Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy w ciąży można uprawiać seks? Rozwiewamy wszystkie mity dotyczące współżycia w ciąży
Beata Łajca
Beata Łajca 23.05.2024 16:22

Czy w ciąży można uprawiać seks? Rozwiewamy wszystkie mity dotyczące współżycia w ciąży

kobieta w ciąży z ukochanym
fot. Freepik/Racool_studio

Obawy związane z seksem w ciąży pojawiają się zarówno u pań jak i u panów. Zwłaszcza ci drudzy boją się, że mogą w jakiś sposób uszkodzić maluszka rozwijającego się w brzuchu ich partnerki. Ale uspokajamy. Kobiece łono bardzo dobrze chroni płód. Seks mu w żaden sposób nie zagraża. Może za to pomóc przygotować ciało do porodu.

Seks w ciąży jest dobry dla wszystkich: dla przyszłej mamy, dla przyszłego taty, a nawet, chociaż zabrzmi to nieco dziwacznie, dla ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to warto korzystać z tego, że po miesiącach seksu z kalendarzem w ręku, można sobie wreszcie pozwolić na swobodę. I to jaką! Niektóre panie swój najlepszy seks przeżywają właśnie w ciąży.

Czy w ciąży można uprawiać seks

W ogromnej większości przypadków – jak najbardziej. Gdy czujesz się dobrze i masz ochotę na seks, nic nie stoi na przeszkodzie. Ale jeżeli masz obawy związane ze współżyciem w ciąży, zasięgnij porady swojego lekarza prowadzącego. On rozwieje wszelkie twoje wątpliwości.

Jakiekolwiek przeciwwskazania do współżycia w ciąży dotyczą zaledwie 1 na 10 ciężarnych, a należą do nich:

  • krwawienia z dróg rodnych,
  • skrócenie szyjki macicy,
  • zagrożenie przedwczesnym porodem,
  • odpłynięcie płynu owodniowego,
  • łożysko przodujące i nisko schodzące.

W I trymestrze libido może spadać, ale za to w II niektóre panie odczuwają ochotę na seks tak dużą, jak nigdy wcześniej. To wszystko sprawka hormonów. Obojętni na ciążę partnerek nie są też panowie. Kobiety w ciąży są bardzo atrakcyjne, chociażby ze względu na obrzmiałe piersi, bujne włosy czy lśniącą skórę. Ale niektórzy z nich mimo nieodpartej ochoty nie podejmują zbliżeń, z obawy o dobro dziecka.

kobieta w ciąży z ukochanym
fot. Freepik

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny dla dziecka

Niektórzy panowie stronią od seksu ze swoją ciężarną partnerką, ponieważ boją się, że zaszkodzą swojemu dziecku. Ale te obawy są całkowicie nieuzasadnione. Płód w ciele kobiety jest świetnie chroniony przez płyn owodniowy, błonę i silny mięsień szyjki macicy. Żaden akt miłości nie jest w stanie mu zaszkodzić, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo.

A co czuje dziecko, gdy mama uprawia seks? Na pewno nie ma żadnych odczuć związanych z samą penetracją. Czuje przyjemne kołysanie spowodowane ruchem ciała kobiety. Żadnego niebezpieczeństwa nie stanowi dla dziecka także kobiecy orgazm.

Skurcze macicy, które pojawiają się w momencie szczytowania, są dla dziecka całkowicie normalne, a nawet przyjemne. Wyjątkiem nie jest tutaj orgazm spowodowany stymulacją łechtaczki, chociażby podczas seksu oralnego. Pozytywny wpływ na płód mają też endorfiny, jakie wydzielają się w ciele mamy podczas zbliżenia. W ciąży warto jednak zrezygnować z niektórych pozycji seksualnych.

Seks w ciąży — bezpieczne pozycje

W I trymestrze, o ile kobieta czuje się na tyle dobrze, żeby mieć ochotę na seks, pozycje nie mają większego znaczenia. Ale w miarę rośnięcia brzuszka z niektórych z nich będzie trzeba zrezygnować.

Unikajcie ułożenia, w którym partner mocno naciska na brzuch kobiety. W II i III trymestrze ciężarna nie powinna też leżeć płasko na plecach, aby nie uciskać naczyń krwionośnych, ani bezpośrednio na brzuchu. W ciąży sprawdza się pozycja na boku, na tzw. łyżeczkę, podczas której mężczyzna znajduje się z tyłu. Albo taka, w której kobieta jest na górze i siedzi okrakiem na biodrach mężczyzny. 

Równie wygodna, zwłaszcza w końcówce ciąży, będzie pozycja, podczas której partnerka opiera się na rękach lub łokciach i kolanach, a mężczyzna znajduje się z tyłu. W ciąży możesz też używać lubrykantów – nie wchłaniają się i są całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Jeżeli w trakcie seksu, w jakiejkolwiek pozycji, poczujesz silny ból brzucha, krocza czy pochwy, przerwij stosunek i skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Tak samo w sytuacji, gdy po zbliżeniu zauważysz plamienie czy krwawienie.

Czy seks może przyspieszyć poród

Wielu lekarzy zaleca współżycie w ostatnich tygodniach ciąży, przekonując, że przyspiesza poród. Zdania na ten temat są podzielone. Ale pewna jest obecność prostaglandyn w męskiej spermie. Te hormony odpowiadają za zmiękczenie szyjki macicy i przygotowanie jej do porodu.

Seks w ciąży może również wpłynąć na przebieg porodu. Jest świetnym ćwiczeniem mięśni dna miednicy i pozwala zachować ich sprawność, która jest niezbędna do urodzenia dziecka. Wpływa na kondycje kobiety w ogóle i poprawia jej krążenie. Ale współżyć w ciąży powinnyśmy nie tylko ze względu na to swoje zdrowie.

Bliskość z partnerem w tym wyjątkowym czasie jest bardzo ważna. Pozwala poczuć się piękną, kochaną i zadbać o związek, zanim pojawi się na świecie nowa osoba do kochania. A endorfiny wydzielające się w trakcie orgazmu mogą być wspaniałym remedium na obniżony nastrój i inne ciążowe dolegliwości.

Co więcej, lepsze ukrwienie narządów płciowych i większa ilość śluzu w pochwie sprawiają, że współżycie jest dla większości kobiet w ciąży dużo bardziej satysfakcjonujące. Gdy dodamy do tego, że w tym czasie można sobie pozwolić na całkowitą swobodę bez myślenia o antykoncepcji, to już chyba nikogo do seksu w ciąży nie będziemy musieli namawiać.

Zobacz także:

Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ

Dramatyczny poród w Krakowie. "Moje pieski tak robią", a potem zdjęli jej majtki

Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?