Kiedy rozebrać choinkę? Wcale nie musi stać do 6 stycznia
Święta, święta i po świętach. Minął też Sylwester i Nowy Rok, a nasza choinka zaczyna się sypać. W dziwny sposób zniknęły z niej też wszystkie cukierki… Kiedy powinno się rozebrać choinkę?
Mimo powszechnego przekonania wcale nie trzeba czekać aż do 6 stycznia. Zarówno choinkę jak i inne świąteczne ozdoby można rozebrać wcześniej.
Tradycja kontra rzeczywistość
Powtarzana najczęściej data 6 stycznia, jako właściwy moment na rozebranie choinki, to część tradycji. Do tych samych starych zwyczajów należy ubieranie świątecznego drzewka dopiero w Wigilię. Kiedyś był to jedyny słuszny moment. Dzisiaj niewiele z nas respektuje ten dawny zwyczaj. Po pierwsze - klimat świąteczny chcemy poczuć dużo wcześniej. Po drugie – w Wigilię po prostu nie ma na to czasu.
Podobnie jest z rozbieraniem choinki. Żadne sztywne zasady nie regulują do kiedy ma stać w naszym salonie. Z czystym sumieniem można ją usunąć zaraz po świętach Bożego Narodzenia lub po Nowym Roku. Na pewno warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli żywa choinka zaczyna się sypać i nie wygląda estetycznie, jej czas w naszym domu dobiegł końca.
Tradycyjne daty rozbierania choinki
6 stycznia, czyli Święto Objawienia Pańskiego, symbolicznie zamyka pierwszą część świętowania Bożego Narodzenia. Niektórzy interpretują rozebranie choinki tego dnia jako potwierdzenie, że narodzenie Chrystusa już się dokonało i zostało ogłoszone światu przez Trzech Mędrców.
Liturgiczny okres świąteczny jest nieco dłuższy. Trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego. To święto ruchome, które w 2024 roku wypada już 7 stycznia. To również dobra data na schowanie bożonarodzeniowych dekoracji. Ostatnim momentem na rozebranie choinki będzie 2 lutego. Tego dnia obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, zwane Matki Boskiej Gromnicznej. Ta data zamyka okres Bożego Narodzenia w kościele. Kończy się wówczas śpiewać kolędy.
Kiedy rozbieracie choinkę?
Zapytaliśmy naszych czytelników o to kiedy rozbierają swoje choinki. Zdecydowanie najbardziej popularna odpowiedź to „kiedy mam na to ochotę”. Podobnie jak z ubieraniem, kierujecie się przede wszystkim własnymi upodobaniami.
Dużo z Was rozbiera choinkę tuż po kolędzie, co może wypaść w dowolnym momencie okresu świątecznego. Wspominaliście jednak także o tradycyjnych datach. Najczęściej pojawiało się święto Matki Boskiej Gromnicznej, czyli 2 lutego. Ale równie dużo osób rozbiera swoje drzewka po święcie Trzech Króli. Choinka na Placu św. Marka w Watykanie jest rozmontowywana właśnie tego dnia.
Zobacz też:
Równo nie znaczy sprawiedliwie. Czy rodzeństwo zawsze musi dostać tyle samo paczek pod choinkę?
Dodaj dwie łyżki do stojaka z wodą lub doniczki. Choinka przestanie gubić igły
To nie szyszka i nie szron. Uwaga na pasażerów na gapę na świątecznych drzewkach!