Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Choroby zapisane w genach. Niewiarygodne, co dziedziczymy po rodzicach!
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 09.08.2023 16:44

Choroby zapisane w genach. Niewiarygodne, co dziedziczymy po rodzicach!

dziedziczenie zapisane w genach
fot. Canva

Takie zgrabne to po mamusi, a mądre na pewno po tacie? Naukowcy wciąż nie mają pełnej odpowiedzi na pytanie, jakie cechy dziedziczymy po jednym rodzicu, a jakie po drugim. Ale coraz więcej już wiadomo? Zwłaszcza o dziedziczeniu skłonności do problemów ze zdrowiem.

Wiadomo, że połowę genów dostajemy od jednego rodzica, połowę od drugiego. Wiadomo również, że geny mamy i taty ze sobą nie współpracują, ale rywalizują, żeby przekazać to, co najlepsze dziecku. 
 

 

Dziedziczymy wygląd i skłonność do chorób

Naukowcy próbują ustalić, skąd bierze się nasza skłonność do przewlekłych chorób, które uprzykrzają nam życie. Intensywnie badane są geny, które odpowiadają za choroby serca, cukrzycę, nadciśnienie czy depresję. 

Naukowcy sprawdzają też, po kim dziedziczymy cechy związane z naszym wyglądem, jak np. skłonność do nadwagi i otyłości, bo to dodatkowe kilogramy często prowadzą do rozwoju niektórych wspomnianych wyżej chorób.
 mama tata geny.png

Rodzice przekazują dziecku w genach nie tylko cechy dotyczące wyglądu, ale również schorzeń, fot. Canva

Co możemy odziedziczyć po tacie?

Po tacie możemy odziedziczyć skłonność do otyłości. A po mamie – ładną figurę. To zależy od tego, czyje geny ostatecznie wygrają rywalizację. 

Gen odziedziczony po tacie może wpływać na rozwój tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach i pośladkach. Może też prowadzić do zachorowania na cukrzycę, choroby serca i zaburzenia metaboliczne. 

Natomiast jeśli mamy szczęście w tej loterii, od mamy możemy dostać gen, który odpowiada za rozwój dobrego tłuszczu (nazywany jest brązowym). To dzięki niemu będziemy mieć dobrą przemianę materii i zachowamy prawidłową wagę. 

Co ciekawe – tacie możemy też zawdzięczać dobrą płodność. W tym wypadku geny mamy nie działają wspierająco. Wręcz przeciwnie mogą doprowadzić do rozwoju bezpłodności. Badanie, na które powołują się naukowcy, prowadzono na muszkach owocówkach. Ale jego wyniki można odnieść do ludzi.

tata córka.png

Połowę genów otrzymujemy od taty i jego przodków. Od genów taty zależy brak kłopotów z płodnością u dziewczynek, fot. Canva

Skłonności do chorób, które można odziedziczyć po mamie

Po mamie możemy odziedziczyć skłonność do zaburzeń nastroju, kłopoty z koncentracją, a nawet ADHD. Jeśli u córki pojawi się depresja, również “winne” mogą być geny matczyne. Oczywiście nie można mamy obarczać winą za depresję u córki, mama przekazuje pewną skłonność do zaburzeń nastroju, a to czy depresja się pojawi, czy nie zależy od wielu czynników. 

Gen odziedziczony od mamy wpływa też na fizyczny rozwój płodu i na ilość składników przechodzących przez łożysko. Skutkiem tego jest szczuplejsze ciało dziecka na tym etapie życia.

Łysinka, tak to też po mamie. Mama może też przekazać synom skłonność do wypadania włosów. A wraz z nią syn może być też bardziej narażony na choroby serca. 
 mama syn.png

Genom mamy dzieci mogą zawdzięczać ładną sylwetkę, ale również mogą odpowiadać za łysienie syna, gdy już dorośnie, fot. Canva

Czy możemy coś odziedziczyć po dziadkach, a nie po rodzicach?

Niektóre cechy, które dziedziczymy w genach, to cechy recesywne. Do nich należą niektóre cechy związane z wyglądem. Recesywne to takie, które nie zawsze się ujawniają. Pewne geny mógł mieć dziadek. U jego dzieci się nie ujawniły, bo konkurencję wygrały geny od babci. I nieoczekiwanie (a dla genetyków – oczekiwanie), nagle wnuk staje się bardziej podobny do dziadka niż do ojca. Dziedziczenie to bowiem niezła ruletka. 

Zapisane w genach, ale to jednak nie wyrok

W spadku po przodkach dostajemy predyspozycję do wielu schorzeń, również do nowotworów (możemy dziedziczyć je po tacie, mamie, a nawet po dziadkach. W wielu przypadkach możemy mieć wpływ na to, czy dana choroba się rozwinie. Znaczenie ma profilaktyka i wczesna diagnostyka. 

Nawet jeśli odziedziczyliśmy złe geny, możemy zadbać o to, jak będzie wyglądać nasze życie. Weźmy choćby tendencję do otyłości. Wiadomo, że wiele zależy od nas samych. Od tego, czy lubimy się objadać, oglądać długo filmy, czy od dziecka uprawiamy sport i rozwijamy masę mięśniową. 

Jeśli zadbamy o prawidłową masę ciała, zmaleją szanse, że rozwinie się u nas jedna z paskudnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, czy problemy kardiologiczne. I ogólnie będziemy w lepszej formie.

Zobacz też:

Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić

Mały meteopata – tak to jest możliwe. Jak pogoda wpływa na dziecko?

Purpurowy płacz – czym jest i czy powinien nas niepokoić?

800 plus podpisane przez prezydenta. Kiedy ruszą wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?
prezydent podpisał 800 plus
W poniedziałek 7 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Nowelizacja podwyższa kwotę świadczenia dla rodziców z 500 na 800 zł. Tak zwane 800 plus ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Czy trzeba będzie składać nowy wniosek o 800 plus? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać to świadczenie? Kiedy ruszą wypłaty?Jak informowała wcześniej Kancelaria Prezydenta, podpisanie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci miało mieć charakter uroczysty. Było zaplanowane na poniedziałek (7.08) na godzinę 15 w miejscowości Tarczyn w województwie mazowieckim. Prezydentowi przy podpisywaniu ustawy towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Czytaj dalej
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej