Jak wspierać dziecko, które idzie do przedszkola? Przedstawiamy 6 ważnych zasad
Bardzo duża część rodziców ma poważne obawy przed tym, jak ich dziecko odnajdzie się w przedszkolu, gdy trafi tam po raz pierwszy w życiu. Początkowy etap edukacji przedszkolnej jest bardzo ważny i może wywierać wpływ na dalszy rozwój naszego malucha, dlatego warto zadbać, aby był dla niego jak najbardziej komfortowy. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę
undefined
Dziecko pierwszy raz idzie do przedszkola? Pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach
undefined
Pierwszą rzeczą, o której wielu rodziców zapomina, jest fakt, że rozkład dnia w przedszkolu może różnić się znacząco od tego, do którego maluch przyzwyczaił się w domu. Zamiast zatem od razu rzucać go na głęboką wodę, lepiej skupić się na wcześniejszej adaptacji. Sprawdźmy plan typowego dnia w przedszkolu, zanim poślemy do niego dziecko i spróbujmy je przygotować. Wypracowanie nawyku wstawania o odpowiedniej godzinie i jedzenia posiłku o określonej porze może okazać się bardzo istotne.
undefined
Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy pomyśleć również o tym, aby w pierwszych dniach przygody dziecka z przedszkolem, zostawiać je tam nieco krócej, niż wynosi standardowy czas. Będzie to stanowiło łagodne wprowadzenie i ułatwi maluchowi adaptację.
Trzecia rada może wydawać się bardzo ciężka, a wręcz brutalna dla niektórych rodziców, ale jest niezwykle istotna. Chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo przy dziecku, gdy przychodzi czas pożegnania. Tysiące całusów, przytulanie i powracanie do dziecka sprawi, że stanie się ono dla niego jeszcze trudniejsze. Zamiast tego lepiej wyraźnie zaznaczyć przy dziecku, że wkrótce po nie wrócimy, ale do tego czasu powinno spróbować pobawić się z nowymi kolegami i koleżankami.
Jeżeli już pożegnamy się z dzieckiem, nie powinniśmy wracać po chwili, aby sprawdzić, jak radzi sobie w pierwszych chwilach. Sprawi to, że będzie musiało przeżywać wszystko na nowo i utrudni adaptację.
Można natomiast zostawić mu coś z domu. Najlepiej niech będzie to przedmiot, który mu się z nami kojarzy. Sprawi to, że dziecko w pewien sposób będzie czuło naszą obecność, ale nadal będzie w dużej mierze samodzielne.
Ostatnią radą, również bardzo ważną jest powstrzymanie się od opowiadania dziecku, jak będzie w przedszkolu, nim jeszcze do niego trafi. Błędne w tym zachowaniu jest przede wszystkim to, że sami do końca nie wiemy, co spotka nasze dziecko w pierwszych chwilach przebywania w nowym miejscu, nawet jeśli dokładnie je sprawdziliśmy. Jeżeli jednak zapewnimy naszą pociechę, że od pierwszych chwil będzie otoczony wesołymi rówieśnikami lub zje najlepszy obiad w swoim życiu, wytworzy sobie pewne oczekiwania, które w przypadku niespełnienia wygenerują negatywne odczucia.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
-
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
-
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?
Źródło: dziecisawazne.pl