Zapytała, czemu wniosek o 500+ plus trzeba składać co roku. Odpowiedź ZUS-u wywołała poruszenie
Jedna z użytkowniczek aplikacji Twitter zadała pytanie, dlaczego wnioski o 500 plus trzeba składać co roku. Na jej post zareagowało tyle osób, że oficjalny profilu ZUS-u postanowił jej odpowiedzieć. Internautka natychmiast wychwyciła dziury w logice instytucji.
500 plus to jeden z najbardziej kontrowersyjnych programów partii rządzącej. Mimo że wprowadzono go już kilka lat temu, to nadal wzbudza burzliwe dyskusje wśród Polaków. Teraz internauci zaczęli zastanawiać się nad formą składania wniosków.
Czemu wniosek o 500 plus składa się co roku?
Obecnie rozpatrywaniem wniosków o 500 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumentację wypełnia się za pomocą stron empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Pieniądze za to przekazywane są wyłącznie w formie elektronicznej. Aby świadczenie było kontynuowane, rodzice muszą wypełniać wnioski co roku. Jedna z internautek podważyła logikę tej zasady.
- Może mi ktoś wytłumaczyć czemu trzeba co roku składać wniosek o 500+? Zwłaszcza teraz, gdy obsługę przejął ZUS. Czy istnieje jakaś szansa, że pięcioletnie dziecko nagle z zaskoczenia skończy 18 lat? - napisała użytkowniczka Twittera.
Ogromna część internautów podzieliła wątpliwości kobiety i zareagowała na jej wpis. W końcu głos postanowił zabrać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W odpowiedzi na post wytłumaczył, czemu wprowadzono tego typu regułę.
ZUS odpowiedział na pytanie internautki
- Nie tylko wiek ma znaczenie. Rodzic potwierdza we wniosku między innymi, że dziecko nadal z nim mieszka i jest na jego utrzymaniu. Znaczenie ma również to, czy drugi rodzic mieszka/pracuje za granicą w kraju poza UE/EFTA . Te kwestie mogą ulec zmianie — napisał oficjalny profil ZUS-u.
Odpowiedź instytucji nie zadowoliła jednak internautów. Wręcz przeciwni, zrodziła wśród nich jeszcze większe wątpliwości. W komentarzach zaczęło wypowiadać się coraz więcej osób, a główna zainteresowana znów przedstawiła swój punkt widzenia.
- Mogą też ulec zmianie kilka dni po złożeniu wniosku. W pouczeniu jakie dostajemy z decyzją stoi: "Jeżeli po złożeniu wniosku ...wystąpiły zmiany w informacjach, które zostały przekazane we wniosku lub dokumentach, należy o tym poinformować ZUS w terminie 7 dni..." - wskazała internautka.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Mąż pokłócił się z żoną. Poszło o kwotę włożoną do koperty na Komunię
-
Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest