Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czy w czasie upałów dopajać niemowlę? Ile powinno pić dziecko, gdy żar leje się z nieba
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.06.2024 10:04

Czy w czasie upałów dopajać niemowlę? Ile powinno pić dziecko, gdy żar leje się z nieba

Niemowlę upał
Fot. Freepik

Żar leje się z nieba, kolejne dni wcale nie będą lepsze 34 stopnie w niedzielę na termometrach niemal w całej Polsce. “Wody mu daj, bo się odwodni” - podpowiada ciocia Danusia. Ale czy niemowlę trzeba dopajać?

Gdy jest gorąco, pijemy więcej wody, zakładamy kapelusze, unikamy słońca. Jednak dziecko, zwłaszcza to maleńkie nie bardzo wie, co się z nim dzieje. Marudzi, poci się, kręci, domaga piersi, choć przed chwilą jadło. Czy niemowlę powinno pić wodę?

Czy niemowlę karmione piersią należy dopajać w czasie upałów?

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi WHO, niemowląt karmionych piersią nie należy dopajać wodą, ani tym bardziej słodzonymi napojami czy herbatkami. Niemowlę, podobnie jak my staje się w czasie upałów bardziej markotne. Może też częściej upominać się o pierś. Wtedy należy mu ją po prostu podać.

Dziecko do ukończenia 6. miesiąca życia powinno, jeśli to tylko możliwe być karmione (i pojone) wyłącznie piersią. Natura sama podsuwa nam rozwiązanie, bo skład mleka matki zmienia się w czasie jednego karmienia. Jeśli więc niemowlę upomina się o pierś często i pije zaledwie kilka łyków, to znak, że właśnie zaspokaja pragnienie.

niemowlę karmione piersią
Fot. Freepik

Skład mleka matki zmienia się w zależności od potrzeb

Natura załatwiła to za nas. Nasze babki nie dopajały dzieci, karmiły je piersią na żądanie, również, kiedy musiały z berbeciem w koszu iść w pole. Kiedy przystawiasz dziecko do piersi, pierwszych kilka łyków to rzadkie mleko - prawie woda, to ono służy zaspokajaniu pragnienia. Im  dłużej dziecko ssie, tym bardziej treściwy pokarm produkuje ciało matki.

Jeśli więc w czasie upałów dziecko upomina się często o pierś i ssie krótko, to znak, że zaspokaja przede wszystkim pragnienie. Nie ma więc potrzeby, aby podawać mu dodatkowe napoje, to mogłoby zaburzyć laktację. Warto też pamiętać, że lato nie jest dobrym momentem na odstawianie dziecka od piersi. Poczekajcie z tym przynajmniej do września. A ile powinny pić starsze dzieci?

Ile wody powinniśmy pić w czasie upałów

W przestrzeni medialnej często możesz trafić na informację, że codziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry wody. Pamiętaj jednak, że to wartość uśredniona w zwykły dzień, nie tak upalny. 

Przy średniej budowie ciała kobieta powinna wypijać 8 szklanek wody po 250 ml, mężczyzna 10 szklanek. Kobieta w ciąży minimum 9, a karmiąca piersią 11. Latem, gdy termometr pokazuje powyżej 20 st. C na każdą “kreskę” należy doliczyć 100 ml

Przy 34 stopniach wypijajmy więc dodatkowo 1,4 l. Ale nie wszystko musimy w siebie wlać. Woda to także zupa, herbata oraz owoce i warzywa. Przy tych temperaturach bezwzględnie należy unikać alkoholu i energetyków. 

Ile powinno pić dziecko z poziałem na wiek

Dzieci odwadniają się szybciej niż dorośli, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmów maluchów. Prosty wzorzec zapotrzebowania na wodę wygląda następująco:

  • Dziecko ważące do 10 kg potrzebuje 100 ml płynów na każdy kg masy ciała. Liczy się tu mleko matki.
     
  • Dziecko ważące powyżej 10 kg powinno wypijać codziennie litr wody, plus 100 ml na każdy kilogram, czyli przedszkolak ważący 17 kg potrzebuje na dobę 1700 ml.

Gdy żar leje się z nieba, do tych wartości doliczamy od 10 nawet do 30 proc. Najważniejsze jest jednak, aby dziecko piło często niewielkimi porcjami. Wtedy najlepiej nawadnia się organizm.

Zobacz także:

Farmaceuta ocenia preparaty na komary i kleszcze dla dzieci. Producenci nie mówią wszystkiego

2300 lub 2700 zł dla rodziców co miesiąc. Zacznie się już 1 października

Przewijanie na fotelu to dopiero początek. Stewardessa o grzechach rodziców w samolocie

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?