Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu

Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu

noworodek w foteliku samochodowym
Fot. Shutterstock/Dmytro Surkov

Rodzice czasami zostawiają takie sprawy, jak zakup fotelika samochodowego, na czas kiedy dziecko już się urodzi. A to duży błąd! Fotelik musi czekać na maluszka wcześniej!

Będzie potrzebny już w dniu, w którym dziecko wychodzi ze szpitala. W niektórych placówkach bez niego nie dostaniesz wypisu.

Fotelik samochodowy przy wychodzeniu ze szpitala

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, mama z dzieckiem mogą wyjść ze szpitala już w trzeciej dobie po porodzie. Najczęściej odbiera ich przejęty tata lub inni członkowie rodziny. Warto, by pamiętali, żeby zabrać ze sobą fotelik samochodowy.

Fotelik 0-13 kg to pierwszy fotelik dla maluszka. Ma kształt kołyski, w której dziecko jedzie w pozycji półleżącej. Dzięki temu jest bezpieczne podczas jazdy samochodem. Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi mandat w wysokości 300 zł. Ale nie tylko Kodeks drogowy tego wymaga.

Kasia (67).jpg
Fot. Freepik/prostooleh

Położna sprawdzi czy masz fotelik

Posiadanie fotelika jest wymagane przez szpitale. Z oddziału poporodowego z dzieckiem do domu możesz udać się pieszo, wioząc malucha w wózku z gondolą, lub samochodem. W tym drugim przypadku konieczne jest używanie fotelika samochodowego dla dziecka.

Może to sprawdzić lekarz lub położna, więc fotelik trzeba zanieść do szpitala. Można też poprosić położną, by pokazała, jak umieścić dziecko w foteliku i jak je zapiąć, by było bezpieczne.

O tym, czy fotelik jest niezbędny w czasie wypisu, decyduje regulamin szpitala. Takie informacje pojawiają się także na ich stronach internetowych, na przykład w spisie rzeczy potrzebnych w czasie porodu. 

Fotelik lepiej kupić wcześniej

Oczywiście fotelik można kupić w ostatniej chwili. Tata może wyskoczyć po niego do sklepu tuż po urodzeniu się dziecka. Jednak lepiej zrobić to odpowiednio wcześniej, na etapie kompletowania wyprawki.

Fotelik samochodowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa dziecka. Liczy się zarówno jakość wykonania i zastosowana technologia, jak i montaż i sposób zapięcia dziecka.

Kupując fotelik wcześniej, na spokojnie, masz szansę skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni model do ułożenia kanapy w twoim samochodzie. Dzięki temu masz pewność, że pierwsza podróż maluszka będzie bezpieczna.

Zobacz także:

Genialny pomysł na zabawkę w podróży. Wystarczą klocki lego i klej na gorąco

Jak zorganizować dziecku tanie wakacje? Mamy dla ciebie aż 9 propozycji

Jedzie autem i płacze. A inne dzieci śpią całą drogę. Co z nim nie tak?

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco