Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Znalezisko z babcinej piwnicy wprawiło mnie w osłupienie
Beata Łajca
Beata Łajca 13.02.2024 16:40

Znalezisko z babcinej piwnicy wprawiło mnie w osłupienie

maszynka do frytek
fot. Unsplash/Annie Spratt/Portal Parentingowy

Gdy znalazłam ten dziwny przedmiot, nie miałam zielonego pojęcia, do czego może służyć. Używała go jeszcze moja babcia, a potem zniknął w stercie staroci w czeluściach piwnicy. Tajemnicę znaleziska wyjaśniła mi dopiero moja mama. Prawda była zaskakująca.

Piwnice i strychy w domach naszych babć to prawdziwe kopalnie skarbów. Przy okazji porządków można wpaść na prawdziwe unikaty, których przeznaczenie trudno jest nam odgadnąć. Nie inaczej było tym razem.

Tajemnicze urządzenie z babcinej piwnicy

Piwnica mojej babci jest pełna tajemnic, o czym przekonałam się po raz kolejny. Nie miałam pojęcia, do czego służy przedmiot, który znalazłam tym razem.

Prawdę wyjawiła mi moja mama, która doskonale pamięta, jak używało się tego urządzenia. To jeden z popularnych kuchennych gadżetów PRL-u, który znajdował się prawie w każdym domu.

Beata - 2024-02-13T131743.316.jpg
fot. Freepik

Kuchenne urządzenie skrywało tajemnicę

Dziwna drewniana maszynka z metalowymi elementami to nic innego jak… przyrząd do krojenia frytek! Trudno sobie wyobrazić, ale właśnie tego używano kiedyś do krojenia ziemniaków.

Taką maszynkę miał prawie każdy, ale jak mówi moja mama, żeby dobrze jej użyć, potrzeba trochę siły. Krojenie frytek za pomocą tego gadżetu było kilkakrotnie szybsze. Niestety dzisiaj mechanizm zardzewiał i nie mogę się o tym przekonać osobiście.

Kiedyś używane codziennie, dzisiaj zapomniane

Nasze babcie nie miały Thermomixu ani robotów planetarnych, ale w kuchni radziły sobie często dużo lepiej niż my. Przygotowanie posiłku wymagało trochę sprytu i odpowiedniego gadżetu.

Pełna szpargałów i pudełek z pamiątkami piwnica może dostarczyć niezłych wrażeń, a gadżety z przeszłości dają nam wyobrażenie o tym, jak naprawdę wyglądało codzienne życie naszych przodków.

Zobacz także:

Znalazłam w kuchni mamy dziwny przedmiot. Nie mogłam uwierzyć, gdy powiedziała, do czego służył

Otrzymała w pamiątce po babci tajemniczy przedmiot. Wiesz co to jest? Będziesz zaskoczony

Tych przyborów kuchennych używały nasze babcie. Ile z nich rozpoznasz?

Tagi: Rodzina babcia