Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie
Marta Uler
Marta Uler 18.03.2024 21:00

Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie

języki teściowej
Fot. Shutterstock/New Africa

Niektórzy mówią, że to roślina doskonała. Niezwykle dekoracyjna – sprawdzi się w każdym wnętrzu, nawet tym bardzo eleganckim. Niewymagająca skomplikowanej pielęgnacji, a zwłaszcza częstego podlewania. A nade wszystko – o prozdrowotnych właściwościach.

Przypisuje się jej moc oczyszczania powietrza, a to cecha nie do przecenienia w czasach, gdy smog czyni tyle zła. Warto postawić ją w sypialni, bo dba także o nasz zdrowy sen. Mowa o sansewierii, czyli coraz bardziej popularnych językach teściowej.

Sansewieria dba o nasze zdrowie

Sansewieria, inaczej wężownica, albo języki teściowej, to kwiat doniczkowy, który kojarzy się trochę z czasami PRL-u. Wtedy był bardzo popularny, stał we wszystkich urzędach i na parapetach w klatkach schodowych w blokach. Gościł również w naszych mieszkaniach. Potem trochę o nim zapomniano, ale ostatnio znów wraca do łask. A to za sprawą jednej niezwykłej cechy.

Gdy dopadł nas smog i zanieczyszczenie środowiska, nie na żarty zaczęło nam zagrażać, zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak można zadbać o zdrowe powietrze, choćby tylko we własnym domu. I tak zaczęła się moda na rośliny oczyszczające powietrze. Okazuje się, że jedną z nich jest właśnie sansewieria. 

Choć wężownica pochodzi z tropików, Afryki i Azji, w Europie odnalazła się doskonale. Należy do rodziny szparagowatych, a blisko spokrewniona jest z draceną. Jest sukulentem, czyli gruboszem. Nietrudno ją rozpoznać. Jej długie liście, ciemnozielone w środku, a białe na krawędziach, wyglądają jak szable. Mamy prawie 70 gatunków sansewierii, a najpopularniejsza to Sansewieria Gwinejska (Sansevieria Trifasciata).

Fot. Pixabay/KatiaMaglogianni

Języki teściowej – właściwości

Szybko zamienia dwutlenek węgla na tlen, choć tę cechę w pewnym stopniu posiada każda roślina. Wężownica jest bardzo wskazana dla alergików, filtruje w mieszkaniu powietrze z toksycznych substancji lotnych, jak toluen, formaldehyd, aceton, czy benzen. A to sprawia, że ma realny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Kiedy remontujesz mieszkanie, koniecznie postaw gdzieś w kącie języki teściowej. Pochłonie szkodliwe substancje, które wydzielają różne farby i lakiery.

Poprawianie jakości powietrza to cecha, dzięki której językom teściowej przypisuje się jeszcze jedną cenną właściwość. Mianowicie pozytywnie wpływa na nasz sen. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z zasypianiem, budzisz się w środku nocy lub po prostu zdarza ci się nie zmrużyć oka do rana, koniecznie powinnaś zadbać o to, by w twojej sypialni znalazła się wężownica.

Pomimo tych wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą uprawianie w domu języków teściowej, trzeba uważać. Sansewieria nie jest trująca, ale należy do roślin o niskiej toksyczności, dlatego nie powinna stać nigdy bezpośrednio na podłodze. Ustawiajmy ją wyżej tak, aby ani małe dzieci, ani zwierzęta, nie mogły spróbować jej zjeść. Mogłoby to spowodować podrażnienie ust (lub pyszczka) ból żołądka, a także inne objawy jak nudności czy wymioty.

Jakich warunków wymaga wężownica?

Języki teściowej to bardzo wdzięczna roślina. Nie wymaga wiele troski, a to sprawia, że z powodzeniem może być uprawiana nawet przez osoby nagminnie zapominające o tym, że kwiaty potrzebują podlewania. Wystarczy podlać ją dosłownie wtedy, kiedy nam się przypomni. To sukulent, magazynuje w swoich liściach wodę i jest pod tym względem naprawdę wytrzymała. To, co jej może zaszkodzić, to raczej przelanie.

Ponieważ pochodzi z gorących rejonów, woli, gdy jest cieplej. Idealna dla wężownicy temperatura, to 21-24 st. C. Ale spokojnie da sobie radę także przy 30 st. C. Nie jest też bardzo ważne, gdzie ją postawimy. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w bardziej zacienionym miejscu. 

Języki teściowej można zasadzić w zwykłej ziemi kwiatowej, a nawet dodać jej nieco piasku. Co ciekawe, ta roślina lubi, gdy jest ciasno. Nie przeszkadza jej ciut za mała doniczka i praktycznie nie trzeba jej przesadzać. A to kolejna zaleta dla tych, którzy nie przejmują się zbytnio kwiatkami. 

Sansewieria potrafi się odwdzięczyć

A kiedy nie będzie jej u nas źle, czyli dostarczymy jej tego minimum, jakiego potrzebuje, by w ogóle żyć, może się zdarzyć, że pięknie się nam zrewanżuje. Wężownica czasem kwitnie. Wypuszcza wtedy długie, cienkie łodyżki obsypane bladożółtymi kwiatkami, naprawdę uroczymi i o zapachu przypominającym jaśmin. 

Po zakwitnięciu roślina może zaowocować, a owoce w kształcie jagody posiadają czerwony kolor. Oczywiście nie wolno ich jeść.

Zobacz także:

Pamiętasz ten hit PRL-u? Anginka stała na parapecie w domu każdej babci

Do moich storczyków nie używam nawozu. Podlewam je tylko tym, a one kwitną jak obłąkane

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco