Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami? Powód może zaskoczyć

Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami? Powód może zaskoczyć

dziecko śpi z otwartą buzią
Fot. Shutterstock/Tatevik Bagdasaryan

Wydawałoby się, że to zupełnie normalne i nie ma się czym martwić. W końcu widok malucha, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, który śpi z otwartą buzią, jest bardzo częsty.

Okazuje się jednak, że to może być objaw poważnego problemu. A prawidłowe oddychanie, przez nos, jest ważniejsze, niż może nam się wydawać. Sprawdź, jak twoje dziecko oddycha, zwłaszcza w czasie snu.

Dziecko śpi z otwartymi ustami

Oddychanie przez usta podczas snu może nie wydawać się niepokojące. Jednak zastanówmy się, jak śpią dorośli — zamknięte usta, język ułożony na górnym podniebieniu. I oczywiście każdemu zdarzy się oddychać przez usta w nocy, w końcu katary nie omijają nikogo, jednak nie powinno być tak codziennie.

Oddychanie buzią można zauważyć u dzieci w każdym wieku. Czasami robią tak nawet noworodki, chociaż najczęściej można to zaobserwować u dzieci starszych i przedszkolaków. Jeśli nie jest to wina infekcji górnych dróg oddechowych, powinno nas zaniepokoić i nie można tego bagatelizować. Skutki mogą być naprawdę opłakane.

Śpiące niemowlę
Fot. Pexels/Dominika Roseclay

Skutki nieprawidłowego oddychania

Dziecko powinno w nocy oddychać przez nos. W ten sposób dostarcza sobie odpowiednio dużo tlenu, a powietrze, które wciąga, jest przefiltrowane i ocieplone. Oddychanie przez buzię nie wydaje się groźne, ale niesie ze sobą naprawdę poważne skutki:

  • infekcje dróg oddechowych — nieprzefiltrowane powietrze dostaje się prosto do płuc,
  • spadek odporności,
  • zaburzenia snu i częste wybudzanie się,
  • wady zgryzu — ze względu na nieprawidłowe ułożenie języka i zębów oraz obniżenie napięcia mięśnia okrężnego ust,
  • wady wymowy — ze względu na nieprawidłowe napięcie mięśniowe wokół ust i języka dziecko może mieć problem z prawidłowym artykułowaniem słów.

Skutki nieprawidłowego oddychania podczas snu mogą być naprawdę poważne i trudno się z nimi uporać. Trzeba dotrzeć do przyczyn, co nie jest łatwe.

Dlaczego dziecko śpi z otwartymi ustami

Dziecko nie przestawi się z dnia na dzień na oddychanie przez nos podczas snu. Nawet w ciągu dnia bardzo trudno jest kontrolować sposób oddechu, a w nocy jest to po prostu niemożliwe. Dlatego konieczna jest diagnoza, dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią i wyeliminowanie przyczyn.

Najczęstszą przyczyną jest przeziębienie i infekcja górnych dróg oddechowych. Jednak to jest przejściowe. Jeśli problem utrzymuje się dłużej, przyczyną może być:

  • przekrzywiona przegroda nosowa — nos jest niedrożny ze względu na nieprawidłową budowę,
  • polipy w nosie — uniemożliwiają prawidłowe oddychanie,
  • powiększone migdały, które blokują przepływ powietrza,
  • trzeci migdał.

Co zrobić, jeśli dziecko śpi z otwartymi ustami

Zanim zaczniesz wprowadzać różnego rodzaju pomysły, które podpowiada internet, jak zaklejanie ust taśmą, koniecznie udaj się do specjalisty. Pierwsze kroki warto skierować do laryngologa. Powinien ustalić, czy w układzie toru oddechowego nie ma nieprawidłowości (np. niedrożność nosa czy trzeci migdał).

Kolejne kroki warto skierować do logopedy lub neurologopedy. Podpowiedzą, co zrobić i jak działać, żeby dziecko zaczęło oddychać w odpowiedni sposób. Jeśli i oni nie znajdą przyczyn, warto iść do fizjoterapeuty. Czasami problem jest związany z nieodpowiednim napięciem mięśni całego ciała.

Najprawdopodobniej specjalista zaleci ćwiczenia, które pomogą maluchowi w odpowiednim ustawieniu i rozluźnieniu mięśni twarzy, szyi, karku, czasami także brzucha i pleców.

Dziecko może potrzebować wsparcia całego sztabu specjalistów, w tym logopedy i laryngologa, bo odwrócenie skutków spania z otwartą buzią bywa trudne i czasochłonne. Jednak jest możliwe, więc warto zacząć pracę jak najszybciej.

Zobacz także:

Zatrucie? A może robaki? Pediatra wyjaśnia, dlaczego dziecko może boleć brzuch

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja

Dlaczego dzieci skubią usta? Taki nawyk może przynieść nawet groźną chorobą zakaźną