Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dla nich to koniec 800+. Idą wielkie zmiany w wypłatach świadczeń
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 31.01.2024 09:12

Dla nich to koniec 800+. Idą wielkie zmiany w wypłatach świadczeń

Kto straci prawo do 800+
Fot. Pixabay

800+ to istotna część budżetu wielu polskich rodzin. Nic dziwnego, że świadczenie, które przysługuje na każde dziecko, rozgrzewa nas do czerwoności. Co jakiś czas pojawiają się rozmowy o ograniczeniu wypłat, bo to, co gospodarstwa domowe wspiera - budżet kraju mocno osłabia. Tym razem wiadomo na pewno - część pobierających świadczenie jeszcze w tym roku straci do niego prawo.

W ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju, w marcu 2022 roku polski rząd zadecydował, że oni także zostaną objęci programem Rodzina+. W samym 2022 roku ta pomoc kosztowała budżet Polski 130,5 mln zł. 

800+ dla Ukraińców za drogie

Najwięcej świadczeń z tytułu Rodzina+ dla Ukraińców wypłacono w centralnej Polsce, co pokrywa się z tym, gdzie osiedli uchodźcy - znaleźli schronienie na Mazowszu. 

Największą kwotę wypłacono w województwie mazowieckim – 331,6 mln zł, co stanowiło 19,1 proc. wydatków poniesionych przez Polskę. Kolejnymi województwami były dolnośląskie oraz śląskie (po 10,6 proc.) i wielkopolskie (9,7 proc.). Najmniejszą kwotę wypłacono w województwach podlaskim oraz świętokrzyskim (po 1,7 proc.) - podaje GUS.

Rząd Mateusza Morawieckiego bardzo szybko zdecydował o przyznaniu 500+ dla Ukraińskich rodzin, które zostaną w Polsce, jednak od samego początku podkreślano, że wsparcie ma charakter tymczasowy. Niestety zdarzały się sytuacje, że rodziny, które uzyskały prawo do świadczenia, jechały dalej, do innych państw UE, jednocześnie pobierając polskie wsparcie. 

Kopia – Marta L - 2024-01-31T084302.174.jpg
Fot. Pixabay

Podano datę, kiedy 800+ dla Ukraińców zostanie wstrzymane

4 marca 2024 roku wygasa prawo do pobierania 800+ przez ukraińskie rodziny. Wiadomo jednak, że zostanie ono przedłużone o kolejne pół roku. We wrześniu 2024 roku Ukraińcy po raz ostatni otrzymają przelewy z programu Rodzina+. Jednak uchodźcy nie zostaną bez pomocy. Jak donosi "Rzeczpospolita", rząd Donalda Tuska przewiduje dla nich inne formy wsparcia. 

Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy mogą stracić niektóre przywileje, w tym prawo do 800 plus. Dotychczas mógł otrzymać to świadczenie każdy, kto legalnie przebywał w Polsce i opiekował się uprawnionym dzieckiem.

Czytamy w "Rzeczpospolitej. 

Ochronka dla Ukraińców się skończyła?

Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na ograniczenie wsparcia dla obywateli Ukrainy. Wcześniej z wypłacania im świadczeń socjalnych wycofała się Norwegia. Podobne działania są planowane także w innych krajach Wspólnoty.

Obywatele Ukrainy, którzy układają sobie życie w Polce, mogą ubiegać się o polskie obywatelstwo, wtedy świadczenia zostaną im przyznane na takiej samej zasadzie, jak wszystkim polskim rodzinom. Jeśli uchodźcy traktują Polskę, jako miejsce tymczasowego pobytu - utracą prawo do świadczenia. 

Zobacz także:

Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS

"Na jedno dziecko dostałam 800+, na drugie 500+, o co chodzi?!" Na forach dla rodziców aż kipi

Koniec z 800+ na pierwsze dziecko. Chcą zamknąć wszystkie programy socjalne