Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Koniec sporów! Wybrano najpiękniejsze na świecie imię dla dziewczynki
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 17.09.2023 08:37

Koniec sporów! Wybrano najpiękniejsze na świecie imię dla dziewczynki

Najpiękniejsze imię dla dziewczynki
Fot. Unsplash

Czy da się wybrać najpiękniejsze imię? Pewnie gdybyście zrobili taki sondaż wśród znajomych, każdy udzieliłby innej odpowiedzi. Ale nie o subiektywne odczucia chodzi, a o naukowe podejście do tematu. Bo to, które imię jest najładniejsze, można... zmierzyć.

Inicjatorem tego eksperymentu był portal my1styears.com, który zaprosił do współpracy z naukowców Uniwersytetu w Birmingham, wziął w nim udział m.in. językoznawca dr Bodo Winter. Językoznawca wziął pod lupę 100 najpopularniejszych imion żeńskich. Jedno wysunęło się wyraźnie na czołówkę.

Jak sprawdzić to obiektywnie

Naukowcy skupili się na tym, co da się zmierzyć, czyli na odczuciach badanych, kiedy ci słyszeli poszczególne imiona. Jedne są bardziej melodyjne, wywołują u nas przyjemne odczucia, inne powodują, że czujemy lekki zgrzyt. Jedno z nich we wszystkich językach wywołało u badanych najlepsze emocje.

Jego tajemnica polega na tym, że zarówno w językach słowiańskich, germańskich, jak i tych wywodzących się z łaciny brzmi podobnie. Nawet jeśli zapis Zofia, Sophia różni się od siebie, to każdy na świecie wypowiada je podobnie. Uznano je za najbardziej melodyjne i... najpiękniejsze. Nic dziwnego, że Zosieniek przybywa z roku na rok.

Kopia – Green Beans (68).jpg

Niezmiennie króluje w Polsce

Zofia w pierwszym półroczu 2023 roku zdeklasowała konkurentki także w Polsce i znów zajęła pierwsze miejsce w rankingu najchętniej wybieranych imion. Od stycznia do końca czerwca nazwano tak aż 2626 małych Polek. Sofia też funkcjonuje w języku polskim i jeśli wydaje wam się, że nadawane jest rzadko, to we wspomnianym okresie przybyło w naszym kraju aż 183 dziewczynki o tym imieniu.

Dziś w zasadzie nie ma grup przedszkolnych bez Zoś, Zosieniek i Zosiek. Rodzice chętnie wybierają to imię, bo brzmi "światowo" i ma piękne znaczenie. Zofia znaczy "mądrość". Pochodzące z greki imię noszą kobiety mądre i roztropne.

Jaka jest dziewczynka o najpiękniejszym imieniu na świecie

Zofiom przypisuje się przenikliwy umysł, ale też cechy, które pozwalają im rozwijać się w zawodach artystycznych. Dziewczynki o tym imieniu są wesołe i koleżeńskie. W dorosłym życiu wiążą się z optymistami, bo lubią otaczać się pozytywną energią, którą też same epatują. 

Zosia jest pracowita i szybko się uczy, odnajdzie się w wielu zawodach. Przez wzgląd na swoje łagodne brzmienie, jej imię zapada ludziom w pamięć i wywołuje pozytywne emocje. Zośki są zwykle bardzo lubiane i poważane. Pozytywnie wpływa to zarówno na relacje prywatne, jak i zawodowe. Podobne do wspomnianego wcześniej badania przeprowadzano wcześniej - Zofia zawsze jest w czołówce.

Zofia - imieniny i zdrobnienia

Od 20 lat Zofia jest w silnej czołówce, jeśli chodzi o najchętniej wybierane imiona w Polsce. Osoby noszące to imię mogą obchodzić imieniny kilka razy w roku. Nie brak też zdrobnień. 

Imieniny Zofii: 30 kwietnia, 15 maja, 2, 18,23 i 30 września, a także 18 grudnia.

Zdrobnienia imienia: Zosia, Zosieńka, Zośka, Zosiulka, Zocha, Sofi, Zo, Zojka. 

Zobacz także:

Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć

To imię nosi najpiękniejsza Polka. Jednak rodzice rzadko je wybierają

We wrześniu urodzisz... zdolniachę. W tym miesiącu rodzą się zdrowe i silne dzieci