Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > 5 sprawdzonych sposobów na plamy z kobiecego mleka. Tak upierzesz biustonosz
Marta Uler
Marta Uler 08.11.2023 08:50

5 sprawdzonych sposobów na plamy z kobiecego mleka. Tak upierzesz biustonosz

Usuwanie plam z mleka kobiecego
Fot. Pexels/RDNE Stock project

Wiele kobiet uwielbia karmić piersią! To cudowny proces, który zbliża do siebie matkę i dziecko i sprawia, że nawiązuje się między nimi wyjątkowa więź. Laktacja to świetna sprawa, choć bywają chwile, kiedy przysparza nam nieco kłopotów.

Mleko z piersi nie zawsze trafia bezpośrednio do buzi dziecka. Kapie także wszędzie wkoło, a na bieliźnie zostawia plamy i to tłuste. Nie tak łatwo je doczyścić, zwłaszcza że nie chcemy przecież używać proszków potencjalnie toksycznych dla dziecka. 

Mleko z piersi ma same zalety

Karmienie piersią to nie tylko piękny sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem, ale także nieoceniona korzyść zdrowotna zarówno dla niego, jak i dla matki. Mleko mamy zawiera przeciwciała, które pomagają dziecku budować odporność i dostarcza składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany i witaminy. 

Z kolei mama dzięki karmieniu naturalnemu szybciej się regeneruje po porodzie i łatwiej wraca do poprzedniej wagi. Dowiedziono także, że kobiety, które karmią piersią, mają niższe ryzyko raka piersi, raka jajnika i osteoporozy. No i jest jeszcze jedna wspaniała rzecz wynikająca z karmienia piersią – bufet jest zawsze pod ręką, jakże to wygodne!

Jest i druga strona medalu. Ten bufet potrafi przysporzyć problemów, np. kiedy nieoczekiwanie coś wycieknie nie tam, gdzie powinno. Uporczywe plamy z mleka, jakie powstają na bieliźnie, są naprawdę trudne do usunięcia. Mleko jest tłuste i to bardzo. A nie chcemy przecież prać biustonosza w silnych detergentach, bo te mogłyby zaszkodzić dziecku.

Sposoby na plamy z mleka

Szczęśliwie istnieje wiele naturalnych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się tych uporczywych plam. Gdyby nie one, chyba wciąż trzeba by było zaopatrywać się w nową bieliznę! Do prania biustonoszy zabrudzonych mlekiem, jak się okazuje, można wykorzystać sporo produktów znajdujących się nawet w kuchni:

  • Sól- rozpuść 2-3 łyżki soli w ciepłej wodzie i namocz plamę na kilka godzin. Następnie delikatnie wyciągnij bieliznę i zapierz to miejsce. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać biustonosz, aby nie pozostały żadne ślady soli, które mogłyby podrażnić skórę dziecka.
  • Soda oczyszczona – zrób pastę, mieszając sodę z niewielką ilością wody, a następnie delikatnie wmasuj ją w plamę. Pozostaw na kilka godzin, a potem zmyj miksturę i wypłucz biustonosz.
  • Ocet – to uniwersalny środek do usuwania plam, nie tylko tych z mleka. Wymieszaj jedną część octu z dwiema częściami wody i namocz plamę na kilka godzin. Następnie potrzyj namoczone miejsce i dokładnie wypłucz stanik.
  • Sok cytrynowy – to naturalnym wybielacz. Skoro zmywa plamy z wina i czekolady, to czemu miałby mieć problemy z mlekiem? Wyciśnij sok z cytryny na plamę, a następnie pozostaw bieliznę na słońcu przez kilka godzin. Promienie słoneczne pomogą wzmocnić działanie cytryny i wybielić plamę. 
  • Szare mydło i ręczne pranie – możliwe, że to jednak najlepszy sposób na plamy z mleka. Przed praniem natrzyj intensywnie mydłem miejsca, na które wyciekło mleko, a po pewnym czasie upierz cały biustonosz. Zamiast szarego mydła możesz także użyć delikatnego mydła dla niemowląt. 

Plamy z mleka najlepiej spierać na bieżąco

Podczas karmienia dziecka zdarzają się różne wpadki. Czasem mu się ulewa, bywa też tak, że mleko może nie trafić niemowlęciu prosto do buzi, lub po prostu nieoczekiwanie wypłynąć z drugiej piersi. Warto reagować w miarę szybko. Jeśli zauważyłaś, że mleko mogło zabrudzić biustonosz, najlepiej upierz go od razu. Zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia i dotyczy to przecież nie tylko tych z mleka. 

Zrezygnuj jednak z klasycznych odplamiaczy i mocnych proszków do prania. Nawet dokładne płukanie może pozostawić na materiale odrobinę substancji chemicznych, potencjalnie szkodliwych dla dziecka, chociażby uczulających. Pamiętaj, że dziecko bierze do buzi pierś, która wcześniej dotykała stanika. Biustonosz musi być więc dla niego bezpieczny.

Czytaj także:

Blizna po cesarskim cięciu może zmienić się w nowotwór. Zobacz, jak tego uniknąć

Kobieta karmiła dziecko piersią w restauracji. Została wyrzucona z lokalu

Karmienie niemowlaka – karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym?