Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 12.09.2023 10:46

Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć

Niemowlę śpi z pupą w górze
Fot. New Africa/ShutterStock

Wchodzisz do pokoju i widzisz, że twoje dziecko śpi na klęczkach z pupą skierowaną do sufitu. Rączki schowane pod tułowiem, buzia odwrócona na bok. Wpadasz w panikę, bo przecież czytałaś, że dziecko nie powinno spać na brzuszku. Do tego sądzisz, że może być mu niewygodnie. Zastanawiasz się, czy je przełożyć?

Maluchy potrafią spać w zaskakujących pozach, które przypominają nierzadko precelek. Ale spokojnie, jest logiczne uzasadnienie dla tych harców. 

Dlaczego dziecko śpi na klęczkach - bezpieczeństwo

Po pierwsze, jeśli dziecko już samodzielnie się obraca, wspina do raczkowania, to nie ma sensu go obracać. Nawet jeśli uda ci się go nie obudzić, to za kilka minut najpewniej znów przyjmie tę pozycję. Żeby zapewnić mu bezpieczeństwo, wyjmij z łóżeczka wszelkie pluszaki i poduszki. Dziecko powinno spać bez nich, aby nie ryzykować uduszenia.

Lekko nachylony materac (można włożyć pod niego klin, lub książki pod nóżki łóżeczka) z miękkim prześcieradłem zdecydowanie wystarczą jako podparcie głowy maluszka. Jeśli dziecko wybiera tę pozycję, a obok niego nie ma żadnych przedmiotów, które mogłyby utrudnić mu oddychanie, najlepiej zostawić go w spokoju.

Kopia – Green Beans (41).jpg

Dlaczego dzieci śpią z pupą w górze

Maluszek spędził dziewięć miesięcy w brzuchu mamy. Poczucie bezpieczeństwa dawały mu ciepłe i ciasne ściany macicy. Był zmuszony do pozycji embrionalnej i... polubił ją. Nic więc dziwnego, że kiedy uczy się obracać, chętnie ją przybiera. Zbliżona do tej w brzuchu mamy pozycja sprawia, że czuje się bezpieczny.

Dodatkowo, dzięki skuleniu ciała dziecku jest cieplej. Wiele maluchów lubi, kiedy ciasno się je owija, np. w otulacze. Gdy tylko mogą, szukają podobnych bodźców, czyli zwijają się ciasno. Policzek przylega do miękkiego materaca, zupełnie jak do ściany macicy w czasie ciąży. Jeśli więc dziecko swobodnie oddycha, najpewniej śpi tak, bo mu wygodnie. 

Dziwne pozycje wynikają z elastyczności

Małe dzieci są znacznie bardziej elastyczne, niż dorośli. Jeśli więc maluch śpi w dziwnej pozycji, która tobie wydaje się niekomfortowa, to jemu jest wygodnie. Maluchy mają zupełnie inną ruchomość stawów, ich układ kostny nie jest do końca usztywniony. Mają też inne niż dorośli napięcie mięśniowe. Dziecko nie zdrętwieje.

Dodatkowo ta pozycja przywodzi dziecku na myśl zasypianie przy matczynej piersi, która jest ciepła, a maluch w objęciach mamy wcale nie jest wyprostowany. Warto pamiętać, ze ten dotyk uspokaja niedojrzały układ nerwowy, więc jeśli nie ma mamy pod ręką, dziecko próbuje go sobie kompensować, przybierając taką "przytuloną" pozycję. 

Dziwne pozycje zasypiania i zdolności motoryczne

Nie raz pewnie doświadczysz tego, że dziecko bawi się dosłownie do upadłego. Zaśnie w stercie zabawek na dywanie, albo w trakcie posiłku w foteliku do karmienia. Maluch nie do końca rozumie, czemu oczy mu się zamykają, więc bywa, że "odcina go" w czasie wykonywania różnych czynności.

Dzieci dość często zasypiają w pozycji siedzącej, albo właśnie w czasie zabawy na czworakach. Innym słowy, jeśli śpi tak na podłodze, najpewniej po prostu przewrócił się i zasnął. W łóżeczku maluchy również w czasie, gdy powinny się wyciszać, ćwiczą świeżo zdobyte umiejętności, więc np. bujanie się na czworaka, zdarza się, że w czasie tej gimnastyki zasypiają. Im dziecko bardziej mobilne, tym dziwniejsze pozycje będzie przybierać. 

Czytaj także:

Przez tę poduszkę zmarło już 154 dzieci. Znajduje się w domu każdej mamy

Jakie imiona dla chłopców będą modne w 2024 roku? Nie zabraknie zaskoczeń

We wrześniu urodzisz... zdolniachę. W tym miesiącu rodzą się zdrowe i silne dzieci