Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dziecko całe zlane potem? Sprawdź, o czym to może świadczyć
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 24.08.2023 17:24

Dziecko całe zlane potem? Sprawdź, o czym to może świadczyć

dziecko się poci
fot. Shutterstock/christinarosepix

Twoje dziecko często ma mokrą od potu głowę? Poci się podczas zabawy, a może budzi się spocone. Pocenie się u dzieci może mieć różne przyczyny. Zwykle nie świadczy o problemach zdrowotnych. Ale nadmierne pocenie, które nie jest związane z przegrzaniem, szczególnie w nocy, warto skonsultować u lekarza. 

Pocenie się u dzieci jest naturalnym zjawiskiem, które pomaga regulować temperaturę ciała. Upał i wilgotne powietrze to najczęstsze przyczyn pocenia się dzieci. Jeśli wiemy, dlaczego dziecko się poci, łatwiej określić, czy konieczna jest konsultacja u lekarza.  

Dziecko poci się w nocy?

Bardzo często przyczyną nocnych potów u dziecka jest przegrzanie. Utrzymywanie zbyt dużej temperatury w sypialni lub używanie zbyt dużej liczby koców sprawia, że dziecku jest zbyt gorąco i zaczyna się pocić. Jeśli zapewnisz dziecku komfortowe warunki do spania, czyli temperaturę ok. 20 stopni C i lekko je okryjesz, a problem nie ustąpi, warto porozmawiać o tym z lekarzem, który zleci odpowiednie badania pod kątem przewlekłych infekcji.

Inne przyczyny nocnych potów u dziecka:

  • nadczynność tarczycy 
  • cukrzyca
  • zmiany hormonalne – dotyczą dzieci w okresie dojrzewania
  • rozwijająca się infekcja lub inna przewlekła choroba
  • bezdech senny

dziecko spocone.pngfot. Canva

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to groźne zaburzenie, którego skutkiem są przerwy w oddychaniu podczas snu. To zakłóca nocny odpoczynek. Może prowadzić też do nadmiernej potliwości. Pocące się dziecko z objawami bezdechu wymaga wizyty u lekarza, który pomoże rozwiązać jego problem zdrowotny. 

Dlaczego dziecko poci się w ciągu dnia?

Dzieci pocą się w ciągu dnia z wielu powodów. Główną przyczyną są żywiołowe zabawy. Kiedy dzieci są aktywne fizycznie, temperatura ich ciała rośnie. Organizm uruchamia wydzielanie potu, aby się ochłodzić. To normalna reakcja fizjologiczna, która nie stanowi powodu do niepokoju. 

Rodzice nie powinni również się niepokoić, jeśli dziecko mocno poci się w upalny dzień. Nadmierne pocenie w takich warunkach to także naturalna reakcja na działanie wysokich temperatur. Ważne jest, by w upalny dzień chronić dzieci przed słońcem, nie wychodzić z maluszkami na dwór w godzinach największego upału, ubierać dzieci odpowiednio do pogody, w ubrania uszyte z naturalnych oddychających materiałów i dbać o odpowiednie nawodnienie. 

Przyczyną pocenia się w ciągu dnia może być również emocje: stres, strach lub podekscytowanie. Nadmierną potliwość powodowaną przez emocje można próbować zwalczać przy pomocy technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania lub medytacja. 

Dziecko się poci – kiedy do lekarza?

Nadmierne pocenie się w ciągu dnia bywa objawem choroby, takiej jak rozwijająca się infekcja, alergia lub choroby skóry. Jeśli u dziecka występuje nadmierne pocenie się w ciągu dnia, niezwiązane z aktywnością fizyczną, upałem lub emocjami, należy skonsultować się z pediatrą. 

Należy to zrobić także, jeśli dziecko mocno poci się w nocy, a w jego pokoju wcale nie jest zbyt ciepło.

Zobacz też:

Dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ w tej formie są brzydkie. Też byś tego nie zjadł

O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia

Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?