portalparentingowy.pl
Zimne dłonie: o czym mogą świadczyć

pixabay

Zimne dłonie u dziecka. Co jest powodem i kiedy występują?

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Jednym z objawów, które mogą wskazywać na niebezpieczne dla zdrowia dziecka stany, są zimne dłonie. I chociaż objaw ten nie musi wcale wiązać się z groźnymi chorobami, nie powinien być lekceważony, szczególnie, gdy towarzyszy mu jeden

Dziecko, zwłaszcza malutkie, nie jest w stanie jasno powiedzieć nam, co mu dolega. Może oczywiście płakać, aby dać znać, że coś je boli lub odczuwa dyskomfort. Taki sygnał nie jest jednak wystarczający do zlokalizowania źródła problemu. Każdy rodzic powinien zatem dysponować podstawową wiedzą na temat objawów stanów niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Okazuje się, że jednym z nich mogą być zimne dłonie.

O czym mogą świadczyć zimne dłonie u dziecka?

Na samym początku rozważań o przyczynach zimnych dłoni u dzieci  należy obalić pewien bardzo popularny mit. Wbrew opinii wielu osób nie muszą one wcale oznaczać, że maluchowi jest zimno. O wiele lepszym sposobem na sprawdzenie tego jest dotknięcie karku.

Zimne dłonie nie muszą jednak od razu ostrzegać przed niebezpieczeństwem. U niemowląt bywają takie często, gdyż maluchy nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego układu krążenia. Jeżeli natomiast oprócz niskiej temperatury pojawią się też sińce, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

W takim wypadku przyczyną może być bowiem tak zwana centralizacja krążenia, o której mówimy, gdy przenosi się ono w głównej mierze w okolice najważniejszych organów ciała. Stan może zapowiadać nadchodzący wstrząs, który bywa niebezpieczny. 

Zimne rączki pojawiają się również przy gorączce. Połączenie może świadczyć o zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych, dlatego absolutnie nie wolno go lekceważyć. 

Mogą być związane też z zespołem Raynauda, który obserwuje się między innymi przy białaczce lub toczeniu. Powoduje skurcze naczyń krwionośnych, które występują na skutek nagłego spadku temperatury otoczenia lub dużego stresu. O zespole Raynauda świadczyć mogą zimne i blade rączki u niemowlaka oraz sinienie lub blednięcie pojedynczego palca, czy też kilku z nich. 

Zważywszy na to, że przyczyn zimnych palców u dzieci może być wiele, w przypadku ich częstego występowania należy skonsultować się z lekarzem. Od tego, co sprawiło, że rączki naszej pociechy często bywają chłodne, zależeć będzie leczenie, którego nie jesteśmy w stanie dobrać samodzielnie. 

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wskoczył do płonącego domu, aby ratować siostrzyczkę. Został okrzyknięty bohaterem

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Sposób Małgorzaty Rozenek na powrót do formy po ciąży. Wiele mam nie zgodziło się z celebrytką

Źródło: mamotoja.pl

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Jak chronić przed udarem słonecznym

Zdrowie

Jak chronić dzieci w gorące dni?

Czytaj więcej >
Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >