Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne
Lekarze alarmują o rosnącej liczbie zapaleń wątroby występujących wśród dzieci w Europie i w USA. Na razie zanotowano kolejne przypadki w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Danii i Irlandii oraz w USA. Co ważne, badania ekspertów wykluczyły klasyczne stany zapalne typu A, B, C oraz E.
Specjaliści podejrzewają, że choroba może być związana z rodzajem wirusa zwykle wywołującym przeziębienie. Jednak zdaniem WHO konieczne jest wykonanie kolejnych badań.
Coraz więcej zachorowań wśród dzieci
- Wzywamy rodziców i opiekunów, aby zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby — w tym żółtaczkę lub zażółcenie oczu i skóry — oraz aby w razie potrzeby skontaktowali się z pracownikiem służby zdrowia — alarmowała dla BBC dr Chand z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).
Jakiś czas temu pisaliśmy o rosnącej liczbie zapaleń wątroby występujących u dzieci w Wielkiej Brytanii. Lekarze informowali, że od początku 2022 roku aż u 74 maluchów z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykryto objawy choroby. Był to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.
Jak się okazuje, choroba atakuje również dzieci w innych krajach europejskich. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób kolejne przypadki wykryto także w Hiszpanii, Holandii, Danii i Irlandii. Ponadto w USA w stanie Alabama stwierdzono zapalenie u dziewięciu osób w wieku od 1 do 6 lat.
Przyczyny choroby nie są jasne
Według lekarzy pojawiające się w tym roku zapalenie wątroby ma ostrzejszy przebieg niż zwykłe przypadki. Według FOX News badacze wykluczyli stany zapalne typu A, B, C oraz E, które zazwyczaj są przyczyną jej występowania . Obecnie większość podejrzeń pada na adenowirusy , czyli rodzinę wirusów wywołujących m.in. łagodne przeziębienia.
Mimo że specjaliści mają pewne teorie, to nadal brakuje im pewności co do przyczyny zakażeń. W danej sprawie zabrała głos nawet Światowa Organizacja Zdrowia. Eksperci z WHO stwierdzili, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, by określić powiązanie dolegliwości z wirusami.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Najmłodsze ofiary wojny. Fundacja Świętego Mikołaja opowiedziała, jak pomaga dzieciom z Ukrainy
-
Oddziały przygotowawcze. Ministerstwo Edukacji opublikowało zasady organizacji
-
Tylko u nas: Maria Deskur o pomocy dzieciom uchodźców z Ukrainy i akcji #Książka Chroni
Źródło: edziecko.pl