Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Co dalej z dzieckiem 13-latki? Rzeczniczka szpitala odpowiada
Marta Uler
Marta Uler 29.05.2024 09:41

Co dalej z dzieckiem 13-latki? Rzeczniczka szpitala odpowiada

szpital w Krakowie
Fot. Screenshot Google Maps/TVN 24

Dwa tygodnie temu podczas szkolnej wycieczki 13-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Oboje natychmiast zabrano do szpitala dziecięcego. Stan noworodka lekarze określili wówczas jako ciężki.

Chłopczyk przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jak w tym momencie się czuje? Co czeka wkrótce jego i jego młodą mamę? Wyjaśnia rzeczniczka szpitala.

Uczennica urodziła dziecko na wycieczce szkolnej

Do tego szokującego wydarzenia doszło 15 maja. Podczas szkolnej wycieczki do Zatoru, miejscowości w Małopolsce, znanej z parku rozrywki Energylandia, 13-letnia uczennica z Sochaczewa urodziła dziecko. Wydarzyło się to w toalecie kompleksu wypoczynkowego. 

Dziewczynkę wraz z noworodkiem natychmiast przewieziono do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Nowo narodzony chłopczyk ważył 3200 g, jednak wymagał interwencji medycznej. Został umieszczony na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jego stan lekarze określili jako ciężki.

Co z dzieckiem urodzonym podczas szkolnej wycieczki?

Po kilku dniach stan noworodka się ustabilizował. "Dziecko jest w lepszym stanie, nadal jednak, z racji wieku, przebywa na OIOMI-e, który jest jednocześnie oddziałem noworodkowym. Dziecko na razie tutaj będzie, do czasu aż wyzdrowieje, albo ktoś go nie odbierze” – powiedziała dla fakt.pl Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Jaki los czeka to maleństwo? Tego jeszcze nie wiadomo. Możliwe, że trafi do rodziny zastępczej, lub, że zaopiekuje się nim matka 13-latki. Ona sama z pewnością nie może sprawować nad nim opieki, ponieważ też jest dzieckiem.

Nikt nie widział o ciąży 13-latki?

Prawdopodobnie, żaden z nauczycieli, ani pozostałych opiekunów szkolnej wycieczki nie miał świadomości, że 13-latka jest w zaawansowanej ciąży. Urząd Gminy w Sochaczewie, który sprawuje nadzór nad szkołą dziewczynki, wszczął procedury wyjaśniające, więc miejmy nadzieję, że wkrótce się to wyjaśni.

Wiadomo także, że ojcem dziecka jest 15-letni chłopak dziewczynki, kolega z osiedla. Sprawą młodych rodziców zajmie się Sąd Rodzinny w Sochaczewie. Ma wziąć pod rozwagę, czy doszło do demoralizacji oraz zastosować środki wychowawcze oraz terapeutyczne. Nastolatka prawdopodobnie będzie miała przyznanego asystenta rodzinnego.

Zobacz także:

Nie tylko w Zatorze. 13-latki w ciąży to plama na honorze edukacji seksualnej w Polsce

19-latka przyszła do szpitala z noworodkiem na rękach. Natychmiast wezwano policję

Nastolatka upodlona przez kolegów z klasy. Nie chciała z nimi pić alkoholu