Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 09.08.2023 13:39

Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Te objawy powinny cię zaniepokoić

zespół alicji w krainie czarów
fot. pexels/Tima Miroshnichenko

To bardzo dziwna przypadłość. Niektórzy lekarze nawet jej nie znają. Nazwa nie jest przypadkowa, bo osoby, które dotyka syndrom Alicji w Krainie Czarów, rzeczywiście mogą poczuć się jak w bajce, i to nieco strasznej.

– Pewnego wieczoru położyłam chorego syna do łóżka. Nagle popatrzył na mnie dziwnie i powiedział: „Mamo, jesteś bardzo malutka. Wyglądasz, jakbyś się skurczyła”. Mama, która relacjonuje to zdarzenie dla portalu parents.com uznała, że to efekt gorączki. Kolejnego dnia dziwne objawy znów się pojawiły, choć syn już nie gorączkował. 

Niezwykłe zaburzenie

Na wizycie u pediatry okazało się, że syn przechodzi grypę. Nie tłumaczyło to jednak dziwnych objawów. Mama na własną rękę próbowała ustalić, co to może być i znalazła wyjaśnienie – to zespół Alicji w Krainie Czarów.

Podobny przypadek opisał portal bbc.com. Gdy dziewięcioletni Josh z Canberry w Australii jechał autem z rodzicami, nagle zauważył, że coś dziwnego dzieje się z budynkami. Jego mama tak opisuje tę sytuację: – Gdy samochód jechał, budynki po obu stronach nagle się powiększyły i wydawało się, że się przed nim zamykają. To niejedyny przypadek pojawienia się dziwnych objawów u chłopca. 

Innego dnia po powrocie ze szkoły Josh opowiadał mamie, że nauczyciele mieli twarze nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała, a ściany w klasie wydłużyły się i oddaliły. Innym razem podczas gry w szachy zauważył, że jego palce stają się coraz grubsze i dłuższe. Wydawały mu się tak duże, że nie był w stanie podnieść nimi pionków na szachownicy. 

Na czym dokładnie polega ta przypadłość?

syndrom alicji z krainy czarów.jpg

Czym jest syndrom Alicji w Krainie Czarów?

Syndrom Alicji w Krainie Czarów (w skrócie AIWS, od angielskiej nazwy Alice in Wonderland Syndrom) nawiązuje do słynnej bajki Lewisa Carolla. Po raz pierwszy tego określenia na zespół pewnych objawów użył psychiatra John Todd w 1955 roku. 

AISW to zaburzenie zdolności mózgu do przetwarzania odczuć sensorycznych. Występuje u dzieci i u dorosłych. Wpływa na to, jak postrzegamy wielkość przedmiotów znajdujących się wokół nas oraz rozmiary własnego ciała.

Zespół Alicji w Krainie Czarów może obejmować też zaburzenia odczuć dotykowych i słuchowych.

Syndrom może ujawnić się podczas infekcji, np. zachorowania na grypę (H1N1), boreliozę lub mononukleozę. Mówi się też, że może wywoływać go silny stres, padaczka lub guz mózgu. 

Jak objawia się zespół Alicji w Krainie Czarów?

Journal of Pediatric Neurosciences podaje listę najistotniejszych objawów AIWS. Na pierwszym miejscu wymienia zmieniony obraz własnego ciała. Osobie, która ma to zaburzenie może wydawać się, że jej głowa i ręce są nieproporcjonalnie duże (rzadziej w tym zaburzeniu części ciała wydają się mniejsze). W podobny sposób odbierana jest wielkość przedmiotów w otoczeniu (mogą wydawać się większe lub mniejsze). Czas może się dłużyć albo płynąć bardzo szybko.

Osoby, które cierpią na syndrom Alicji w Krainie Czarów, miewają silne bóle głowy. Występują też u nich halucynacje, czyli widzą to, czego nie ma. 

Oprócz wypaczonych wrażeń wzrokowych pojawiają się też błędne wrażenia dotykowe i słuchowe.

syndrom alicji pixaby.jpg

Jak często pojawiają się objawy?

Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów mogą pojawiać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Są niezwykłe, dezorientujące. Mogą powodować nie tylko niepokój, ale nawet wywołać panikę, u osoby, która ich doświadcza. 

Nie są niebezpieczne i po pewnym czasie zwykle ustępują. Rzadko zdarza się, że AIWS utrzymuje się dłużej. 

Zawsze gdy u dziecka pojawią się niepokojące objawy, należy wybrać się do pediatry i dokładnie opowiedzieć, czego doświadcza dziecko. Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz skieruje dziecko na odpowiednie badania, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. W związku z zaburzeniami widzenia, konieczna bywa też wizyta u okulisty dziecięcego.

chory chłopiec pixaby.jpg

Jak często występuje syndrom Alicji w Krainie Czarów?

AIWS występuje rzadko, na tyle rzadko, że niektórzy lekarze o nim nie słyszeli. Ale naukowcy uważają, że nie wszystkie przypadki tego typu zaburzeń są zgłaszane. Dzieje się tak dlatego, że są krótkotrwałe i przemijające. Z niektórych badań wynika, że nawet około 30 proc. młodzieży może mieć krótkie epizody AIWS. Zdarzają się też przewlekłe przypadki AIWS.

Jak leczy się AIWS?

AIWS nie ma sprawdzonego, skutecznego leczenia. Zwykle leczone są choroby, które towarzyszą objawom AIWS, czyli grypa, padaczka, czy np. silne bóle głowy. Jeśli doświadczasz objawów zespołu Alicji w Krainie Czarów, ważne jest, by skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne choroby.

Źródła: my.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, parents.com, bbc.com

Zobacz też:

Dlaczego dzieci lunatykują? Wyjaśniamy, jak zareagować na zaburzenia snu

Mały meteopata – tak to jest możliwe!

Twoje dziecko ma dość? Po tych objawach poznasz, że jest przestymulowane

Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?
dziecko płacze w samochodzie
Twoje dziecko jedzie autem i płacze? Podróże, zamiast cieszyć, tylko cię stresują? Powodów niechęci dziecka do jazdy samochodem może być kilka. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z takim zachowaniem malucha? Oto sprawdzone metody, które pomogą zarówno dziecku, jak i rodzicom odzyskać spokój podczas podróży.Jasiek zaczyna płakać , jak tylko wsiądzie do auta, czasem udaje mi się go usadzić w foteliku bez łez, wtedy zwykle marudzenie zaczyna się po około 15 minutach. Trudno nam wybrać się w dalszą podróż. Gdy był niemowlakiem, raczej spał w drodze. Problemy zaczęły się w drugim roku życia. Ostatnio się nasilają. Jasiek ma teraz półtora roku. Planujemy dłuższy wyjazd na wakacje, to ma być objazdówka ze znajomymi, którzy też mają małe dzieci. Ich maluchy świetnie zdają egzamin jako podróżnicy. Jak możemy pomóc Jaśkowi? Co może być przyczyną jego łez?Sytuacja opisana przez naszą czytelniczkę to dowód, że nie wszystkie dzieci przepadają za jazdą samochodem. Choć większość maluchów usypia po kilku minutach jazdy, niektóre nie śpią mimo przejechania wielu kilometrów. Gorzej jest z tymi, które płaczą już niemal na widok samochodu.Niektóre dzieci mogą przejawiać lęk lub niechęć do jazdy samochodem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewygodne siedzenie, zmęczenie, nudzenie się, strach związany z nowym doświadczeniem lub ogólnie nieprzyjemne wspomnienia związane z jazdą samochodem. U dziecka w podobny sposób może też objawiać się choroba lokomocyjna.
Czytaj dalej
Kłócicie się przy dziecku? Lepiej przestańcie, bo to zmienia je na zawsze
mózg dziecka, które jest świadkiem kłótni
Obowiązkiem rodziców jest chronić dzieci. Zgodnie z Konwencją praw dziecka, najmłodsi mają prawo do wychowania w spokojnym domu, bez krzyków i przemocy. Mają też prawo do ochrony zdrowia. Badania nie pozostawiają jednak złudzeń. Rodzice wciąż szkodzą dzieciom.Nie od dziś wiadomo, że to, w jakiej atmosferze wychowują się dzieci, wpływa na ich osobowość, postrzeganie świata, a nawet na to, jak w przyszłości wyglądają ich relacje towarzyskie, czy związki.
Czytaj dalej