Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak dziecko oddycha w brzuchu? Odpowiedź może zaskoczyć
Marta Uler
Marta Uler 01.06.2024 17:17

Jak dziecko oddycha w brzuchu? Odpowiedź może zaskoczyć

płód
Fot. Freepik

Będąc w ciąży, często zastanawiamy się, jak się żyje naszemu dziecku tam, w środku. W naszym brzuchu jest na pewno ciepło i bezpiecznie, ale, z drugiej strony, jest też mokro i ciemno. A w jaki sposób dziecko oddycha? 

To pytanie zadaje sobie większość przyszłych rodziców, bo to dość tajemnicze. Z jednej strony wiadomo, że dziecko w łonie matki nie oddycha płucami, tylko przy pomocy krwi. Ale na czym dokładnie to polega? 

Jak dziecko oddycha w czasie ciąży

Organizm dziecka w łonie matki potrzebuje do życia tlenu, to oczywiste. Jednak wcale nie oddycha płucami. Ani też skrzelami, jak ryba, mimo iż przebywa w wodzie! Jak w takim razie oddycha płód w łonie matki? Odpowiedź może się wydawać banalnie prosta: przez łożysko. To ono dostarcza nienarodzonemu dziecku wszystkich składników odżywczych i właśnie – tlenu.

Tlen dostaje się do organizmu dziecka przez natlenioną krew, która przepływa do niego za pośrednictwem tzw. żyły pępkowej. Przebiega ona wzdłuż pępowiny i prowadzi utlenowaną krew z łożyska do żyły wrotnej. Płuca płodu napełniają się powietrzem zaraz po narodzinach. 

Jak rozwija się układ oddechowy dziecka w łonie matki?

Układ oddechowy zaczyna się rozwijać około 3. tygodnia życia płodowego. Wtedy wyłania się pączek płucny, z którego rozwijają się przyszłe drogi oddechowe: tchawica, oskrzela, oskrzeliki i pęcherzyki płucne. W piątym tygodniu ciąży pączek płucny dzieli się na dwa pączki oskrzelowe, które dają początek lewej i prawej części układu oddechowego.

Około 8. tygodnia ciąży zaczyna się u dziecka wytwarzać klatka piersiowa. Powstaje gardło, krtań i tchawica. W kolejnych tygodniach rozwijają się oskrzela, a mniej więcej w 24. tygodniu rozpoczyna się tzw. okres pęcherzykowy, w którym tworzą się pęcherzyki płucne, a naczynia krwionośne zaczynają otaczać oskrzeliki, co jest kluczowe dla przyszłej wymiany gazowej.

Za dziecko oddycha mama

Już około 4.-5. miesiąca życia płodowego u dziecka można zauważyć ruchy klatki piersiowej. Ale to nie jest jeszcze oddychanie. Ładny film "oddychającego” w łonie mamy dziecka pokazała na swoim profil na Instagramie dr_hamela, czyli dr n. med. Anita Hamela-Olkowska, specjalistka położnictwa, ginekologii i perinatologii.

Czy na tym filmie widzimy, że dziecko oddycha? “Odpowiedź brzmi – nie oddycha. Oddycha za niego mama. Tlen z jej krwi jest przenoszony przez łożysko do krwi dziecka. Mama również ‘wydycha’ powietrze za dziecko, ponieważ dwutlenek węgla pochodzący od dziecka jest przenoszony przez łożysko do krwi matki i usuwany z jej wydechem” – mówi ginekolożka.

W ten sposób organizm maluszka przygotowuje się na nadchodzące zmiany, a mięśnie – międzyżebrowe i przepona – ćwiczą swoją przyszłą pracę. Płuca wciąż jeszcze wypełnione są płynem owodniowym.

Poród i pierwszy oddech

Płyn owodniowy usuwany jest z płuc dziecka podczas porodu albo jeszcze w kanale rodnym. Pierwszy prawdziwy oddech dziecko zaczerpnie dopiero po przyjściu na świat. W tym momencie jego płuca i cały układ oddechowy idą w ruch i od tej pory już tylko w ten sposób będą pracować. Pierwszemu oddechowi towarzyszy często krzyk. Ten krzyk jest potrzebny – ostatecznie oczyszcza drogi oddechowe z płynu. 

Krzyk dziecka tuż po porodzie sprawia, że pęcherzyki płucne się rozszerzają, płuca zaczynają pracować i nabierają właściwego sobie kształtu. Co ciekawe, pęcherzyki płucne rozwijają się u dziecka jeszcze przez wiele lat. Ten proces dobiega końca dopiero ok. 8. roku życia. 

Zobacz także:

Badania, które trzeba wykonać w ciąży. Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać
ciężarna w samolocie
ciężarna w samolocie
Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi podróże. Polacy coraz częściej wybierają się za granice, a na swój urlop lecą samolotem. O relaksie na rajskiej plaży marzą także kobiety oczekujące dziecka. Ale czy w ciąży można latać samolotem?Latanie nadal wzbudza w nas trochę lęku. Niektórzy są przekonani, że latanie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Tymczasem sama podróż samolotem w ciąży wcale nie jest zagrożeniem, ani dla mamy, ani dla dziecka. Co wcale nie znaczy, że ciężarne mogą latać zawsze i wszędzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o lataniu samolotem w ciąży.
Czytaj dalej
O 13:00 odebrałam telefon z przedszkola. Nie mogłam uwierzyć, co ta kobieta do mnie mówi?
dziecko na placu zabaw w przedszkolu
dziecko na placu zabaw w przedszkolu
Telefon z przedszkola zawsze wywołuje szybsze bicie serca. Ale ta rozmowa sprawiła, że się zagotowałam. Wygląda na to, że dieta mojego dziecka jest dla placówki wielkim problemem. A dokładniej nie sama dieta, tylko posiłki, które dostaje z domu. Pracownicy twierdzą, że nie mogą ich podgrzewać. Sugerują też, że gdybym zaszkodziła dziecku swoim daniem, to będę mogła zrzucić winę na przedszkole. To co, moje dziecko ma chodzić głodne?W naszym przedszkolu podobnie, jak w wielu innych placówkach, organizuje się Dzień Dziecka, na który rodzice przygotowują poczęstunek. I nikt nas nie pyta jak i z czego został zrobiony. Nikt się o zatrucie dzieci nie boi. Ale pojemnik z zupą do podgrzania okazuje się śmiertelnym niebezpieczeństwem. A może po prostu za dużo z tym zachodu?
Czytaj dalej