeby nadać je dziecku. Oto lista najpopularniejszych drugich imion
Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć