Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 01.12.2023 17:18

Nigdy nie podawaj tego leku dziecku. Skończy się uszkodzeniem wątroby i nerek

aspiryna dla dzieci
Fot. Shutterstock

Do tej pory pamiętam białą tabletkę rozgniecioną na łyżce z odrobiną wody. Tak u mnie w domu rodzinnym podawało się leki. Jak niedawno się dowiedziałam, preparaty przeciwgorączkowe, jakie otrzymywałam jako dziecko, mogły mi poważnie zaszkodzić. Ty też podajesz te leki swoim dzieciom? Natychmiast przestań!
 

Kwas acetylosalicylowy niebezpieczny dla dzieci

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest uznawany za niebezpieczny dla dzieci. A często niestety nadal bywa podawany, zwłaszcza w przypadku zakażeń wirusowych, takich jak grypa czy ospa wietrzna. Utarło się, że przy gorączce u dziecka, natychmiast trzeba ją zbić lekami, a popularna aspiryna jest tania i łatwo dostępna. Nie wszyscy rodzice czytają ulotkę, w której jak byk stoi, że do 16 r.ż. kwas acetylosalicylowy jest u dzieci surowo zakazany.

Stosowanie aspiryny u dzieci może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a, który charakteryzuje się ostrymi uszkodzeniami wątroby i zmianami neurologicznymi, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Z tego powodu agencje i ministerstwa zdrowia publicznego na świecie zalecają unikanie stosowania aspiryny u dzieci i młodzieży w przypadku podejrzenia infekcji wirusowej. W przypadku łagodzenia objawów gorączki u dzieci zaleca się stosowanie innych leków przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

shutterstock_1737558095.jpg

Zespół Reye'a

Zespół Reye'a to występuje głównie u dzieci i młodzieży. Jego charakterystycznymi objawami są ostre uszkodzenie wątroby i zmiany neurologiczne. Chociaż dokładna przyczyna zespołu Reye'a nie jest do końca znana, istnieje silna zależność między nim a stosowaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspirynę), zwłaszcza podczas zakażeń wirusowych, takich jak grypa lub ospa wietrzna.

Objawy zespołu Reye'a obejmują:

  • wymioty, 
  • nietypowy oddech, 
  • pogorszenie funkcji wątroby, 
  • zaburzenia zachowania.

Zespół Reye'a może być śmiertelny. W leczeniu stosuje się różne metody, w tym wsparcie leczenia wątroby i opiekę intensywną.

Niebezpieczne leki dla dzieci

Ania Joniec-Bieniek, farmaceutka i aktywna TikTokera @mama_bez_recepty, wymienia również inne popularne środki, które stosowane w nieodpowiedni sposób, mogą zaszkodzić naszym dzieciom. Wśród innych leków i preparatów, które nie są polecane u dzieci, choć często można je zobaczyć, na aptecznych i sklepowych półkach są:

- syropy na kaszel z kodeiną - nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 12 r.ż. ponieważ mogą wywoływać zaburzenia oddychania;
- olejek miętowy - nie nadaje się do inhalacji, a u dzieci do 2 r.ż może prowadzić od bezdechu;
- pyralgina - metamizol sodu w żadnym wypadku nie powinien być podawany bez losnulracji z lekarzem, również może prowadzić do zaburzeń oddychania. 

Zobacz też:

Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach

Żłobki sparaliżowane przez "tajemniczą chorobę". Lekarze rozkładają ręce

"Zimowa choroba żołądka" atakuje w przedszkolach. Rozprzestrzenia się błyskawicznie
 

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
zabawki Fisher Price
Święta to wyjątkowy czas, odmienny od codzienności. Dzieci, swoim śmiechem i swoją szczerością, dodają magii temu wyjątkowemu okresowi, sprawiając, że jest jeszcze bardziej niezwykły. Podczas świąt wiele rzeczy dzieje dla maluchów po raz pierwszy: ubieranie choinki, próbowanie wigilijnych potraw i oczywiście – rozpakowywanie prezentów! Pięknie opakowane przyciągają uwagę szkrabów i wywołują ekscytację. Co znajduje się w środku? Fisher-Price zadbało o to, aby świąteczne podarunki wywoływały radość i sprzyjały byciu razem.Poszukiwanie prezentów dla maluchów to nie lada wyzwanie dla dorosłych. Z jednej strony rodzice, dziadkowie i wujkowie chcą zrobić wrażenie na szkrabach. Z drugiej strony dbają o to, aby prezenty nie tylko przynosiły zadowolenie, ale też wspierały rozwój maluchów i ich wyobraźnię. Przecież zabawki to nie tylko źródło radości, ale też narzędzie do rozwijania umiejętności dzieci i stwarzania okazji do bycia razem.Obdarzanie najmłodszych zabawkami i wspólne spędzanie czasu w trakcie świąt pozwala tworzyć maluchom miłe wspomnienia, które będą im towarzyszyć przez całe życie. A jakie znaczenie dla dorosłych ma obdarowywanie dzieci? – Rodzic szukający pomysłów na prezent poświęca swój czas i swoje zaangażowanie, aby poznać ukryte czasem marzenia dziecka. Nie dość, że obdarowując dziecko, wprowadza siebie w pozytywny stan emocjonalny, to na dodatek ma możliwość  - poprzez odpowiedni wybór prezentów – pobudzać rozwój dziecka i kształtować jego zdolności – podkreśla psycholożka dziecięca, Aleksandra Piotrowska. Warto zatem docenić rolę obdarowywania w święta i wykorzystać możliwości, jakie prezenty stwarzają. Czym Ty obdarujesz maluchy w nadchodzące święta? Fisher-Price ma dla Ciebie propozycje, które sprawią, że świąteczne chwile będą wyjątkowe i ekscytujące dla całej rodziny. 
Czytaj dalej