portalparentingowy.pl Życie rodzinne Zmiany w urlopach. Ile będzie trwał urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy?
fot. Trendsetter Images, canva.com

Zmiany w urlopach. Ile będzie trwał urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy?

21 listopada 2021
Autor tekstu: Martyna Kucharczyk

W 2019 roku Parlament Europejski i Rada wprowadziły dyrektywę dotyczącą zjawiska work-life balance. Na jej podstawie kraje członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia zmian w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych.

Nowe przepisy muszą wejść w życie do sierpnia 2022 roku. Ich celem jest zapewnienie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami na rynku pracy, a także zachęcenie ich do równego podziału obowiązków.

Urlop macierzyński w Polsce

Obecnie Kodeks Pracy reguluje zasady dotyczące urlopów rodzicielskich w Polsce. Najważniejszym z nich jest urlop macierzyński, który w zależności od liczby urodzonych dzieci może wynosić od 20 tygodni do 37 tygodni. Istnieje również możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego, który obejmuje okres 2 tygodni.

Na daną chwilę polskie prawo przewiduje także możliwość udzielenia urlopu rodzicielskiego. Jest on skierowany do matki oraz ojca łącznie i w zależności od liczby dzieci wynosi do 32 lub 34 tygodni. Istnieje również urlop wychowawczy, który łącznie może wynosić do 32 miesięcy.

Zmiany w urlopach rodzicielskich

Nowa dyrektywa określana mianem dyrektywy work-life balance powinna wejść w życie do sierpnia 2022 roku. Jest ona odpowiedzią na zmiany, do jakich dochodzi w społeczeństwie i ma zapewnić równość między płciami na rynku pracy. Celem dyrektywy jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami przez rodziców. Dyrektywa reguluje urlop ojcowski. Na jej podstawie opiekun może skorzystać z niego w wymiarze do 10 dni roboczych. Poza tym rodzice będą mogli wykorzystać urlop rodzicielski w wysokości 4 miesięcy (po 2 dla każdego z rodziców). Dyrektywa wprowadzi także urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Ma on umożliwić opiekę nad osobą bliską, która wymaga wsparcia ze względów medycznych.

Dyrektywa mówi także o wprowadzeniu elastycznych godzin pracy i dopasowaniu miejsca pracy do potrzeb rodzica. Ponadto każdy pracownik ma mieć prawo do czasu wolnego na żądanie z powodu działania sił wyższych.

Źródło: biznes.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy

Obserwuj nas w
autor
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy