Groźna bakteria paraliżuje szpitale. Uderzający wzrost zachorowań
Zaczęło się w Chinach, ale źle dzieje się także w Europie. Nic dziwnego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poprosiła chiński rząd o wyjaśnienia. W tym kraju obserwuje się lawinowy wzrost zachorowań na bakteryjne zapalenie płuc. Tendencja do przenoszenia zakażeń z Chin do Europy jest już widoczna. Szpitale pediatryczne w Irlandii i Holandii zaczynają się zapełniać.
Radio Wolna Azja alarmuje, że w północnej części Chin szpitale zapełniają się dziećmi z bakteryjnym zapaleniem płuc. Sytuacja jest bardzo niepokojąca, jak informuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w samym Pekinie na początku listopada do szpitali trafiło 3,5 tys. osób z zapaleniem płuc.
Lawinowy wzrost zachorowań w Europie
Chiński rząd, jakby chciał zakłamać rzeczywistość, twierdzi, że nic złego się nie dzieje. Wzrost zachorowań zrzuca na rezygnację z obostrzeń covidowych. A same przypadki wiąże z patogenami mycoplasma pneumoniae, RSV, grypa i SARS-CoV-2. Irlandzcy naukowcy potwierdzili, że w tym kraju za zapalenia płuc, które pojawiły się lawinowo odpowiada bakteria mycoplasma pneumoniae - ta sama, która sieje spustoszenie w Chinach.
Jednak pojawiające się w Hoandii i Irlandii zakażenia mają mieć związek z transmisją choroby z Chin. W Holandii "The Messenger" informuje, że w połowie listopada 103 na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 14 lat zachorowało na zapalenie płuc. Holenderski Instytut Badań nad Usługami Zdrowotnymi potwierdził, że liczba zachorowań wśród dzieci w wieku czterech lat i młodszych wzrosła ze 124 przypadków do 143. Dla porównania: rok wcześniej zachorowań wśród dzieci w wieku 5-14 lat było zaledwie 20, a w grupie do czterech lat - 80. W Irlandii z 1 przypadku przed rokiem, w tym pojawiło się już 19.
Nietypowe objawy zakażenia
Mycoplasma pneumoniae powoduje początkowo niegroźne zapalenie gardła, jednak z powodu niewielkiej gorączki lekarze często biorą infekcję za wirusową. Zwłoka w podaniu antybiotyków daje bakterii czas na namnażanie w organizmie. Infekcja schodzi niżej, atakuje krtań, oskrzeliki, oskrzela i w końcu płuca. Charakterystyczny dla niej jest ból gardła i pieczenie.
Gdy infekcja schodzi niżej pojawia się uporczywy kaszel z charakterystyczną białą pluwociną. WAŻNE! Infekcja występuje bez kataru! Towarzyszy jej stan podgorączkowy, niekiedy niewielka gorączka. Żeby potwierdzić zakażenie, konieczny jest wymaz z dróg oddechowych, ab określić patogen. Chory musi otrzymać antybiotyk z grupy tetracyklin albo makrolidów.
Jak dochodzi do zakażenia
Zarażamy się drogą kropelkową przez kontakt z osobą zakażoną, czas od kontaktu do wystąpienia objawów to 7 do 14 dni, w tym czasie chory może zarażać. Żeby ustrzec się przed chorobą, warto unikać dużych skupisk ludzkich i zachowywać podstawową higienę, myć często ręce, odkażać je po powrocie do domu.
Jeśli jesteś chory - zostań w domu, chroń siebie innych. Historia pandemii Covid-19 pokazuje, że infekcja w "odległych" Chinach, może dość łatwo rozlać się na całym świecie. W 2020 roku, kiedy świat walczył z paraliżem spowodowanym koronawirusem, naukowcy ostrzegali, że wkrótce może pojawić się groźna bakteria, która w czasie izolacji będzie miała doskonałe warunki do rozwoju. Mycoplasma pneumoniae reaguje na antybiotyki, ważne, aby podać je jak najszybciej.
Zobacz także:
Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek
Jak wybrać dobre mandarynki? Prosty sposób na kupienie tych najsmaczniejszych
Stulejka u chłopców. Pediatra mówi, co zrobić, by jej uniknąć