Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > 7 tysięcy dla każdego jeszcze w tym roku. Na tę podwyżkę czekaliśmy 13 lat
Beata Łajca
Beata Łajca 08.05.2024 10:35

7 tysięcy dla każdego jeszcze w tym roku. Na tę podwyżkę czekaliśmy 13 lat

pieniądze
fot. Portal Parentingowy

Posłowie Suwerennej Polski skierowali do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej interpelację dotyczącą podwyższenia zasiłku pogrzebowego. W 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć z 4 tys. do 7 tys. złotych. To podwyżka o 75 proc.

Na tę zmianę musieliśmy czekać bardzo długo. Kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniała się od 13 lat, a koszty pochówku wzrosły w tym czasie kilkukrotnie. Procedura wprowadzenia zmian właśnie się rozpoczęła i podwyżka powinna wejść w życie jeszcze w 2024 roku.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie zaledwie 4 tys. złotych. Jego kwota nie zmieniła się od 13 lat i już od dawna nie pokrywa realnych kosztów związanych z pochówkiem. Teraz w końcu ma się to zmienić.

Projekt ustawy jest już gotowy i cała procedura wprowadzenia zmian właśnie ruszyła. Jeżeli sejm szybko zajmie się formalnościami, jest realna szansa na to, że zasiłek pogrzebowy w 2024 roku wyniesie 7000 zł. Ale na tym nie koniec.

W ustawie zapisano też regularną coroczną waloryzację świadczenia. To znaczy, że jego wysokość, podobnie jak kwoty emerytur, byłaby każdego roku uzgadniana z realną wartością złotego.

pogrzeb
fot. Pixabay/carolynabooth

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

O przyznanie zasiłku pogrzebowego mogą ubiegać się członkowie rodziny zmarłego, którzy biorą na siebie koszty organizacji pochówku, a konkretnie:

 • współmałżonek,
 • rodzice,
 • dzieci,
 • rodzeństwo,
 • dziadkowie,
 • wnuki,
 • dzieci przyjęte na wychowanie do rodziny zastępczej.

Świadczenie jest wypłacane do 30 dni od złożenia wniosku i niezależnie od faktycznych kosztów pochówku, każdy ma prawo do pełnej kwoty zasiłku. Jakie warunki musi spełnić zmarły, żeby rodzina dostała pieniądze?

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Przyznanie zasiłku pogrzebowego zależy od tego, w jakiej formie ubezpieczona była osoba zmarła, czy pobierała emeryturę lub zasiłek. Żeby rodzina organizująca pogrzeb mogła liczyć na wsparcie finansowe od państwa, zmarły powinien:

 • być ubezpieczony w ZUS, mieć przyznaną emeryturę, rentę lub emeryturę pomostową;
 • umrzeć w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego;
 • pobierać świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny;
 • jeżeli nie miał przyznanej emerytury lub renty, ale w dniu zgonu spełniał warunki do jej uzyskania, zasiłek również będzie wypłacony.

7000 zł może nie wystarczyć

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne przeżycie dla każdego z nas. Tym bardziej, gdy wiąże się z problemami finansowymi. Podwyżka zasiłku pogrzebowego powinna być wprowadzona już wiele lat temu. A w 2024 roku nawet 7 tys. zł może nie wystarczyć na godny pochówek.

Największe są opłaty za miejsce na cmentarzu. Zapłacić trzeba za trumnę i nagrobek, lub urnę i kremację. Władze cmentarzy pobierają też opłatę za pogrzeb. Słono liczą również zakłady pogrzebowe za obsługę całej ceremonii. Opłacić trzeba mszę w kościele lub świeckiego Mistrza Ceremonii. Średnio w większym mieście pochówek kosztuje minimum 8000 zł, więc podwyżka zasiłku, jest bardzo potrzebna, ale nadal niewystarczająca.

Zobacz także:

Śmierć w rodzinie. Czyj pogrzeb uprawnia do dnia wolnego w pracy?

Tego nie powinno się robić po śmierci bliskiej osoby. Inaczej "zmora" powróci

Na tę podwyżkę czekaliśmy o wiele za długo. 1000 zł na dziecko od października 2024