Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Farmaceuta ocenia preparaty na komary i kleszcze dla dzieci. Producenci nie mówią wszystkiego
Beata Łajca
Beata Łajca 26.06.2024 06:43

Farmaceuta ocenia preparaty na komary i kleszcze dla dzieci. Producenci nie mówią wszystkiego

środek na komary, dziecko
fot. Shutterstock/Jes2u.photo

Farmaceuta Marcin Korczyk, znany w sieci jako Pan Tabletka, przeanalizował najpopularniejsze preparaty na komary i kleszcze dostępne na rynku. Wnioski z jego analizy są zaskakujące. Okazuje się, że w Polsce nie da się kupić skutecznego i bezpiecznego środka na komary i kleszcze dla najmłodszych dzieci. A te przeznaczone powyżej 1 r. ż. także pozostawiają wiele do życzenia. Od uciążliwych owadów trzeba się jednak zabezpieczać, zwłaszcza na wakacjach. Co więc radzi Pan Tabletka?

Najlepiej wybrać jeden preparat, który odstrasza i komary i kleszcze. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na czas działania i koniecznie sprawdzić zasady bezpieczeństwa. Niestety dla dzieci poniżej 1 r. ż. znalezienie skutecznego środka graniczy z cudem. Dla nieco starszych jest już łatwiej, ale farmaceuta zaznacza, że trzeba bardzo uważać na niektóre składniki. Tym bardziej że informacje producentów na opakowaniach często są sprzeczne z zaleceniami lekarzy. Oto zestawienie preparatów na komary i kleszcze od Pana Tabletki.

Co na komary i kleszcze dla niemowląt

Bezpiecznych preparatów dla niemowląt jest jak na lekarstwo, nawet w aptekach. Poza tym żaden z nich nie jest całkowicie bezpieczny – zawsze trzeba się upewnić, że niemowlę nie wetrze sobie preparatu do oczu czy noska, ani nie włoży spryskanej rączki do buzi. Gwarancja bezpieczeństwa opisywana przez producentów na opakowaniach nie obejmuje spożycia produktu.

Pierwszy preparat w analizie Pana Tabletki to SIO Natural, przeznaczony dla dzieci od 1. msca życia. Substancje czynne to olejki eteryczne i łagodzący pantenol. Według farmaceuty środek może odstraszać komary, ale nie zadziała na kleszcze. Jego zaletą jest naturalny skład i niska cena (od 7 do 14 zł).

Drugi jest CHICCO spray ochronny przeciw komarom dedykowany dzieciom od 2. msca. Jego skład opiera się na roślinnych olejkach. Preparat ma wygodną formę atomizera, co zmniejsza ryzyko wdychania rozpylonej cieczy. Chicco nie pozostawia tłustych śladów i daje niezłą ochronę przeciw komarom, nie zadziała jednak na kleszcze. Kosztuje od 27 do 34 złotych.

Co na komary i kleszcze dla małych dzieci

Druga grupa preparatów jest przeznaczona dla dzieci powyżej 1 roku życia. W tym wieku dopuszcza się już stosowanie składników o udowodnionym działaniu odstraszającym – czyli IR3535 i citridiolu.

Obydwa składniki znajdują się w płynie BROS na komary dla dzieci. Producent zapewnia, że raz zaaplikowany preparat zadziała nawet 6 godzin, ale Pan Tabletka zaprzecza. Jego zdaniem pewność ochrony można mieć zaledwie przez 2 godziny, a stężenie IR3535 na poziomie 10% jest za małe, aby skutecznie odstraszyć kleszcze. Bros kosztuje od 8 do 11 zł.

Preparat HIT Moskito nie uzyskał pozytywnej oceny farmaceuty. Opiera się tylko na naturalnych olejkach, co może być plusem, ale znacznie obniża skuteczność środka.

Kolejny jest Vaco Kids Płyn na komary i kleszcze z 10% stężeniem IR3535 i olejkiem eukaliptusowym. Jest nieco droższy (od 13 do 17 zł). Pan Tabletka rekomenduje go dla dzieci od 1 r. ż., ale producent twierdzi, że można go stosować dopiero od lat 3.

Preparaty przeciw komarom i kleszczom dla dzieci

U dzieci powyżej dwóch lat można już stosować preparaty ze skutecznym składnikiem odstraszającym owady – DEET. Pan Tabletka ma jednak inne zdanie. Według niego substancji lepiej unikać u wszystkich dzieci przed 12 r. ż.

Przy stosowaniu takich produktów, trzeba zachować szczególną ostrożność. Lepiej nie aplikować ich w zamkniętych pomieszczeniach, żeby nie wdychać rozpylonej cieczy. Lepiej nanosić je na ubranie, nie na skórę. Unikać DEET muszą też kobiety w ciąży.

Preparat MUGGA dla dzieci zawiera DEET w najniższym stężeniu – 9,5 proc. Jest dość drogi – jego cena waha się od 19 do nawet 48 zł. Będzie skuteczny przez krótki czas i nie powinien stanowić większego zagrożenia dla zdrowia.

BROS Spray na komary i kleszcze DEET ma już 15 proc. i dodatkowo zawiera citriodol. Będzie więc skuteczny na wszystkie uciążliwe owady nawet przez 7 godzin. W formie atomizera kosztuje niewiele – od 10 do 13 zł. Lepiej go nie rozpylać na dłonie, a po powrocie ze spaceru, koniecznie zmyć z ciała.

Pan Tabletka opisał także OFF Junior i Moskito Guard – dwa preparaty oparte na działaniu Ikarydyny, która skutecznie odstrasza owady. W pierwszym jest jej jednak za mało, a drugi preparat nie jest wystarczająco bezpieczny.

Najlepsze preparaty na komary i kleszcze

Farmaceuta Marcin Korczyk zaleca dużo większą ostrożność, niż sugerują producenci preparatów. Mimo to w jego zestawieniu znalazły się też wyjątkowo mocne i skuteczne środki odstraszające komary i kleszcze. Dlaczego?

Pan Tabletka ma dobry patent dla rodziców małych dzieci. Skoro bezpośrednio na skórę maluszka nie można nałożyć żadnego środka, który uchroni go przed kleszczami czy komarami, sprytnym pomysłem jest naniesienie go na wózek, nosidło, albo ubranie mamy, która przecież zawsze jest w pobliżu.

Środki, które można kupić właśnie w takim celu to m.in.:

  • Ultrathon (25 proc. DEET), 
  • OFF Protect (15 proc. DEET), 
  • BROS suchy spray na komary i kleszcze (25 proc. DEET), 
  • VACO Max (30 proc. DEET).

Istnieją jeszcze mocniejsze środki, działające od kilkunastu godzin do nawet kilkunastu dni. Ale są przeznaczone tylko dla dorosłych. Wymienione wyżej produkty trzeba stosować z zachowaniem najwyższej ostrożności. Nie wolno ich rozpylać w pomieszczeniu, a po aplikacji trzeba koniecznie umyć ręce. Tak silnych środków nie nanosimy nigdy na skórę – ani dziecka, ani dorosłego. Lepiej wybierać preparaty w kulce lub atomizerze, a unikać sprayów.

Zobacz także:

Jak długo żyje kleszcz? Przyniesiony przez psa i kota może z tobą mieszkać nawet kilka lat

Sprytny (choć trochę dziwny) sposób na kleszcze. Warto spróbować!

Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?