Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > W ciąży nie wolno głaskać kudłatych psów? Tych przesądów na pewno nie znasz

W ciąży nie wolno głaskać kudłatych psów? Tych przesądów na pewno nie znasz

Kobieta w ciąży
Fot. Pexels

Miały zagwarantować szczęśliwy poród i zdrowie dla mamy i maluszka, i mocno w nie wierzono. Do tej pory babcie i ciocie ciągle je powtarzają, nierzadko denerwując tym młode mamy.

Chodzi o przesądy związane z ciążą i porodem. Jeszcze sto lat temu poczęcie i proces powstawania dziecka były owiane tajemnicą. I chociaż medycyna poszła do przodu, wiele z tych przekonań ma się świetnie. Słyszymy je tak często, że nawet nie zastanawiamy się, czy w ogóle mają sens.

Chłopiec czy dziewczynka?

Obecnie płeć dziecka możemy poznać już koło 15-16 tygodnia ciąży w badaniach USG. Dawniej jednak to nie było możliwe, a rodzice byli tego tak samo ciekawi. Dlatego szukali różnych rozwiązań, które pozwolą im przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.

Najłatwiej było to przewidzieć na podstawie kształtu brzucha. Szpiczasty i odstający jak piłeczka miał zwiastować chłopca. Jeśli był duży, okrągły i szeroki, miała pojawić się dziewczynka. Córka podobno też odbiera mamom urodę, w przeciwieństwie do synka, który dodaje jej blasku.

Teraz wiadomo, że zmiany w wyglądzie skóry i włosów są zależne od poziomu hormonów, a kształt brzuszka jest związany z budową ciała matki i ułożeniem dziecka. Te przesądy można włożyć między bajki.

Kasia (49).jpg
Fot. Pixaby

Jak będzie wyglądać dziecko?

Oczywiście tak, jak osoba, na którą się zapatrzysz. Dawniej wierzono, że jak kobieta w ciąży patrzy na pięknych ludzi i piękne przedmioty, urodzi piękne dziecko. Niestety przypatrywanie się komuś, kto nie wygląda zbyt dobrze, miało sprawić, że maluch nie będzie obdarzony urodą.

Ludowe mądrości przestrzegają matki przed różnymi czynnościami, które mogłyby wpłynąć na urodę dziecka. Przede wszystkim nie mogą siadać "po turecku", bo maluch będzie miał krzywe nogi, ani patrzeć przez dziurkę od klucza, żeby nie miał zeza.

Zgaga przyszłej mamy oznacza, że dziecko będzie miało bujną czuprynę. I to rudą, jeśli postąpiła tak nierozsądnie, by w czasie ciąży pofarbować włosy. Za to jeśli mama wydepiluje nogi, dziecko będzie łyse.

Najczęściej przyszłe mamy są pouczane, by nie zafundowały maluchowi "myszki". Według jednego z przesądów, jeśli ciężarna przestraszy się czegoś i dotknie dłonią jakiejś części ciała, dziecko będzie miało w tym miejscu duże znamię. Nie ma na to żadnego medycznego potwierdzenia.

Najbardziej absurdalne przesądy ciążowe

Mamy miały wystrzegać się głaskania kudłatego psa, bo inaczej dziecko urodzi się włochate. Nie obcinały także włosów, by przypadkiem nie ukrócić mu rozumu. Owinięcie się szalikiem lub noszenie łańcuszka mogło spowodować, że dziecko owinie się pępowiną.

Mądrość ludowa radziła także, by mamy uważały przy myciu naczyń. Przypadkowe pochlapanie brzucha wodą mogło zwiastować, że dziecko zostanie... alkoholikiem.

Lista absurdalnych przesądów ciążowych jest bardzo długa. Wiele kobiet w ciąży słyszy je od babć i ciotek. To może być naprawdę frustrujące. Zamiast się denerwować, po prostu spróbuj potraktować je jak dobry żart. W gruncie rzeczy większość z nich jest naprawdę zabawna.

Zobacz także:

Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

"Załóż mu czapkę, bo go zawieje". Powtarzane od pokoleń zdanie... szkodzi dzieciom

Wprowadź zasadę 9-5-2-1-0 do swojego domu. Ten trend zmienił życie wielu rodzin