Dwa tygodnie do matury. CKE przekazała ważny komunikat na temat egzaminu
Do matury zostało zaledwie dwa tygodnie. Wydaje się, że w tak krótkim czasie nic już nie powinno się wydarzyć. A jednak wygląda na to, że uczniowie powinni do ostatniej chwili trzymać rękę na pulsie i śledzić komunikaty Centralnej Komisji Edukacyjnej.
Zaledwie kilka dni temu CKE opublikowała ważny komunikat w sprawie matur. Zawiera wszystkie najistotniejsze informacje o tegorocznych egzaminach, a także odnośniki do materiałów dydaktycznych przygotowujących do matury, które można znaleźć na oficjalnych stronach CKE.
Komunikat CKE dotyczący matur
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała obszerny komunikat dotyczący tegorocznych matur. Znajdują się w nim wszystkie ważne informacje o egzaminach. W 2024 roku matura będzie miała dwie formuły. Wynika to z reformy edukacji z 2017 roku.
Pierwsza z nich to tzw. formuła 2023, którą będzie zdawać zdecydowana większość maturzystów. Druga to formuła 2015 przeznaczona dla absolwentów wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, m.in. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum czy uzupełniającego liceum ogólnokształcącego.
CKE wyjaśnia, że formuły mają oddzielne arkusze egzaminacyjne, które są wyraźnie oznaczone. Po stronie komisji nadzorujących jest dopilnowanie, aby każdy otrzymał właściwy arkusz. W sumie w 2024 roku przeprowadzonych będzie aż 1 405 725 egzaminów w części pisemnej i ponad pół miliona egzaminów ustnych.
Matematyka w czołówce przedmiotów rozszerzonych
W dalszej części komunikatu można dowiedzieć się, jakie dodatkowe egzaminy na poziomie rozszerzonym wybrali tegoroczni maturzyści. I tutaj czeka niemałe zaskoczenie. Mimo iż matematyka na maturze jest przedmiotem wielu dyskusji – link to na tej liście znalazła się na drugim miejscu. Rozszerzoną matematykę będzie zdawać ponad 27% absolwentów. Na pierwszym miejscu jest oczywiście język angielski z wynikiem prawie 70%.
Kolejne przedmioty to geografia, język polski, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie, historia fizyka i informatyka. Końcówka listy jest równie zaskakująca jak jej początek. Zaledwie niecałe 6% maturzystów zdecydowało się zdawać rozszerzony egzamin z informatyki. To naprawdę niski wynik biorąc pod uwagę galopujący rozwój branży komputerowej.
Kiedy wyniki matur 2024
W tym roku CKE wraz z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała aż 596 różnego rodzaju arkuszy egzaminacyjnych. Wśród nich pojawiły się też te dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz specjalne arkusze dla obywateli Ukrainy.
Część pisemna egzaminów maturalnych w 2024 roku odbywa się między 7 a 24 maja. Część ustna będzie przeprowadzona w dniach 11-16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz 20-25 maja. Każdego dnia odbędą się dwie sesje. Pierwsza rozpoczyna się o 9:00, a druga o 14:00. Na stronie internetowej CKE arkusze będą publikowane tego samego dnia, kiedy ujrzeli je maturzyści, około 14:00 i około 19:00.
Na wyniki matur będzie trzeba jednak trochę poczekać. Okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą wyniki egzaminów do poszczególnych szkół do 9 lipca. I właśnie tego dnia zostaną ogłoszone oficjalne wyniki matur w całej Polsce.
Materiały maturalne na stronie CKE
Na końcu komunikatu CKE publikuje obszerną listę materiałów maturalnych dostępnych na swojej stronie. Wszystkie można pobrać i wydrukować, a niektóre z nich mogą okazać się bezcenne w ostatnich tygodniach przed egzaminami.
Warto spojrzeć na arkusze egzaminacyjne z 2023 roku, do których są dołączone także zasady oceniania zadań. Dalej znaleźć można rekomendacje egzaminatorów dla maturzystów, które zostały sformułowane po badaniu diagnostycznym w grudniu 2023 roku.
W końcu dotrzeć można do całej serii materiałów przygotowujących do matury w 2024 roku. Są tam m.in. nagrania egzaminu ustnego z języka polskiego, co może pomóc oswoić się z tą formułą i przygotować na to, co może ucznia czekać. CKE publikuje także zbiory zadań z matematyki na podstawowym i rozszerzonym poziomie. Takich materiałów jest wiele z każdego z przedmiotów. Tylko czy starczy czasu, żeby je wszystkie przejrzeć?
Zobacz także:
Gabinety lekarskie pękają w szwach. Uczniowie kombinują, jak mieć 30 minut więcej na maturze
Matura 2024. Ta lektura jest pewniakiem na egzaminach. Uczniowie jej nie cierpią
O polskiego maturzystę biją się zagraniczne uczelnie. Kim jest Michał Lipiec