Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Groźna bakteria paraliżuje szpitale. Uderzający wzrost zachorowań
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 04.12.2023 09:51

Groźna bakteria paraliżuje szpitale. Uderzający wzrost zachorowań

Zapalenie płuc
Fot. ShutterStock/Rawpixel.com

Zaczęło się w Chinach, ale źle dzieje się także w Europie. Nic dziwnego, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poprosiła chiński rząd o wyjaśnienia. W tym kraju obserwuje się lawinowy wzrost zachorowań na bakteryjne zapalenie płuc. Tendencja do przenoszenia zakażeń z Chin do Europy jest już widoczna. Szpitale pediatryczne w Irlandii i Holandii zaczynają się zapełniać.

Radio Wolna Azja alarmuje, że w północnej części Chin szpitale zapełniają się dziećmi z bakteryjnym zapaleniem płuc. Sytuacja jest bardzo niepokojąca, jak informuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w samym Pekinie na początku listopada do szpitali trafiło 3,5 tys. osób z zapaleniem płuc.

Lawinowy wzrost zachorowań w Europie

Chiński rząd, jakby chciał zakłamać rzeczywistość, twierdzi, że nic złego się nie dzieje. Wzrost zachorowań zrzuca na rezygnację z obostrzeń covidowych. A same przypadki wiąże z patogenami mycoplasma pneumoniae, RSV, grypa i SARS-CoV-2. Irlandzcy naukowcy potwierdzili, że w tym kraju za zapalenia płuc, które pojawiły się lawinowo odpowiada bakteria mycoplasma pneumoniae - ta sama, która sieje spustoszenie w Chinach.

Jednak pojawiające się w Hoandii i Irlandii zakażenia mają mieć związek z transmisją choroby z Chin. W Holandii "The Messenger" informuje, że w połowie listopada 103 na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 14 lat zachorowało na zapalenie płuc. Holenderski Instytut Badań nad Usługami Zdrowotnymi potwierdził, że liczba zachorowań wśród dzieci w wieku czterech lat i młodszych wzrosła ze 124 przypadków do 143. Dla porównania: rok wcześniej zachorowań wśród dzieci w wieku 5-14 lat było zaledwie 20, a w grupie do czterech lat - 80. W Irlandii z 1 przypadku przed rokiem, w tym pojawiło się już 19.

Kopia – Marta L - 2023-12-04T093737.886.jpg
Unsplash

Nietypowe objawy zakażenia

Mycoplasma pneumoniae powoduje początkowo niegroźne zapalenie gardła, jednak z powodu niewielkiej gorączki lekarze często biorą infekcję za wirusową. Zwłoka w podaniu antybiotyków daje bakterii czas na namnażanie w organizmie. Infekcja schodzi niżej, atakuje krtań, oskrzeliki, oskrzela i w końcu płuca. Charakterystyczny dla niej jest ból gardła i pieczenie.

Gdy infekcja schodzi niżej pojawia się uporczywy kaszel z charakterystyczną białą pluwociną. WAŻNE! Infekcja występuje bez kataru! Towarzyszy jej stan podgorączkowy, niekiedy niewielka gorączka. Żeby potwierdzić zakażenie, konieczny jest wymaz z dróg oddechowych, ab określić patogen. Chory musi otrzymać antybiotyk z grupy tetracyklin albo makrolidów.

Jak dochodzi do zakażenia

Zarażamy się drogą kropelkową przez kontakt z osobą zakażoną, czas od kontaktu do wystąpienia objawów to 7 do 14 dni, w tym czasie chory może zarażać. Żeby ustrzec się przed chorobą, warto unikać dużych skupisk ludzkich i zachowywać podstawową higienę, myć często ręce, odkażać je po powrocie do domu. 

Jeśli jesteś chory - zostań w domu, chroń siebie innych. Historia pandemii Covid-19 pokazuje, że infekcja w "odległych" Chinach, może dość łatwo rozlać się na całym świecie. W 2020 roku, kiedy świat walczył z paraliżem spowodowanym koronawirusem, naukowcy ostrzegali, że wkrótce może pojawić się groźna bakteria, która w czasie izolacji będzie miała doskonałe warunki do rozwoju. Mycoplasma pneumoniae reaguje na antybiotyki, ważne, aby podać je jak najszybciej. 

Zobacz także:

Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek

Jak wybrać dobre mandarynki? Prosty sposób na kupienie tych najsmaczniejszych

Stulejka u chłopców. Pediatra mówi, co zrobić, by jej uniknąć

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Jak reagować, gdy rodzeństwo się kłóci? Rodzica obowiązuje tylko jedna zasada
rodzeństwo się kłóci
Rodzeństwa łączy szczególna więź. Bracia i siostry są często najbliższymi sobie osobami, ale nie obejdzie się też bez sprzeczek i bijatyk. Zwłaszcza maluchy często toczą między sobą zażarte spory, kłócą się, a nawet biją. A co wtedy robią ich rodzice?Radzą sobie tak, jak umieją. Często sięgają do własnego dzieciństwa i postępują podobnie, jak kiedyś ich rodzice. Powielają schematy, powtarzają te same słowa, jak: "Ustąp, bądź mądrzejsza/mądrzejszy”. Psycholożka radzi, jak lepiej nie mówić do dzieci. 
Czytaj dalej