portalparentingowy.pl > Dziecko > Nie mama i nie tata. Pierwsze słowo dziecka brzmi zupełnie inaczej
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 29.09.2023 09:01

Nie mama i nie tata. Pierwsze słowo dziecka brzmi zupełnie inaczej

dziecko mówi
fot. Canva

Kiedy wreszcie powie pierwsze słowo i co to będzie, niecierpliwi się wielu rodziców. Czy powie mama, czy tata? Pierwsze słowa dziecka wywołują łzy wzruszenia u rodziców, ale czasem mogą zadziwić.

Rozwój mowy trwa długo i przechodzi kilka etapów. Gdy dziecko zaczyna świadomie wypowiadać pierwsze słowa, właściwie przestaje już być niemowlakiem (niemowlę, to dziecko, które nie mówi). 

Kiedy dziecko powie pierwsze słowa?

Nie wszystkie dzieci zaczynają mówić w tym samym czasie. Niektóre rozgadują się nieco szybciej, inne dość długo stresują rodziców, którzy martwią się, że skoro jeszcze nie mówi, to może coś jest nie tak. 

Na ogół dzieci zaczynają mówić w okolicy pierwszych urodzin, ale pierwsze słowa rodzice słyszą często o wiele wcześniej. Gdy dziecko wypowiada różne sylaby podczas gaworzenia, może zdarzyć się, że padnie słowo, które ma dla nas sens. 

Pierwszym słowom rodzice przypisują wielką moc. Jeśli dziecko najpierw powie mama, tłumaczą sobie, że jest dla dziecka ważniejsza, a jeśli będzie to tata, to odwrotnie. Naukowcy nie są jednak przekonani, że dziecko wypowiada te słowa świadomie. 

dziecko mówi.pngfot. Canva

Jak brzmią pierwsze słowa?

Utarło się, że pierwsze słowa to właśnie „mama” lub „tata”. Można jednak żartobliwie powiedzieć, że niemowlaki bywają przekorne i zaczynają mówienie od czegoś innego. I tu babcie powinny być bardzo zadowolone. 

Pierwszym słowem, które słyszą rodzice, może być ba-ba. Głoska „b” bywa bowiem dla niektórych dzieci łatwiejsza do wymówienia. Czasem jest to też da-da lub ba-ma albo ab-ba.

Maluch dość przypadkowo łączy ze sobą sylaby, a jeśli uda mu się połączyć dwie, które coś dla nas znaczą, nazywamy to pierwszym słowem. Ten etap mowy nazywany jest gaworzeniem

Kiedy dziecko świadomie zaczyna mówić?

Pierwsze świadome słowa mogą wybrzmieć w okolicy pierwszych urodzin. Maluch może próbować nazywać członków rodziny: baba, mama, tata. Po pierwszych urodzinach zwykle próbuje też różnymi dźwiękami nazywać rzeczy, które znajdują się w jego otoczeniu. Często używa po prostu sylab, da – jak daj, am – jeść. 

Kolejnym etapem rozwoju mowy jest łączenie słów. Maluch zaczyna tworzyć proste zdania, np. mama tam, baba daj. Stara się też wypowiedzieć różne trudniejsze wyrazy na swój sposób, np. papito plum (patyk zrobił plum), da am (daj jeść).

Oczywiście dużo zależy od tego, jak bardzo miał okazję tę umiejętność ćwiczyć. Możesz wspierać rozwój mowy dziecka. I w tym wypadku nie potrzeba naprawdę nic wielkiego poza mówieniem do malucha. 

Dzieci od samego początku nastawione są na kontakt z rodzicami i próbują ich we wszystkim naśladować. Nie ma znaczenia, czy masz chłopca, czy dziewczynkę. Jeśli będziesz z maluchem dużo rozmawiać, czytać mu i śpiewać, wychowasz małego gadłukę bez względu na jego płeć.

Zobacz też:

Czerwone dłonie u dziecka. Co to może oznaczać?

Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowląt. Stary sposób, który może szkodzić

Ta mama nigdy nie zapomni pierwszego razu. “Zaczął puchnąć, czuł się fatalnie”