Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Bierzmowanie dla wybranych. Zmiany w sakramentach zadziwią rodziców

Bierzmowanie dla wybranych. Zmiany w sakramentach zadziwią rodziców

Bierzmowanie
Fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Od 2024 roku zmieniają się zasady co do udzielania bierzmowania. Nie każdy będzie mógł przystąpić do tego sakramentu, a księża nieco podkręcają śrubę.

Do tej pory proces przygotowania się do bierzmowania był długotrwały i angażujący. Osoby, które chciały otrzymać ten sakrament, musiały chodzić na specjalne spotkania oraz przygotować się do egzaminu. Teraz wymagania będą jeszcze wyższe.

Proces przygotowania do bierzmowania

Bierzmowanie z reguły przyjmuje się w młodym wieku. Najczęściej podchodzą do niego nastolatkowie, zazwyczaj w ostatnich klasach szkoły podstawowej albo licealiści. Oczywiście, jeśli na tym etapie się to przeoczy, wszystko można nadrobić. Nie ma limitu wieku dla bierzmowania, więc często do sakramentu przystępują osoby starsze.

Samą ceremonię poprzedza długi proces przygotowania. Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła zalecenia dotyczące przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP. Wśród wskazań znajduje się zapis, że "optymalnym czasem trwania przygotowania (...) do bierzmowania są trzy lata".

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania musi uczestniczyć w mszach świętych i spotkaniach z duszpasterzem. KEP zaleca, by tego rodzaju spotkań odbyło się minimum 30, z czego 5 powinny stanowić celebracje duszpasterskie. W wielu parafiach tuż przed uroczystością organizowany jest egzamin ze znajomości katechizmu.

Kasia (28).jpg
Fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Bierzmowanie nie dla każdego

Przygotowanie do bierzmowania nie jest łatwe, a kandydaci naprawdę muszą się zaangażować w ten proces. Jednak do tych wymagań dochodzą jeszcze kolejne. Okazuje się, że nie każdy, kto prosi o bierzmowanie, może je otrzymać.

Diecezja kaliska wprowadziła duże zmiany i mocniej weryfikuje kandydatów. Osoby, które chcą zastać bierzmowane muszą:

  • wykazać się aktywnym uczestnictwem na lekcjach religii,
  • uczestniczyć na spotkaniach kandydatów,
  • uczestniczyć w indywidualnych rozmowach z duszpasterzami,
  • uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych,
  • aktywnie udzielać się w życiu religijnym parafii.

Wszystko wskazuje na to, że młodzi będą musieli postarać się jeszcze bardziej niż do tej pory. Bierzmowanie będzie niedostępne dla dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii w szkole.

Bierzmowanie jest potrzebne do kolejnych sakramentów

Chrzest, komunia i bierzmowanie to trzy podstawowe sakramenty w Kościele Katolickim. Jeśli się ich nie przyjęło, nie można wziąć ślubu kościelnego ani zostać chrzestnym. To te aspekty, na których wielu osobom bardzo zależy, dlatego bierzmowanie jest takie ważne.

Obecnie kwitnie rynek fałszywych zaświadczeń o przyjęciu bierzmowania i innych sakramentów, na przykład spowiedzi. Warto jednak pamiętać, że podrobienie takiego dokumentu jest niezgodne z prawem. I to nie tylko kanonicznym. Za przedstawienie nieprawdziwego dokumentu grozi kara grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 270 kk).

Warto mieć na względzie to, że bez bierzmowania kolejne sakramenty będą traktowane jako nieważne. To podstawa do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Brak bierzmowania rodziców chrzestnych może podać w wątpliwość także ważność chrztu dziecka.

Zobacz także: 

Nie uwierzysz, jak chcieli nazwać dziecko. Urzędnik Stanu Cywilnego złapał się za głowę

Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim

Brak szacunku dla nauczycieli religii jest PORAŻAJĄCY. Katecheta powinien wyrzucić ucznia za drzwi