Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Co to są bliźnięta MoMo? Taka ciąża zdarza się tylko u nielicznych

Co to są bliźnięta MoMo? Taka ciąża zdarza się tylko u nielicznych

Bliźniaczki MoMo
Fot. Instagram/britneygalba

To naprawdę niezwykły przypadek! Na świat przyszły wyjątkowe bliźniaczki pochodzące z ciąży MoMo. Ich mama relacjonuje pierwszy rok wspólnego życia w mediach społecznościowych i podzieliła się z obserwatorami informacjami o tej wyjątkowej ciąży.

Ciąża MoMo, inaczej nazywana mono-mono, jest bardzo rzadka i bardzo niebezpieczna. Niesie ze sobą ogromne ryzyko komplikacji. Na szczęście Britney Alba urodziła zdrowe dziewczynki. Kobieta w mediach społecznościowych pokazuje, jak wyglądają teraz bliźniaczki i jakie trudności rodzina musiała pokonać.

Co to jest ciąża MoMo

Britney i jej mąż mają niezwykłe szczęście. Dwa razy z rzędu urodziły się im bliźniaki. Na malutkie siostrzyczki czekali półtoraroczni bracia – Levi i Luki. Kolejna ciąża była jednak bardziej skomplikowana i wiązała się z dużym ryzykiem.

Córeczki pochodzą z ciąży MoMo, która jest bardzo rzadka. Jest to ciąża jednokosmówkowa i jednoowodniowa, co oznacza, że dziewczynki dzieliły ze sobą worek owodniowy i łożysko. Taka sytuacja niesie ze sobą bardzo duże ryzyko komplikacji. Na szczęście córeczki pary przyszły na świat zdrowe. Urodziły się w 32 tygodniu ciąży bez żadnych powikłań.

Ogromne ryzyko ciąży MoMo

Ciąża mono-mono jest naprawdę niezwykła. Szanse na zajście w nią wynoszą zaledwie 1 proc. Zdarza się to bardzo rzadko i jeszcze rzadziej nie niesie ze sobą żadnych komplikacji. Już sama ciąża bliźniacza jest związana z większym ryzykiem niż pojedyncza. A bliźnięta MoMo, które dzielą ze sobą worek owodniowy i łożysko, są jeszcze bardziej narażone na szereg powikłań ciążowych, ale i tych, które pojawić mogą się w czasie porodu.

Często zdarzają się komplikacje zdrowotne. Istnieje także ogromne ryzyko, że urodzą się bliźnięta syjamskie, ponieważ dzieci nie są rozdzielone od siebie różnymi workami owodniowymi. Od 12 do 23 proc. takich płodów umiera z powodu splątania pępowiny.

Bliźniaczki MoMo mają już rok!

Na szczęście w tym przypadku wszystko przebiegło pomyślnie. Dziewczynki nazwano Lydia i Lynlee. Mimo zagrożenia i wcześniactwa obie rozwijają się prawidłowo. Ich przypadek jest tym bardziej niezwykły, że w rodzinie już jest jedna para bliźniąt – ich starsi bracia.

Jak relacjonuje ich mama w mediach społecznościowych, dziewczynki skończyły już rok. Są zdrowe i radosne. Świętowanie urodzin przebiegało w rodzinnej atmosferze. Szczęście jest ogromne, ale Britney nie ukrywa, że to była trudna podróż.

Zobacz także:

W Poznaniu urodziły się czworaczki. Rodzice wybrali piękne, staropolskie imiona

Najlepsze pary imion dla bliźniaków. Które do siebie pasują?

Lekarz: "Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem w swojej karierze". Niebywałe narodziny w Splicie