Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Te objawy powinny cię zaniepokoić. W najbliższych dniach obserwuj swoje dziecko
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.08.2023 10:00

Te objawy powinny cię zaniepokoić. W najbliższych dniach obserwuj swoje dziecko

Dziecko śpiące na plaży
Fot. Canva

Lato wraca i to w bardzo intensywnej odsłonie. Już w poniedziałek termometry pokażą od 28 stopni na wybrzeżu po 34 na krańcach zachodnich. IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami. W tym czasie pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakim jest hipertermia, czyli przegrzanie organizmu. Szczególnie zwróć uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych.

Długi sierpniowy weekend, pogoda wymarzona na plażowanie, lato w pełni. Uwaga! Ta pogoda może być śmiertelnie niebezpieczna. Chroń siebie i bliskich. Poznaj objawy przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Musisz też wiedzieć, co robić, gdyby do nich doszło!


 

Kiedy dochodzi do przegrzania

Najczęściej do przegrzania organizmu dochodzi, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 31 st.. Mówi się, że najbardziej narażone są niemowlęta i osoby starsze, jednak warto pamiętać, że do przegrzania może dojść u każdego, niezależnie od wieku. Przyczyny, to zbyt długa ekspozycja na słońce, wysiłek fizyczny w upalny dzień i nieodpowiedni strój. W przypadku najmłodszych wart dodać jeszcze drzemkę w plażowym namiocie, czy w wózku osłoniętym budką i pieluchą. 

Przegrzanie, czyli hipertermia, to nagromadzenie nadmiernego ciepła w organizmie. W zależności od stopnia dzielimy przegrzanie na: umiarkowane, wyczerpujące i udar cieplny. W przypadku umiarkowanego przegrzania występują następujące objawy:

  • obrzęki
  • omdlenia
  • wysypka
  • wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa (drgawki).

Przy wyczerpującym przegrzaniu objawy są bardziej nasilone. Dodatkowo pojawia się senność i zawroty głowy. Udar cieplny jest stanem zagrażającym życiu. Obserwuje się przy nim splątanie, gorączkę około 40 st., w późniejszej fazie skóra staje się blada i sucha. Mogą pojawić się nudności, a nawet wymioty. Przyspiesza tętno i rośnie ciśnienie tętnicze.

8a513872-9ea7-48fe-8fdc-7270f73e6bd5.png

IMGW ostrzega

Na długi sierpniowy weekend IMGW wydał ostrzeżenia nieomal dla całego kraju, obowiązują one zarówno w poniedziałek 14 sierpnia, jak i we wtorek 15 sierpnia. W poniedziałek 14 sierpnia pomarańczowe (II stopnia) alerty wydano dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego (północnych powiatów), podlaskiego (północnych powiatów).

Alerty pierwszego stopnia  obowiązują dla województw: dolnośląskiego, w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim, śląskiego, małopolskiego (bez pow. tatrzańskiego) i podkarpackiego.

We wtorek - podobnie. 

meteo+2.jpg

Jak postępować w przypadku przegrzania

Jeśli zauważysz, że dziecko lub ktokolwiek inny ma pierwsze symptomy przegrania, musisz działać natychmiast. Poszkodowanego należy przenieść w chłodne zacienione i przewiewne miejsce. Do picia podać chłodną, ale nie zimną wodę niegazowaną. 

Warto zrobić chłodne kompresy na miejsca, gdzie przepływa najwięcej krwi, czyli na szyi, pod pachami i w pachwinach. Chory nie może nawet na chwilę pozostać bezopieki, jeśli traci przytomność, bezzwłocznie należy wezwać pogotowie. 


 

Jak uniknąć przegrzania organizmu w upalny dzień

Choć pogoda zachęca, by wykorzystać ją do zabawy na plaży lepiej, szczególnie w najcieplejszym momencie dnia (od 11:00 do 16:00) zostać w domu. Bezwzględnie przy temperaturze przekraczającej 30 st. C unikaj wysiłku fizycznego. Lepiej prace w ogrodzie, czy wycieczkę rowerową przełożyć na późne popołudnie. 

Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Unikaj spożywania alkoholu. Ubieraj się odpowiednio do pogody - wybieraj luźne i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. Chroń skórę kosmetykami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (min. 50 SPF). W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna w domu - lepiej wietrzyć w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej 20 st. C. 

Nigdy nie nakrywaj budki wózka pieluchą, nie pozwalaj dziecku na drzemkę w plażowym namiocie, na odpoczynek koniecznie zejdźcie ze słońca. Nie zapomnij też o sobie, nie koś trawnika, nie wykonuj prac ogrodniczych. Odpoczywaj w czasie upałów!

Zobacz także:

Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki

Jak odpieluchowac dziecko? Na pewno nie sikając w krzaczkach

Skoro ona mogła to zrobić, mogą wszyscy. Policjantka dosadnie do rodziców gołych bobasów

Tagi: Dziecko
O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia
o której godzinie dziecko musi iść spać
Wiesz, że dziecko powinno chodzić wcześnie spać, ale co to dokładnie oznacza? O której godzinie kłaść je do łóżka, by było wyspane i dobrze się rozwijało? Jest prosty sposób, by to ustalić.Już prawie dwudziesta druga, a ono jeszcze nie śpi, marudzi, ale nie chce się położyć – to rzeczywistość w wielu domach. Zwłaszcza w tych, w których rodzice dość późno wracają z pracy. Jeśli targają tobą wyrzuty z powodu zbyt późnego kładzenia dziecka do łóżka (właściwie którego rodzica nie targają jakieś wyrzuty), przeczytaj ten tekst. Łatwiej ustalisz, czy rzeczywiście nie popełniasz błędu.
Czytaj dalej
Przestaliśmy korzystać z telefonów w weekend. Efekty przerosły nasze oczekiwania
rodzina telefony
W poniedziałek nie pytajcie mnie, co wydarzyło się w weekend na świecie. Nie będę mieć pojęcia, póki nie skończę porannej prasówki. Obydwoje z mężem od blisko dwóch dekad pracujemy w mediach. Odkąd urodziło się nasze najmłodsze dziecko, wykonujemy swoje obowiązki zawodowe głównie z domu.W efekcie moje dzieci widzą nas przez znaczną część dnia przy komputerach, albo z telefonem w ręku. Śledzimy na bieżąco wydarzenia z kraju i ze świata. Przerażająco dużo wiemy o celebrytach i politykach, wiemy o wszystkich wypadkach drogowych i pożarach - taka praca. W weekend odkładamy elektronikę na bok, bo w końcu możemy. Wam też to radzę i mam swoje racje.
Czytaj dalej