Zimne dłonie: o czym mogą świadczyć
pixabay
Damian Witoń - 19 Lutego 2021

Zimne dłonie u dziecka. Co jest powodem i kiedy występują?

Jednym z objawów, które mogą wskazywać na niebezpieczne dla zdrowia dziecka stany, są zimne dłonie. I chociaż objaw ten nie musi wcale wiązać się z groźnymi chorobami, nie powinien być lekceważony, szczególnie, gdy towarzyszy mu jeden istotny szczegół

Dziecko, zwłaszcza malutkie, nie jest w stanie jasno powiedzieć nam, co mu dolega. Może oczywiście płakać, aby dać znać, że coś je boli lub odczuwa dyskomfort. Taki sygnał nie jest jednak wystarczający do zlokalizowania źródła problemu. Każdy rodzic powinien zatem dysponować podstawową wiedzą na temat objawów stanów niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Okazuje się, że jednym z nich mogą być zimne dłonie.

O czym mogą świadczyć zimne dłonie u dziecka?

Na samym początku rozważań o przyczynach zimnych dłoni u dzieci należy obalić pewien bardzo popularny mit. Wbrew opinii wielu osób nie muszą one wcale oznaczać, że maluchowi jest zimno. O wiele lepszym sposobem na sprawdzenie tego jest dotknięcie karku.


Zimne dłonie nie muszą jednak od razu ostrzegać przed niebezpieczeństwem. U niemowląt bywają takie często, gdyż maluchy nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego układu krążenia. Jeżeli natomiast oprócz niskiej temperatury pojawią się też sińce, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Jak zapobiegać SIDS? Trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczachJak zapobiegać SIDS? Trzeba pamiętać o kilku prostych rzeczachCzytaj dalej


W takim wypadku przyczyną może być bowiem tak zwana centralizacja krążenia, o której mówimy, gdy przenosi się ono w głównej mierze w okolice najważniejszych organów ciała. Stan może zapowiadać nadchodzący wstrząs, który bywa niebezpieczny.


Zimne rączki pojawiają się również przy gorączce. Połączenie może świadczyć o zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych, dlatego absolutnie nie wolno go lekceważyć.


Mogą być związane też z zespołem Raynauda, który obserwuje się między innymi przy białaczce lub toczeniu. Powoduje skurcze naczyń krwionośnych, które występują na skutek nagłego spadku temperatury otoczenia lub dużego stresu. O zespole Raynauda świadczyć mogą zimne i blade rączki u niemowlaka oraz sinienie lub blednięcie pojedynczego palca, czy też kilku z nich.


Zważywszy na to, że przyczyn zimnych palców u dzieci może być wiele, w przypadku ich częstego występowania należy skonsultować się z lekarzem. Od tego, co sprawiło, że rączki naszej pociechy często bywają chłodne, zależeć będzie leczenie, którego nie jesteśmy w stanie dobrać samodzielnie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News