Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 11.08.2023 09:56

O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia

o której godzinie dziecko musi iść spać
fot. Canva

Wiesz, że dziecko powinno chodzić wcześnie spać, ale co to dokładnie oznacza? O której godzinie kłaść je do łóżka, by było wyspane i dobrze się rozwijało? Jest prosty sposób, by to ustalić.

Już prawie dwudziesta druga, a ono jeszcze nie śpi, marudzi, ale nie chce się położyć – to rzeczywistość w wielu domach. Zwłaszcza w tych, w których rodzice dość późno wracają z pracy. Jeśli targają tobą wyrzuty z powodu zbyt późnego kładzenia dziecka do łóżka (właściwie którego rodzica nie targają jakieś wyrzuty), przeczytaj ten tekst. Łatwiej ustalisz, czy rzeczywiście nie popełniasz błędu.

O której godzinie kłaść dzieci spać – te zalecenia to jakiś żart

Na początek na wesoło. Jakiś czas temu w Internecie pojawiła się tabelka, która wywołała falę komentarzy. I wcale nie dlatego, że tak bardzo była przydatna. Choć mogło się wydawać, że przynosi upragnioną odpowiedź, którą chce znać każdy ojciec i matka. 

Z tabeli przygotowanej przez Creative Child Magazine wynikało, jaka jest najlepsza godzina, by kłaść dziecko spać, w zależności od jego wieku. Jak wyglądała? Zobacz poniżej. Po lewej stronie znajdziesz wiek dziecka, po prawej – godzinę zasypiania.

Zabawnie prawda? Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, jak różny styl życia prowadzą rodziny i jak różne bywają dzieci i ich upodobania. Jak tu się położyć spać o siódmej wieczorem, gdy o szóstej dotarliśmy z dziećmi z przedszkola do domu? Jak położyć spać 10 latka o godz. 21, gdy do odrobienia jeszcze fura lekcji?

śpiące dziecko pixaby.jpg

Ile dziecko powinno spać – normy długości snu

Trudno podać jedną godzinę, która będzie odpowiednia dla wszystkich dzieci w tym samym wieku. Można natomiast kierować się tym, ile dziecko mające 5, 8 czy więcej lat, powinno przesypiać czasu w ciągu doby. I na to są specjalne normy opracowane przez naukowców. Oto one. 

To właśnie te normy pozwalają rodzicom ustalić, kiedy dziecko powinno zasypiać, aby spało tyle, ile potrzebuje jego organizm. Normy opracowali naukowcy z American Academy of Sleep Medicine, a zatwierdziła je słynna Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP).

Ile powinno spać dziecko – normy długości snu odpowiednie dla wieku:

4-12 miesięcy – od 12 do 16 godzin (w tym drzemki w ciągu dnia)

1-2 lata – od 11 do 14 godzin (w tym drzemki w ciągu dnia)

3-5 lat - od 10 do 13 godzin dziennie (w tym drzemki w ciągu dnia)

6-12 lat – od 9 do 12 godzin dziennie

13-18 lat – od 8 do 10 godzin dziennie.  

Mając taką wiedzę, rodzice sami powinni ustalić godziny, w których ich dziecko ma iść do łóżka, aby było naprawdę wyspane. Na podstawie tej tabeli można przeanalizować, czy maluch śpi wystarczająco długo. W przypadku młodszych dzieci musimy dodać do tego drzemki w ciągu dnia. W ten sposób łatwiej ustalić ile powinno spać nocą i o której je położyć. 

W przypadku starszych dzieci warto brać pod uwagę, o której godzinie muszą wstać, by zdążyły rano do szkoły.

Ile powinno spać niemowlę?

Niemowlęta intensywnie się rozwijają i potrzebują szczególnie dużo snu. WHO podaje szczegółowe dane dotyczące snu dzieci w pierwszym roku życia. Warto pamiętać, że w podanych normach uwzględniony jest sen nocny i drzemki w ciągu dnia, które są bardzo potrzebne takim maluszkom.

0-4 tygodnie – 16-18 godz. na dobę

5-8 tygodni – 15-17 godz. na dobę

9-12 tygodni – 15 godzin na dobę

4-5 miesięcy – 14-15 godzin na dobę

6-8 miesięcy – 14-15 godzin na dobę

9-12 miesięcy – 14 godzin na dobę.

Potrzeba snu to sprawa indywidualna

Sen jest bardzo ważny dla naszego dobrego funkcjonowania. Dzieci, które wyspane są zdrowsze, lepiej rosną, bo podczas snu wydziela się hormon wzrostu. To wszystko prawda, ale warto też pamiętać o tym, że nie wszyscy jesteśmy jednakowi. Są śpiochy i maluchy, które dobrze funkcjonują, śpiąc krócej. I to właśnie uwidaczniają pokazane przez ekspertów normy. Jeśli twoje dziecko chodzi późno spać, ale w nich się mieści – wszystko jest w porządku.

Zobacz też:

Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz. Nic tak nie ułatwia zasypiania

Syndrom Alicji w Krainie Czarów dotyka coraz więcej dzieci. Jak się objawia?

Dlaczego dzieci lunatykują? Wyjaśniamy, jak reagować na zaburzenia snu,

800 plus podpisane przez prezydenta. Kiedy ruszą wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?
prezydent podpisał 800 plus
W poniedziałek 7 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Nowelizacja podwyższa kwotę świadczenia dla rodziców z 500 na 800 zł. Tak zwane 800 plus ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Czy trzeba będzie składać nowy wniosek o 800 plus? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać to świadczenie? Kiedy ruszą wypłaty?Jak informowała wcześniej Kancelaria Prezydenta, podpisanie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci miało mieć charakter uroczysty. Było zaplanowane na poniedziałek (7.08) na godzinę 15 w miejscowości Tarczyn w województwie mazowieckim. Prezydentowi przy podpisywaniu ustawy towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Czytaj dalej
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej