portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > To one pustoszą przedszkola. Oto trzech winowajców, przez których maluchy chorują
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 30.09.2023 12:09

To one pustoszą przedszkola. Oto trzech winowajców, przez których maluchy chorują

bostonka
Fot. Mat. pryw.

Jesienią bacznie obserwujemy najmłodszych. Wiele mówi się w tym okresie o zapaleniu krtani, oskrzeli, zaostrzeniu astmy, RSV, przeziębieniach i grypie. Jednak nie można zapominać, że jesienią mamy też inne choroby sezonowe, które "lubią" najmłodszych. 

Choroby wieku dziecięcego wykazują się pewną sezonowością. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego warto znać ich pierwsze objawy i jak najszybciej stawić się u lekarza, żeby wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Przepełnione przychodnie jesienią

Każdy rodzic choć raz znalazł się w sytuacji, kiedy chciał zapisać chore dziecko do pediatry i okazało się to niemożliwe. "Niestety, na dziś już nie ma numerków" - słyszymy w słuchawce, następnego dnia nie ma innego wyjścia, niż pojechać do przychodni przed otwarciem, żeby umówić się na wizytę. Jesienią nie tylko spadek temperatury jest przyczyną zwiększonej liczby infekcji.

Kolejny powód to zderzenie z nową florą bakteryjną i patogenami w placówkach oświatowych. W żłobku, szkole, przedszkolu wystarczy, że jedno dziecko zacznie kichać, a zaraz rusza sztafeta. Gdy pogoda zmienia się na jesienną, dzieci więcej czasu spędzają w dusznych pomieszczeniach zamiast na dworze, jedzą mniej owoców i... spada ich odporność. Łapią więc wszystko. Osłabiony przeziębieniem organizm jest też bardziej podatny na choroby zakaźne wieku dziecięcego.

Green Beans - 2023-09-30T115943.813.jpg

Jesień to sezon na choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego występują w większości przez cały rok, jednak od października do stycznia przypada szczyt zachorowań na wiele z nich. Na szczęście dziś obowiązkowo szczepimy dzieci na odrę, świnkę czy różyczkę, jednak szczepienie nie zawsze daje stuprocentową ochronę, gwarantuje za to łagodniejszy przebieg i minimalizuje ryzyko powikłań. 

Jednak są choroby, które w tym okresie potrafią opustoszyć przedszkolne sale. Często przebiegają z gorączką, dolegliwościami bólowymi i są niebezpieczne, np. dla kobiet w ciąży, osób starszych i niemowląt. Warto znać ich pierwsze objawy, żeby jak najszybciej zareagować, a także zgłosić zachorowanie do placówki. Wówczas - krótko po kontakcie z osobą zakażoną, np. ospą, można jeszcze przyjąć szczepienie ochronne. 

Na jakie choroby jest sezon jesienią

Od października wzrasta liczba zachorowań na ospę wietrzną, choroba ta przenosi się w powietrzu w czasie kontaktu z osobą zakażoną. Na początku pojawiają się pojedyncze krosty, które mają postać pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Z czasem płyn mętnieje, a bąbelek zmienia się w strupek. W przebiegu ospy może wystąpić gorączka, wówczas podaje się leki przeciwbólowe. 

Green Beans - 2023-09-30T113633.171.jpg

Fot. Canva/Arch. pryw. Ospa wietrzna, pierwsze wykwity.

Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Krostki swędzą, stosuje się na nie pianki, maści i kremy łagodzące świąd. Kąpiele dziecka powinny być regularne, ale krótkie, czasem zaleca się dodanie do wody odrobiny nadmanganianu potasu. Inna choroba, która w tym czasie pustoszy przedszkola to wirus bostoński

Uwaga na oczka!

W okresie jesienno-zimowym obserwuje się także zwiększoną ilość zachorowań na zapalenie spojówek u dzieci. "Różowe oko" może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne, w pierwszym przypadku zwykle występuje w przebiegu przeziębienia. Leczenie stanu zapalnego organizmu sprawia, że zapalenie spojówek ustępuje samoistnie.

Green Beans - 2023-09-30T115437.312.jpg

Fot. Zapalenie spojówek u dziecka, Canva

W przypadku zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym dziecko oka po przebudzeniu jest zaklejone ropną wydzieliną, sama gałka oka jest matowa, pokryta śluzem, oko łzawi i boli, dziecko może skarżyć się na swędzenie. Bywa, że ta forma zapalenia również pojawia się przy infekcji wirusowej, jednak oczko wymaga podania kropelek z antybiotykiem, zaleca się też przemywanie oczka, ważna jest higiena rąk. Jesienią częściej występuje także opryszczka, często jest ona pierwszym objawem przeziębienia. Szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci.

Green Beans - 2023-09-30T120643.354.jpg

Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?
jak wygląda poród
Oglądałaś „Brigdet Jones 3”, a może pamiętasz poród Rachel z „Przyjaciół”? Te kultowe sceny porodów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli podglądałaś filmowe kobiety w scenach porodowych, rozczarujesz się w szpitalu. Poród nie jest tak spektakularny jak ten przed kamerą, te proces może trwać nawet kilka dni! A już z pewnością chlustające wody płodowe to największy mit kina porodowych akcji.Pojawiły się pytania? To świetnie! Zanim przejdziesz do materiału wiedz, że warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie w okresie ciąży. Nie pytaj zatem „Dr Google’a”, jak wygląda poród, a poszukaj u źródła.PZU prowadzi właśnie kampanię prewencyjną „Bez obaw o przyszłość”, którą tworzy razem z kobietami. Zarówno tymi w ciąży jak i dopiero planującym pojawienie się na świecie maluszka.Właśnie w ramach tej akcji przejdziemy teraz z tobą przez wszystkie wczesne i późne objawy rozpoczynającego się porodu, abyś miała pewność, że jesteś bezpieczna, a akcja przebiega zgodnie z planem. Są elementy porodu, których nie zbadasz sama np. rozwarcie szyjki macicy. Ale istnieją i takie, które odczujesz na własnej skórze. Oto one. 
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty
bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu
Kołyska już jest, wózek też kupiony, wieże z pieluszek piętrzą się w sypialni. Zaczynasz się zastanawiać, co jeszcze możesz zrobić, aby twój maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie w domu. A pamiętałaś o tym?Pojawienie się małego człowieka w domu to wielka rewolucja. Nie tylko dla rodziców, ponieważ niemowlę w domu wiąże się z licznymi zmianami w przestrzeni, w której do tej pory żyliście tylko we dwoje. I znów nie chodzi tylko o to, że bobasowe urządzenia zagracą wam pół domu.Co może się stać, jeśli nie zabezpieczysz domu?Nie będę tu straszyć cię wszelkimi możliwymi wypadkami z udziałem niemowląt. Wiedz jednak, że gdy pojawi się dziecko, zaczniesz nieustannie myśleć o zapewnieniu mu bezpieczeństwa. By zdjąć sobie, chociaż częściowo ten ciężar z barków, zapytaj ekspertów, jak dokładnie przygotować przestrzeń dla niemowlęcia.We wrześniu  PZU zbiera pytania od kobiet w ramach kampanii prewencyjnej „Bez obaw o przyszłość”. Na ich podstawie stworzy bazę wiedzy dla wszystkich mam. Na twoje wątpliwości odpowiedzą eksperci: ginekolog-położnik, psycholog i prawnik. Dzięki nim zyskasz pewność, że przestrzeń, do której właśnie zapraszasz maluszka, jest całkowicie dla niego bezpieczna. 
Czytaj dalej