Co można odczytać z rysunku dziecka? Całkiem sporo, zwróć uwagę na te szczegóły
Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. To jak wygląda zawartość szafy, dużo mówi o jej właścicielu. Kolory wykorzystuje się też w terapii, aby wpłynąć na samopoczucie. Kiedy potrzebujesz dodać sobie energii, otaczasz się czerwienią, żółty wyraża radość, a niebieski uspokaja.
Ale czy wiesz, że przyglądając się dominującym barwom na rysunkach swojego dziecka, możesz z łatwością odczytać jego aktualne potrzeby? Oczywiście, jak we wszystkim, tu także wskazany jest umiar. Rodzice często niepokoją się, że dziecko wybiera ciemne kolory, a to nie zawsze musi oznaczać mroczny nastrój. Czasem zwyczajnie pod ręką nie było innej kredki.
O kolorach, które powinny nas zainteresować, mówimy gdy dominują w większości prac dziecka. Jeśli słońce, drzewa, a nawet twarz taty na rysunku są fioletowe, warto zapytać dziecko, czemu podjęło taką nieoczywistą decyzję. Bywa, że to aktualnie jego ulubiony kolor, albo nie miało “ciałowego”.
Jednak bywa, że maluch nieświadomie wysyła nam w ten sposób wiadomość.
Czerwony kotek, niebieski piesek
Czerwony
Ten kolor powszechnie uważany jest za dodający energii, pobudzający. Czasem wskazuje się, że osoby otaczające się czerwienią są agresywne. Dziecko, które używa tego koloru w nadmiarze, może potrzebować więcej ruchu. Warto tego popołudnia zabrać je na rower czy plac zabaw.
Kolor czerwony często wybierają dzieci przed szóstym rokiem życia, które mają problem z zapanowaniem nad swoimi potrzebami aktywności.
Niebieski
Niebieski na kole barw znajduje się po przeciwnej do czerwonego stronie i tak też tłumaczy się jego znaczenie. Błękity, granaty, lazury - tym kolorom przypisuje się właściwości uspokajające, wyciszające.
Jeśli dziecko namiętnie rysuje domowego pupila i kolegów z podwórka w tym kolorze, może oznaczać, że czuje się niepewnie. Po niebieską kredkę chętnie sięgają też dzieci wrażliwe, które mają niską odporność na bodźce. Warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie przesadziliście np. z wakacyjnymi wojażami. Maluch może dawać znać, że ten weekend chce spędzić w domu.
Fioletowy
Połączenie niebieskiego i czerwonego, a więc zmieszanie, skrajności. Maluch wybierający fiolet może pragnąć zmian, czegoś nowego. Czasem oznacza, że dziecko jest pełne sprzeczności i niepewne siebie w nowej sytuacji.
Może właśnie pojawiło się w domu młodsze rodzeństwo, albo mama po urlopie wychowawczym wróciła do pracy. Niby jest fajnie, wesoło, opiekunka jest miła, ale maluch przeżywa tę zmianę.
Namaluje sobie radość
Żółty
Kolor uznawany za najbardziej radosny na całej palecie barw. Kojarzy nam się ze słońcem, lemoniadą cytrynową i wakacjami. Dziecko, które uparcie używa go w nadmiarze w swoich pracach plastycznych, próbuje przywołać tę radość.
Prawdopodobnie potrzebuje uwolnić się od stresu . Często koloru żółtego używają dzieci, które coś straciły, może kolega się przeprowadził, albo zmieniliście przedszkole. Dziecko potrzebuje czegoś, co je rozweseli.
Pomarańczowy
Kolor pomarańczowy jest związany z radością i energią (połączenie czerwieni i żółci). Pomarańcz wybieramy, kiedy jesteśmy pozytywnie pobudzeni, radośni i ukierunkowani na sukces. W dziecięcym obrazku ta barwa może oznaczać, że dziecko potrzebuje więcej uwagi .
Zielony
Kolor życia i spokoju chciałoby się powiedzieć. Zielony wycisza, nie bez powodu wszelkie jego odcienie otaczają nas w domach, nawet jeśli nie wybieramy zielonych ścian, to przecież w nieomal każdy ma w swojej przestrzeni kwiaty doniczkowe. Zielony dobrze wpływa na wzrok i pomaga odzyskać równowagę.
Jeśli dziecko wybiera go wyjątkowo często w swoich pracach, prawdopodobnie potrzebuje się właśnie wyciszyć i poczuć bezpiecznie . Może buntować się przeciw sytuacji w domu, albo przeżywać konflikt z rówieśnikami.
Ciemna strona rysunku
Brązowy
Kojarzący się z naturą kolor często jest wybierany przez najmłodsze dzieci w czasie, kiedy uczą się korzystać z toalety. Fascynacja fekaliami przekłada się na nadużywanie brązów w obrazkach.
U starszych dzieci powyżej 6 r.ż. brąz może oznaczać, że dziecko nie chce się czymś dzielić. Może skrywać jakąś tajemnicę, której się wstydzi, być może za jego łóżkiem ukryta jest popsuta zabawka.
Czarny
Ten najbardziej niepokoi rodziców. W naszej kulturze kolor czarny kojarzony jest ze smutkiem, żałobą, stratą. Jeśli dziecko umieszcza na swoich pracach nieoczywiste czarne elementy, może zdradzać to jego niepokój.
Czasem kolor czarny może być też sposobem na zwrócenie na siebie uwagi, bo… ktoś już zainteresował się skąd wybór czarnego gdy dziecko rysowało poprzednio.
Szary
Ten neutralny kolor w pracach dziecka może symbolizować brak odwagi i pewności siebie, maluch jest zachowawczy, bo obawia się krytyki. Ale przyjrzyj się, może wcale nie chodzi o kolor, a o narzędzie, bo niektóre dzieci zwyczajnie wolą szkicować ołówkiem, niż rysować kredkami.
Zobacz też:
Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?
Karmiła dziecko w samolocie. Stewardessa kazała jej się zakryć
W sierpniu urodzisz... prezesa. Po trudnej końcówce ciąży czeka cię niezwykłe rodzicielstwo