Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Sposób na upały. Zrób to w swoim domu, a temperatura spadnie o kilkanaście stopni
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 19.08.2023 09:37

Sposób na upały. Zrób to w swoim domu, a temperatura spadnie o kilkanaście stopni

Nie otwieraj okien w czasie upału
Fot. Canva

Uff, jak gorąco! Upały tego lata nie tylko pozwalają się nasycić ciepłem, ale także dają się we znaki. Najbardziej cierpią ciężarne, małe dzieci i osoby starsze. Ale dla zdrowych osób w sile wieku ten ukrop nie pozostaje obojętny. Wiele z nas popełnia błąd, przez który jest jeszcze gorzej.

Wietrzyć, czy nie wietrzyć mieszkania przy takiej temperaturze? - zastanawiają się Polacy. Odpowiedź jest prosta: wietrzyć, ale z głową.

Czy otwierać okna, kiedy jest upał

Ostatnie noce w znacznej części kraju, określane są mianem "tropikalnych". Znaczy to, że temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 20 st. C. Często to nawet 23 stopnie chłodniej, niż w ciągu dnia. Oczywiście mówimy tu o temperaturze odczuwalnej w słońcu.

Okna w upalne dni lepiej zamknąć i zasłonić. Najlepiej sprawdzą się do tego rolety lub zasłony typu blackout. Czyli zaciemniające. Jednak lepsze zwiewne białe, niż żadne. Im bardziej nasłonecznione mieszkanie, tym różnica będzie większa. Promienie słońca odbiją się od zasłon i nie nagrzeją wnętrza. Termoizolacja okiem nie wpuści do wnętrza gorącego powietrza.

Warto natomiast otworzyć okna, najlepiej na szeroko, a jeśli to możliwe zrobić przeciąg, po zachodzie słońca. Wymiana powietrza w domu jest konieczna, zwłaszcza jeśli nie chcesz mieć wilgoci. Pamiętaj, że najchłodniej jest tuż przed świtem. Warto więc zostawić część okien otwartych na całą noc.

Green Beans (67).jpg

Zamknięte okno robi różnicę

W upalne lato zamykanie i zasłanianie okiem podziała jak dobrze działająca klimatyzacja. Możemy obniżyć temperaturę w domu nawet o kilkanaście stopni, jeśli przez kilka dni będziemy rozsądnie otwierać okna.

W chłodniejszym wnętrzu lepiej się odpoczywa i lepiej śpi. Człowiek nie jest tak bardzo narażony na udar cieplny, który może być bardzo niebezpieczny. Jeśli potrzebujesz się dodatkowo schłodzić, możesz przyłożyć chłodny kompres na karku lub pod pachami.

Kolejnym sposobem na schłodzenie pomieszczenia jest postawienie przed wentylatorem (na wysokości łopat, lub kolumny) miski z wodą. Chłodna bryza da uczucie ulgi nieomal natychmiast.

Z upałem nie ma żartów

Pamiętaj, że przy temperaturze powyżej 34 st. C jesteśmy narażeni na przegrzanie i odwodnienie. Zatroszcz się o obniżenie temperatury w domu, np. zamykając okna. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu. Jeśli to nie jest konieczne, nie wychodź z domu w czasie, gdy temperatura jest najwyższa.

Unikaj alkoholu i rozgrzewających przypraw, nie leż na słońcu. Kobiety w ciąży i małe dzieci powinny szczególnie na siebie uważać, ulgę przyniesie im np. woda termalna w spreju, którą można zwilżyć kark i twarz. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o nakryciu głowy.

Zwracaj uwagę na mijanych ludzi, osoby starsze, siedzące w dziwnej pozycji na ławce lub krawężniku. Mogły one doznać udaru cieplnego. Nie wahaj się wezwać karetki. 

Zobacz także:

Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny

Najlepsze lody tego lata zrobisz sama. Wystarczy 5 składników

Przestaliśmy korzystać z telefonów w weekend. Efekty przerosły nasze oczekiwania