Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić
Beata Łajca
Beata Łajca 25.04.2024 09:51

Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić

matka i córki
fot. Freepik/pvproductions

We wrześniu rekordowe przelewy dla rodziców. Na początku roku szkolnego 2024/2025 niektórzy otrzymają nawet 1500 zł na każde dziecko. Podpowiadamy, jak ubiegać się o te pieniądze.

Podstawowym świadczeniem dla każdego dziecka jest 800+. Od dłuższego czasu rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać także 300 zł na wyprawkę. Ale świadczeń związanych ze szkołą jest więcej. Na najwyższe kwoty mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko, które do szkoły dojeżdża.

Dla każdego 1100 zł we wrześniu

Świadczenie 800+, mimo kolejnych wprowadzanych zmian, przysługuje praktycznie każdemu dziecku w Polsce i nie ma na to wpływu poziom dochodów w jego rodzinie. Podobnie powszechne jest 300+, czyli świadczenie z programu Dobry Start.

To jednorazowe wsparcie związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego pozbawione kryterium dochodowego. Przysługuje każdemu dziecku chodzącemu do szkoły, aż do ukończenia 20. roku życia. Aby je dostać, rodzice muszą złożyć wniosek do ZUS-u. Można to zrobić drogą elektroniczną.

Wnioski na rok szkolny 2024/2025 można składać od 1 lipca do 30 listopada. Ale żeby mieć pewność, że 300 zł trafi na nasze konta we wrześniu, warto to zrobić nie później niż w sierpniu. Dzięki 800+ i 300+ wszyscy rodzice we wrześniu mogą dostać przelewy w wysokości 1100 zł na każde dziecko.

Beata Portal Parentingowy (25).jpg
fot. Freepik

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Na więcej pieniędzy mogą liczyć rodzice, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego. Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego otrzymają dodatek 100 zł na każde uczące się dziecko, także to, które chodzi do zerówki. Wniosek o przyznanie dodatku trzeba złożyć do 31 października.

Drugi dodatek do zasiłku rodzinnego jest skierowany do osób samotnie wychowujących dziecko i wynosi 193 zł miesięcznie na jedno dziecko i nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci. (W przypadku dziecka z niepełnosprawnością, kwoty zwiększa się odpowiednio o 80 i 160 zł).

Obydwa dodatki są ściśle związane z pobieraniem zasiłku rodzinnego. A dostęp do tego świadczenia mają tylko rodziny o określonym dochodzie na osobę. W 2024 roku kryterium dochodowe wynosi 674 zł miesięcznie. W rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem dochód może być nieco większy – 764 zł miesięcznie.

Dla uczących się poza domem

Ostatnie świadczenie związane z rokiem szkolnym to dodatek z tytułu podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania. To świadczenie jest również połączone z zasiłkiem rodzinnym, wypłacane przez cały rok szkolny i może wynosić 113 zł miesięcznie. Ta kwota przysługuje dzieciom, które mieszkają poza domem, w mieście, w którym znajduje się ich szkoła. Dzieci, które do szkoły dojeżdżają, dostaną 69 zł.

Podsumowując: najwięcej pieniędzy we wrześniu 2024 dostaną rodzice samotnie wychowujący dzieci uczące się poza miejscem stałego zamieszkania. Dokładnie 1506 zł na dziecko, pod warunkiem że spełniają kryterium dochodowe zasiłku rodzinnego.

Pozostali rodzice we wrześniu otrzymają 1100 zł na każdego ucznia, co także bardzo się przyda w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Przypominamy, że konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Upewnij się też, że masz aktualny wniosek o wypłatę 800+.

Zobacz także:

1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!

Nie spełnisz tego warunku, odbiorą ci 800+. Rodzice mogą zacząć się martwić

Mają wzrosnąć alimenty od państwa. Samotne mamy czekały na to wiele lat

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?