Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czy wiesz co jest na tym zdjęciu? Ta roślina ma wspaniałe właściwości
Marta Uler
Marta Uler 02.03.2024 16:18

Czy wiesz co jest na tym zdjęciu? Ta roślina ma wspaniałe właściwości

Tabletki z porostem islandzkim
Fot. Pexels/Cottonbro Studio

Kaszel po infekcji może męczyć jeszcze przez wiele tygodni. Drogi oddechowe są wymęczone i podrażnione i potrzebują czasu, by się w pełni zregenerować. W takich przypadkach warto sięgnąć po tabletkę do ssania.

Dobry preparat, który nawilży i właściwie zadba o śluzówkę to wcale nie taka prosta sprawa. W aptekach możemy przebierać w dziesiątkach tego typu pastylek, ale wiele z nich zawiera głównie cukier i inne sztuczne dodatki. A tu liczy się przede wszystkim jeden składnik. 

Porost islandzki na gardło i nie tylko

Ta roślin wykorzystywana jest w lecznictwie od niepamiętnych czasów, choć pierwszy jego działanie opisał przyrodnik i lekarz Karol Linneusz w roku 1753. Porost islandzki, bo o nim mowa, należy do rodziny misecznicowatych (Parmaliacaea). Inna jego nazwa to tarczownica islandzka lub płunica islandzka, jednak wcale nie występuje wyłącznie na Islandii. Można spotkać go na całym świecie poza Afryką i Antarktydą. W Polsce jest pod ochroną.

Jeśli spacerowałaś kiedyś w lesie z pewnością zauważyłaś porosty. To specyficzne organizmy, podobne trochę do rozrośniętego mchu. Taki mech w powiększeniu. W gruncie rzeczy porost islandzki to połączenie grzyba i glonu. Porasta ziemię, kamienie, skały i drzewa. Może osiągnąć pokaźne rozmiary, do 10 m rozpiętości. Plecha, bo tak nazywamy organizm porostu, może być zielono-szara, brunatna, a nawet czerwonawa. Gdy jest bardzo ciepło, jest sucha, a gdy mocniej popada, staje się nawodniona i gąbczasta. 

Fot. Pixabay/BKOWebdesign

Porost islandzki – działanie

To nie jest zbyt piękna roślina, nie da się ukryć. Porośnięte porostami lasy sprawiają wręcz wrażenie ponurych, martwych. Ale to tylko pozory. W poroście islandzkim tkwi wielka życiodajna siła, a jego właściwości służą naszemu zdrowiu. Napar z porostu pobudza nasze soki trawienne i usprawnia działanie układu pokarmowego, ze względu na działanie bakteriostatyczne leczy wiele zakażeń bakteryjnych (wywołanych przez Helicobacter pylori, Escherichia coli, czy gronkowca złocistego ), zmniejsza również objawy choroby lokomocyjnej

Przede wszystkim porost islandzki kojarzymy jednak z pastylkami na gardło. W swoim składzie roślina ta zawiera polisacharydy oraz śluz, które wykazują działanie osłaniająco-powlekające na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku. Ponadto działa przeciwzapalnie i chroni śluzówki przed wnikaniem drobnoustrojów. Tabletki na gardło z porostem islandzkim to także:

 • witaminy B1 i B12,
   
 • minerały, takie jak jod, bor, miedź, krzem,
   
 • kwasy fumarowy, fumaroprotocetrarowy, protocetrarowy, protolichestrynowy, które działają przeciwdrobnoustrojowo na wiele gatunków bakterii, wirusów oraz grzybów.
Fot. Pixabay

Pastylki z porostem – jak wybierać

Tabletki z porostem islandzkim (lub syropy dla dzieci) mają za zadanie osłaniać i nawilżać drogi oddechowe, a także działać przeciwkaszlowo, dzięki oczyszczaniu płuc ze śluzu i flegmy. Ponadto zmniejszają ból i stymulują układ odpornościowy. Zatem w takich przypadkach, jak:

 • przeziębienie,
   
 • chrypka, drapanie w gardle,
   
 • suchość w gardle, nawet wywołana tylko klimatyzacją, 
   
 • przedłużający się kaszel po infekcji,

warto sięgnąć po pastylki z porostem islandzkim. Ale! Tu trzeba uważać. Na rynku mamy dostępnych wiele preparatów, a między nimi są ogromne różnice, jeśli chodzi o zawartość samego ekstraktu z porostu. Czytajmy te składy i zwracajmy uwagę na to, czym są np. słodzone.

Jeśli zauważymy Acesulfam K – nie kupujmy takich pastylek. To słodzik o udowodnionym rakotwórczym działaniu. Niektóre tabletki na gardło, poza porostem islandzkim, zawierają także inne cenne składniki, jak np. wyciąg z owoców róży, z kwiatów malwy, czy witaminę C. One mogą sprawić, że lekarstwo będzie jeszcze bardziej skuteczne.

Ta zasada dotyczy syropów dla dzieci. Jeśli w składzie znajdziemy podobne słodziki, albo konserwanty, jak np. benzoesan sodu, lepiej sobie taki produkt darować. Zawsze wybierajmy jak najbardziej naturalne preparaty i zwracajmy uwagę na to, by ich kluczowe składniki znajdowały się na początku listy. 

Porost islandzki – przeciwwskazania

Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania porostu islandzkiego są guzy w żołądku lub jelicie cienkim, ponieważ substancje aktywne zawarte w surowcu mogą je podrażniać. Nie powinno się także przyjmować żadnych leków w tym samym czasie co pastylek z porostem, gdyż tworzy on w żołądku rodzaj powłoki, która utrudnia wchłanianie innych substancji. 

Poza tym, generalnie tabletki z porostem islandzkim są uważane za bezpieczne. Z pewnością uważać powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ nie sprawdzano, jak na nie może zadziałać porost. Na wszelki wypadek lepiej, by unikały przyjmowania tych preparatów. Zawsze powinny skonsultować się w tej kwestii ze swoim lekarzem.

Zobacz także:

Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką

Bakteryjne czy wirusowe? Tak rozpoznasz, które zapalenie gardła cię dopadło

Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny