Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Kobiety wybielają nim zęby i tłumią głód. Lekarze łapią się za głowę
Marta Uler
Marta Uler 07.11.2023 10:55

Kobiety wybielają nim zęby i tłumią głód. Lekarze łapią się za głowę

Ocet jabłkowy - właściwości
Fot. Shutterstock

W ostatnim czasie ocet jabłkowy zyskuje rzesze fanów. Piją go zwykli śmiertelnicy, ale także największe gwiazdy. Korzyści ze stosowania tego płynu są wszechstronne i ponoć spektakularne. Diabeł jednak – jak zawsze – tkwi w szczegółach. Jest coś, co zupełnie nie podoba się lekarzom.

Nawet lekarstwem można sobie zaszkodzić, jeśli stosujemy je nieumiejętnie. Tak samo jest w przypadku octu jabłkowego. Bywa, że ten, kto chce wybielić sobie zęby, niszczy je, a ten, kto miał zamiar z pomocą octu pozbawić się problemów trawiennych, nabawia się zgagi i wzdęć.

Wszechstronny ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt otrzymywany w wyniku fermentacji jabłek. To coś tak taniego i banalnego, że aż trudno uwierzyć, że od pewnego czasu traktowany jest wręcz jak eliksir o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Ale to prawda. Ocet jabłkowy rzeczywiście jest bardzo zdrowy i od wieków cieszy się popularnością zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej. 

Jest bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które wspierają nasz organizm w walce z różnymi schorzeniami. Jednym z kluczowych jego składników jest kwas octowy, który ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi i poprawiania wrażliwości na insulinę. To sprawia, że jest szczególnie korzystny dla osób z cukrzycą typu 2. 

Przydaje się także osobom walczącym z cholesterolem i nadciśnieniem. Obniża ich wartości, a tym samym ma udział w prewencji chorób serca. To, co zawarte jest w occie, a co tak dobrze na nas działa, to także:

  • antyoksydanty – np. kwas chlorogenowy, katechina, tanina, kwas propionowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, beta karoten, 
  • bakterie probiotyczne, witamina C, witaminy z grupy B,
  • makro- i mikorelementy – m.in. potas, wapń, magnez, sód, fosfor, żelazo.

Sięgają po niego zwykli śmiertelnicy, ale także wielkie gwiazdy

Ocet jabłkowy działa jak prebiotyk, wspierając zdrową florę bakteryjną w jelitach. Regularne spożywanie octu może pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z trawieniem, takich jak zgaga czy zaparcia. Dowiedziono, że ma właściwości przeciwbakteryjne, np. w stosunku do bakterii E.coli. Ponadto ocet jest sprzymierzeńcem kontroli wagi. To dlatego zyskał tak imponujące rzesze fanów. 

Victoria Beckham, Kourtney Kardashian i Hailey Bieber — to tylko kilka gwiazd, które otwarcie przyznają się do picia octu jabłkowego. A gwiazdy chcą być naśladowane. Angielski hasztag "apple cider vinegar” (ocet jabłkowy) użyto na TikToku ponad miliard razy. I może nie byłoby w tym nic złego, bo moda, gdy jest zdrowa, jest jak najbardziej pożądana, gdyby nie jeden szczegół.

"Przed użyciem zapoznaj się z ulotką...”

Bywa, że ocet jest stosowany w sposób nieprzemyślany i nieodpowiedzialny. Wtedy może nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. To jest niezwykle ważne, by wiedzieć, jak korzystać z prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego. Zatem, zanim wprowadzisz go do swojego codziennego jadłospisu, najpierw się wyedukuj. 

Po pierwsze – uwaga na szkliwo. Nigdy nie pij octu jabłkowego w czystej postaci. W ten sposób możesz doprowadzić do podrażnienia gardła i błony śluzowej żołądka, a także do erozji szkliwa. Zawsze go rozcieńczaj – 1 łyżka octu na szklankę wody. Po drugie, nawet taki roztwór lepiej pić przez słomkę, by jak najbardziej zminimalizować kontakt z zębami. 

Jeśli masz problemy z zębami, skorzystaj z octu w kapsułkach. A gdy masz poważne problemy trawienne, nawet zgagę, może się okazać, że ocet jabłkowy także nie jest dla ciebie. Np. dla osób z chorobą wrzodową terapia z octem jabłkowym jest absolutnie przeciwwskazana. Ocet może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, np. na cukrzycę, a także lekami obniżającymi poziom potasu we krwi, czy niektórymi lekami diuretycznymi (zwiększającymi wydalanie wody z organizmu). 

A gdy już wszystko wiesz – korzystaj z octu jabłkowego!

Ocet jabłkowy wspaniale działa nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie, np. na skórę. Jego właściwości antybakteryjne i kwasowe pH sprawiają, że sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy głowy i reszty ciała. Pomaga przy kaszakach, brodawkach, włókniakach, grzybicy paznokci, trądziku, odciskach, zmniejsza łupież, zmarszczki, rogowacenie mieszkowe i wszelkie przebarwienia. 

Jeśli rozcieńczymy jedną część octu w dwu częściach wody, otrzymamy świetny tonik do twarzy, o naturalnym dla naszej skóry, kwasowym pH. Płukanka octowa 1:1 do włosów sprawi, że włosy stają się lśniące i miękkie, lepiej nawilżone i odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Ocet jabłkowy jest naprawdę wszechstronny. Sprawdza się przecież także jako środek czyszczący do domu. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i odkażającym może być używany do czyszczenia powierzchni, usuwania osadów kamienia w łazience czy plam z dywanów. Jest to naturalna alternatywa do chemicznych środków czystości. Warto więc z niego korzystać – zarówno dla zdrowia, jak i z powodu innych nieoczywistych cech. Ale zawsze trzeba robić to w sposób przemyślany.

Zobacz także:

Poprawia trawienie i nastrój, ale ostrożnie z jej stosowaniem. Dla niektórych jest zakazana

Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?

Jak dbać o zęby dziecka w różnym wieku?

 

Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?