Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zaczęło się narodowe przegrzewanie dzieci. Za chwilę dojdzie do tragedii
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 05.05.2024 11:27

Zaczęło się narodowe przegrzewanie dzieci. Za chwilę dojdzie do tragedii

pieluszka na wózku dziecka
Fot. Pixaby/pacja1000

Rodzice masowo ruszyli na spacery z dziećmi. Piękna pogoda zachęca do wychodzenia na zewnątrz i dania niemowlakom okazji do zażycia świeżego powietrza. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce dzieci okryte kocami i pieluchami, duszą się we własnych wózkach. 

Pieluszka na wózku

Rodzice, chcąc chronić niemowlęta przed rażącym słońcem i wysokimi temperaturami często zakładają na daszek wózka pieluszkę tetrową lub kocyk. Zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że w ten sposób szkodzą dzieciom.

Pieluszka tetrowa lub kocyk założone na wózek to najgorszy z możliwych sposobów ochrony dziecka przed słońcem. Niestety, praktykowany jest od lat. Apele do rodziców, aby pod żadnym pozorem nie stosowali tej metody, pozostają bez odpowiedzi. Tymczasem zakrywanie wózka jest bardzo niebezpieczne.

Niemowlę.jpg

Przykrywanie dziecka w upał jest niebezpieczne

Przykrywanie wózka pieluszką lub kocykiem może być niebezpieczne, ponieważ:

blokuje dopływ powietrza - kocyk lub pieluszka ograniczają możliwość przepływu powietrza w wózku, co powoduje, że temperatura wewnątrz gondoli rośnie. To prosta droga do przegrzania dziecka, co w przypadku małych dzieci może być dla nich śmiertelnie niebezpieczne;

zasłania widok rodzicom - wcale nie chodzi  o to, że chcieliby nieustannie patrzeć na dziecko. Jednak jeśli niemowlę przykryte jest kocykiem lub pieluszką, rodzice mogą nawet nie wiedzieć, że dziecko krztusi się lub ma problemy z oddychaniem. Niezbędny jest nieustanny kontakt z dzieckiem, jeśli chcemy zapewnić mu bezpieczeństwo;

namnażanie się bakterii - maluch może nieświadomie brać do buzi skrawki pieluszki pełnej bakterii, poza tym zasłonięte przed rodzicami, może bawić się brudnymi przedmiotami lub połknąć roślinę, lub paproch, który dostał się do wózka przypadkiem. 

Ochrona przed słońcem niemowlęcia

Aby ochronić dziecko przed słońcem oraz wysokimi temperaturami lepiej korzystać z osłon przeciwsłonecznych lub moskitier. Te przedmioty zaprojektowane tak, aby zapewnić przepływ powietrza i ochronę przed słońcem, wiatrem czy insektami, bez ryzyka przegrzania czy ograniczenia oddychania dla dziecka.

Pamiętajmy, że każdorazowo przed wyjściem z niemowlęciem na spacer należy posmarować je kremem z filtrem UVA i UVB, ponieważ skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa. Oparzenia słoneczne mogą być dla malucha bardzo bolesne. Miejmy przy sobie również krem na odparzenia, którym posmarujemy skórę niemowlęcia, gdy wystąpią krostki i zaczerwienienia. 

Zobacz też:

Dziecko całe zlane potem? Sprawdź, o czym to może świadczyć

O tym sposobie na upał nie słyszałeś. Przynosi ulgę w kilka sekund

Sposób na upały. Zrób to w swoim domu, a temperatura spadnie o kilkanaście stopni