portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Do sejmu wpłynął projekt ustawy legalizującej ubezpłodnienia. Autorką jest Wanda Nowicka
fot. Iberion

Do sejmu wpłynął projekt ustawy legalizującej ubezpłodnienia. Autorką jest Wanda Nowicka

28 listopada 2021
Autor tekstu: Martyna Kucharczyk

Wanda Nowicka, posłanka Lewicy, właśnie wprowadziła do sejmu projekt nowej ustawy. Ma on umożliwić kobietom w Polsce poddanie się zabiegowi ubezpłodnienia. Na ten moment jest on całkowicie nielegalny.

"Dorośli mają prawo rezygnować z własnej płodności" - argumentuje swój projekt posłanka. Nowicka chce, aby kobiety miały pełne prawo do decydowania o swojej płodności. Zaproponowana przez nią ustawa ma to umożliwić.

Do sejmu wszedł projekt umożliwiający ubezpłodnienie

Wanda Nowicka poinformowała na Facebooku o projekcie, który wprowadziła do sejmu. Na jego mocy kobiety miałyby możliwość skorzystania z dobrowolnego ubezpłodnienia.

- Złożyłam dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ostatecznie legitymizującej metodę antykoncepcji, traktowanej w Polsce jak nielegalną - świadomej rezygnacji z własnej płodności, czyli dobrowolnego ubezpłodnienia. Dobrowolne ubezpłodnienie jest dostępne w większości krajów, dopuszczone przez WHO, i co więcej, jest to jedyna metoda zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn, to wazektomia, u kobiet - podwiązanie jajowodów. Czas najwyższy skończyć z tym absurdem. Dorosłe kobiety i mężczyźni mają prawo rezygnować z wlasnej płodności, a biskupom, prokuratorom, fanatykom wszelkiej maści oraz pisowskim politykom nic do tego — napisała posłanka. Nowicka zwróciła uwagę na problemy prawne, z jakimi muszą się dziś mierzyć lekarze. Według Kodeksu Karnego art. 156 osoba, która doprowadzi do "trwałej niemożliwości płodzenia potomstwa" może być ścigana z urzędu. Według posłanki prawo powinno się zmienić. Decyzja o zrezygnowaniu z potomstwa należy do kobiety.

Czym jest ubezpłodnienie?

Według definicji ubezpłodnienie to zabieg chirurgiczny w wyniku którego organizm nie ma możliwości zapładniania albo zajścia w ciążę. W praktyce oznacza to podwiązanie jajowodów u kobiet i wazektomię u mężczyzn. Ten drugi zabieg jest w Polsce całkowicie legalny. Dziś oferuje go wiele prywatnych klinik. Podwiązanie jajowodów jest za to całkowicie zakazane. Kobiety zainteresowane tym zabiegiem zwykle muszą wybrać się do kliniki za granicą.

Legalność wazektomii zwykle tłumaczy się jej odwracalnością. Z podwiązaniem jajowodów jest inaczej. Tego zabiegu nie można już cofnąć. Ze względu na to jest on niezgodny z polskim prawem. Nie dotyczy to jedynie podwiązania jajników przy pomocy klipsów, jednak ten sposób ma bardzo niską skuteczność.

Zobacz post:

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Obserwuj nas w
autor
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy