Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > HiT wylatuje ze szkół. Podano datę
Marta Uler
Marta Uler 04.01.2024 09:37

HiT wylatuje ze szkół. Podano datę

HiT zniknie
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Kontrowersyjny przedmiot już niedługo zniknie z planów lekcji uczniów szkół średnich. Zawsze wzbudzał emocje i w końcu przyjdzie na niego kres – tak zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka.

Zamiast HiT-u pojawi się natomiast inny przedmiot, a nowa władza chce, by stało się to możliwie jak najszybciej. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku szkolnym.

Krótka historia "HiT-u”

Przedmiot Historia i Teraźniejszość został wprowadzony do szkół ponadpodstawowych we wrześniu 2022 roku. Dzieci uczą się więc tego przedmiotu dopiero drugi rok. I wszystko wskazuje na to, że będzie to rok ostatni. Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada to od dłuższego czasu.

Zmiana ta nie oznacza jednak, że uczniowie będą mieli mniej nauki. Niestety. Zamiast HiT-u wprowadzony zostanie inny przedmiot, a ministerstwo edukacji już nad nim pracuje. Czego nauczą się z niego dzieci? Na razie wygląda na to, że czegoś pomiędzy historią najnowszą, wychowaniem obywatelskim, a wiedzą o społeczeństwie. 

Historia najnowsza nie zniknie

Uczniowie powinni nadal poznawać najnowszą historię, ale także wiedzę z zakresu wychowania obywatelskiego: “Na pewno chcemy, żeby to było wychowanie obywatelskie” – powiedziała Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji w wp.pl. 

”W jakiej to zrobimy formule, to jest jeszcze kwestia naszej rozmowy w ramach ministerstwa edukacji narodowej. Na pewno zrealizujemy naszą obietnicę, że tak partyjnego, tak ideologicznego przedmiotu, jakim był HiT z podręcznikiem pana Roszkowskiego, który uderzał w bardzo wiele społeczności np. LGBT, ale też dzieci z in vitro, nie będzie” – dodała.  

HiT zniknie, a stanie się to prawdopodobnie, już w przyszłym roku szkolnym: ”Przymierzamy się do tego, chcielibyśmy, żeby to było jak najszybciej. Czy się uda – zobaczymy” – powiedziała Lubnauer. 

Niektórzy dalej będą się uczyć HiT-u

Tak, jak wspomniała Katarzyna Lubnauer, Historia i Teraźniejszość to przedmiot, który wzbudził mnóstwo kontrowersji ze względu na poglądy, jakie propagował podręcznik. Niechęć do kobiet, migrantów, duży nacisk na religię, to tylko kilka z przykładów. Im szybciej zniknie, tym więc lepiej. 

Niestety, nawet jeśli w przyszłym roku pojawi się nowy przedmiot, nie oznacza to jeszcze, że nikt już nie będzie się uczył HiT-u. Ci uczniowie, którzy zaczęli, będą musieli kontynuować naukę, ponieważ przewidziana jest na 2-3 lata w zależności od typu szkoły średniej. Dopiero przyszłoroczni pierwszoklasiści będą mieli szansę zmierzyć się zapowiadaną nowością.

Zobacz także:

Takich bzdur nikt się nie spodziewał. Co znajdziemy w podręczniku "Biznes i zarządzanie"?

Podręcznik do "Historii i teraźniejszości" budzi kontrowersje. Opublikowano pierwsze strony książki

W podręczniku do religii znaleźli argumenty przeciw ewolucji. Rodzice są zaniepokojeni