Ile można trzymać w lodówce sałatkę jarzynową? Wielu z nas robi to zdecydowanie za długo
Sałatka jarzynowa z majonezem to jedno z ulubionych dań Polaków. Ponieważ jest dosyć pracochłonna, na co dzień raczej brakuje nam na nią czasu. Przyrządzamy ją głównie z powodu większych okazji – na przykład na Boże Narodzenie.
Zwykle robimy jej dużo, tak, by dla wszystkich starczyło i to na kilka dni. Czasem tak się rozpędzimy, że wychodzi jej aż nazbyt wiele! Wtedy zaczynamy się zastanawiać, jak długo właściwie można ją przechowywać. A co z mrożeniem?
Im więcej sałatki – tym lepiej!
Trzeba przyznać, że jest pracochłonna. Na wykonanie sałatki jarzynowej potrzeba czasem całego wieczoru. Jest przecież wiele warzyw do pokrojenia w drobną kosteczkę, choć przeróżne krajalnice (elektryczne i manualne), trochę tę pracę usprawniają. Oprócz warzyw, w sałatce jarzynowej muszą znaleźć się także:
- jaja na twardo,
- groszek konserwowy,
- grzybki marynowane, ewentualnie pieczarki,
- ogórki kiszone,
- suszone śliwki
- a także inne, sekretne dodatki pani domu.
Składniki trzeba dobrze wymieszać, dodając od serca majonezu , musztardy, a także soli, pieprzu i np. nasion kolendry. Niektórzy nie wyobrażają sobie z kolei, by w sałatce jarzynowej mogło zabraknąć surowego jabłka – przełamuje ono wytrawny smak potrawy. Gdy to wszystko znajdzie się razem w jednej misce, często okazuje się, że sałatki jest... naprawdę dużo.
Gdy sałatki nie da się "przejeść”...
Podczas Wigilii i w kolejnych dniach świąt Bożego Narodzenia do rodzinnego stołu usiądzie co najmniej kilka osób, czasem całkiem sporo. Mimo to zdarza się, że nie jesteśmy w stanie pochłonąć wszystkiego, co zostało przygotowane. I co wtedy? Pojawia się pytanie: jak długo właściwie można przechowywać sałatkę jarzynową?
Niestety, to może być zaskoczeniem, ale sałatka jarzynowa jest raczej krótkoterminowa... Głównie chodzi tu o majonez, jaja oraz surową cebulę (jeśli ją dodajesz do sałatki – uważaj). Taka sałatka może być przechowywana w lodówce tylko około 3 dni, a więc po świętach nie będzie już nadawała się do spożycia.
Sałatka bez cebuli może stać w lodówce, ale naprawdę zimnej, poniżej 5 st. C, nieco dłużej. Trzeba jednak być czujnym. Gdy zauważysz, że sałatka dziwnie pachnie, albo podbiega wodą – nie jedz jej i nikomu jej nie podawaj. Te sygnały świadczą o tym, że już się zepsuła.
Czy można zamrozić sałatkę jarzynową?
Gdy zalega nam spora ilość sałatki, rozważamy czasem jej zamrożenie. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Wiele gotowanych warzyw można zamrozić, ale już nie z majonezem. Majonez nie nadaje się do mrożenia, podobnie jak jaja. Dyskusyjne są także ziemniaki, bo pod wpływem tak niskich temperatur zmieniają strukturę i stają się "niezjadliwe”. Jakie jest więc wyjście z tej sytuacji?
-
Po pierwsze: robić mniej sałatki.
Lepiej dorobić świeżej, gdyby np. drugiego dnia świąt okazało się, że jej zabrakło.
-
Po drugie: od razu rozdać nadmiar
rodzinie lub zawieźć do jadłodzielni, póki jest świeża.
- Po trzecie: nie łączmy od razu wszystkich składników , jeśli jest bardzo dużo. Dłużej zachowają w lodówce trwałość warzywa niepołączone ze sobą majonezem.
Zobacz także:
Lubisz sałatkę jarzynową? Jeśli chcesz ją podać w święta dziecku – uważaj
Dyskont zwariował przed świętami. Sprzedaje majonez po 1 zł i rozdaje wędlinę za darmo
Szpitale już czekają. Za chwilę zacznie się narodowe trucie dzieci