Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > O polskiego maturzystę biją się zagraniczne uczelnie. Kim jest Michał Lipiec
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 07.04.2024 10:54

O polskiego maturzystę biją się zagraniczne uczelnie. Kim jest Michał Lipiec

Michał Lipiec
Fot. Piotr Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

 Za 4 tygodnie Michał Lipiec, wraz z rówieśnikami siądzie do arkuszy egzaminacyjnych. Będzie zdawał maturę. Nie musi się szczególnie martwić o jej wynik, bo już dziś spływają do niego propozycje z uczelni w Wielkiej Brytanii i USA. Nastolatek z Krakowa może przebierać w prestiżowych szkołach wyższych.

Harvard, Cambridge, a może MIT? Oficjalnych propozycji jest wiele. Poza pewnym miejscem uczelnie oferują Michałowi także stypendium, bo każda chce mieć u siebie takiego studenta. O chłopaku zrobiło się głośno w świecie nauki, kiedy zaimponował swoją wiedzą na międzynarodowych olimpiadach. Trzykrotnie stanął na podium, ale nie jest to typ mola książkowego - z pasją uprawia też sport.

Genialny maturzysta z Krakowa

Michał Lipiec uczy się w V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Jest dumą swojej szkoły. Zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach złoty z chemii w Zurychu oraz dwa w Japonii: srebrny z fizyki i brązowy z matematyki. O nastolatka upominają się najbardziej prestiżowe uczelnie na świecie, już teraz ma wiele oficjalnych propozycji ze szkół, o których większość jego rówieśników  może tylko pomarzyć. 

Oferty nauki i stypendium dostał już m.in. z  Uniwersytetu Harvarda, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Uniwersytetu Cambridge oraz Caltech, czyli Kalifornijskiego Instytutu Technicznego. Jaką uczelnie wybierze, jeszcze nie wiadomo, ale na pewno ma o czym myśleć, choć dziś skupia się na przygotowaniach do matury, do której zostały już zaledwie cztery tygodnie.

Jest się czym pochwalić

Michał, zanim trafił do krakowskiego liceum, uczył się w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 STO w Łodzi. Placówka na profilu w mediach społecznościowych nie kryje dumy z osiągnięć swojego absolwenta "Gratulujemy i trzymamy kciuki za podjęcie najlepszej decyzji!" - czytamy w poście, w którym szkoła podstawowa podkreśla, że już na tym etapie edukacji Michał był wybitny. 

Ale Michał, choć sławę w świecie nauki zdobywa wiedzą z przedmiotów ścisłych, to może się pochwalić średnią, która w liceum zwala z nóg. Na ostatnim świadectwie udało mu się osiągnąć wynik 5,69. Można by pomyśleć, że ciągle “siedzi w książkach”, ale nic z tych rzeczy, nastolatek ma czas także na hobby i wspieranie w edukacji swoich rówieśników.

Nie ma czasu na lenistwo

Michał Lipiec, choć wciąż jest uczniem liceum, już teraz rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie może liczyć na wsparcie tamtejszych naukowców. "Co ważne znajduje on też czas na inne zainteresowania, w tym intensywne treningi sportowe – brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim. Duma nas rozpiera, że Michał jest uczniem naszego Liceum" - informowała placówka, do której uczęszcza Lipiec.

W wolnym czasie, a jak się okazuje, jego też Michałowi nie brakuje, prowadzi w internecie otwarte kółko chemiczne, gdzie pomaga rówieśnikom w przygotowaniach do olimpiad chemicznych. Robi to nieodpłatnie, z chęci promowania nauk wśród młodych ludzi. 

Zobacz także:

Żeby zdać, zarywają noce. Maturzystka policzyła, ile godzin zajmuje jej nauka

Od 1 września nie będzie ocen? Zaskakująca deklaracja MEN

CKE przesunęła terminy matur. Język polski później niż zwykle