Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jak reagować, gdy rodzeństwo się kłóci? Rodzica obowiązuje tylko jedna zasada
Marta Uler
Marta Uler 30.11.2023 10:02

Jak reagować, gdy rodzeństwo się kłóci? Rodzica obowiązuje tylko jedna zasada

rodzeństwo się kłóci
Fot. Pixabay/pvandermaesen0

Rodzeństwa łączy szczególna więź. Bracia i siostry są często najbliższymi sobie osobami, ale nie obejdzie się też bez sprzeczek i bijatyk. Zwłaszcza maluchy często toczą między sobą zażarte spory, kłócą się, a nawet biją. A co wtedy robią ich rodzice?

Radzą sobie tak, jak umieją. Często sięgają do własnego dzieciństwa i postępują podobnie, jak kiedyś ich rodzice. Powielają schematy, powtarzają te same słowa, jak: "Ustąp, bądź mądrzejsza/mądrzejszy”. Psycholożka radzi, jak lepiej nie mówić do dzieci. 

Rodzeństwo nigdy nie jest zgodne na 100 procent

Cudownie jest mieć rodzeństwo. Zawsze jest się z kim bawić, z kim gadać, komu zwierzać. Jedynacy mają pod tym względem czasem trudniej. Z drugiej strony, nie miewają w domu takich problemów, jakie (nagminne!) zdarzają się braciom i siostrom. Nie muszą z nikim walczyć o uwagę rodziców, o swoje zabawki, ani o swoje pomysły. 

Cóż, nawet tym rodzeństwom, które za sobą przepadają, zdarzają się gorsze momenty. Bywa, że kłócą się, przezywają nawzajem, wyrywają sobie zabawki. Czasem się pobiją. Biegają na skargę do rodziców. A ci, starają się jakoś te spory zażegnywać. Taka przecież ich rola. 

No właśnie – czy powinniśmy się mieszać w dziecięce kłótnie? Od razu reagować, gdy tylko słyszymy niepokojące odgłosy dobiegające z drugiego pokoju? Czy raczej dać sobie spokój, zaparzyć kawę i cierpliwie (oraz ufnie) poczekać, aż małoletni sami dadzą sobie radę? Te pytania kłębią się w głowie niejednego rodzica... Często jednak odruchowo, postępujemy tak, jak z nami kiedyś postępowano. Z naszych usta padają słowa, które niestety mogą ranić nasze dzieci. 

pexels-karolina-grabowska-7693132.jpg
Fot. Karolina Grabowska//Pexels

W ten sposób nie mów do dziecka

Psycholożka, która prowadzi na TikToku profil Psychologia Domowa, radzi, by zwrócić większą uwagę na to, co mówimy do naszych dzieci, które przeżywają w danym momencie jakiś spór. Takie słowa, jak np. “Ustąp, bądź mądrzejsza”, są często krzywdzące, i to wbrew pozorom, w stosunku do tego ”mądrzejszego” dziecka. 

@psychologia_domowa 👩‍❤️‍👨A dzisiaj o rodzeństwie... zaczęłam tworzyć dla Was kurs i moje dzieci dają mi piękną inspirację. Choć wcale się nie prosiłam 😁 💏 W każdym razie, po dniu pełnym kłótni, potrzebowałam sobie przypomnieć, że to nie moje konflikty, nie moja relacja, ale moich dzieci... choć to trudne, bo ja tego słucham. Ale z pomocą przychodzi zdanie, które słyszałam na jednym ze szkoleń: "im więcej przestrzeni do niechęci do siebie damy swoim dzieciom, tym zwykle mają większą chęć do siebie wzajemnie". No tak, do miłości nie da się zmusić, ale różnymi komunikatami, tę niechęć możemy pogłębić. Warto być na nie uważnym 🙂 #psychologiadziecka #rozwójdziecka #mamapsycholog #mamapsycholożka #jestembojesteś #mamadwójki #dzieci #wychowanie #wychowaniedzieci #mamaidziecko #instamama #rodzicielstwobliskości #świadomerodzicielstwo #byćmamą #mojewszystko #wiedza #psychologia #psycholog #instapsychologia #rodzeństwo ♬ dźwięk oryginalny - Psychologia Domowa

”Ustąp głupszemu” - tak się czasem zwracamy do dziecka, które skarży się nam, gdy poczuło się skrzywdzone przez siostrę/brata. Taki komunikat jest krzywdzący, zarówno dla dziecka, które zostało określone "głupszym”, jak i dla tego, które straciło możliwość obrony własnej racji, i które musi pogodzić się ze stratą. Psycholożka radzi raczej postępować tak:

  • Nie reaguj tak długo, jak to tylko możliwe. Póki możesz pozostawić dzieci same, czyli nie ma zagrożenia zdrowia, czy życia, powtarzaj w myślach: "To ich konflikt, nie mój”.
     
  • Gdy musisz zareagować, zapytaj każde dziecko z osobna, w czym problem i nazwij każdemu jego trudność. Bez obstawania po czyjejś stronie: "Usłyszałam, że Staś potrzebuje tego klocka do skończenia budowli. Franek z kolei już na początku zabawy wybrał ten klocek i chciał go użyć w swojej budowli”.
     
  • Zachęć do rozwiązania problemu, ale nie dawaj rad. „Jest jeden klocek i dwóch chętnych do zabrania go. Czasem pomaga wspólna budowla, czasem poszukanie nowych pomysłów na konstrukcję, ale to wy zdecydujcie jak to rozwiązać. Dajcie znać, co ustalicie”.
     
  • Wyjdź. Oddychaj. To naprawdę pomaga.

Kłótnia może być konstruktywna

Jeśli damy dzieciakom szansę samodzielnego rozwiązania problemu, a im się to uda, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy i radości: jakie mądre mamy dzieci! A nasze pociechy wyciągną z tej sytuacji ważną lekcję. W przyszłości będą już umiały lepiej radzić sobie z podobnymi konfliktami. I mniej będą w nie angażować nas.

Psycholożka pisze jeszcze takie ważne i piękne zdanie: "im więcej przestrzeni do niechęci do siebie damy swoim dzieciom, tym zwykle mają większą chęć do siebie wzajemnie”. Warto wziąć sobie tę myśl do serca.

Zobacz także:

Siostry uratowały życie 6-tygodniowego braciszka. ''Dziecko nie oddychało i zaczęło robić się sine''

Wyjątkowe bliźniaki pojawiły się na świecie. Jeden jest trzykrotnie większy od drugiego

Te pytania zadaj dziecku każdego wieczora. Nie uwierzysz, jak to wpłynie na waszą relację

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach
Bostonka, choroba bostońska: objawy
Początki są niewyraźne. Dziecko jest trochę osowiałe, markotne. Z godziny na godzinę czuje się coraz gorzej. Po pewnym czasie trudno jest mu cokolwiek utrzymać, złożyć klocki, zapiąć guziki. Bolą rączki, paluszki. I wtedy zaczynamy się mu przyglądać.Tak zaczyna się jedna z typowych chorób dziecięcych, zwana potocznie bostonką. Lubi ciepło – atakuje głównie latem, ale gorący wrzesień również jej sprzyja. Teraz gdy dzieci poszły do przedszkoli, wirusy rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością. 
Czytaj dalej