Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok, jak zwykle się uważa

Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok, jak zwykle się uważa

żałoba pogrzec ile trwa
Fot. Pixaby/Kainurm

Utrata bliskich to niezwykle trudne doświadczenie. Przechodzenie żałoby i straty wiąże się z całą gamą najróżniejszych emocji. Trzeba dać sobie przestrzeń na wszystkie uczucia, a przede wszystkim czas. Każdy przeżywa żałobę inaczej.

Każdy też może gdzie indziej szukać pocieszenia. Dla wielu osób dużym wsparciem jest wiara i modlitwa. Kościół Katolicki ma kilka zasad dotyczących przeżywiania straty. Jak długo powinna trwać żałoba po bliskiej osobie?

Ile trwa żałoba w ujęciu Kościoła?

To może się wydawać zaskakujące, ale tak naprawdę długie noszenie żałoby jest tylko zwyczajem. Kościół Katolicki tego w ogóle nie narzuca. Ile powinna trwać żałoba w Kościele Katolickim? Jak podaje serwis wieczormodlitwy.pl jest to tylko... dziewięć dni.

Okres ten obejmuje czas przed pogrzebem i zazwyczaj trzy dni od nabożeństwa żałobnego. Po upływie tego czasu nie trzeba już nosić żałobnych ubrań ani manifestować smutku w żaden inny sposób. W prawie kanonicznym nie ma żadnej wzmianki o tym, jak długo trzeba nosić żałobę ani ile powinien trwać smutek.

Dr prawa kanonicznego, ks. Benedykt Glinkowski w serwisie przewodnik-katolicki.pl zachęca do rezygnacji z noszenia czarnych rzeczy na rzecz modlitw i działania dla innych. "Od wierzącego katolika oczekuje się jednak dużo więcej niż tylko zewnętrznego znaku" - napisał.

Kasia (62).jpg
Fot. Pixaby

Ile czasu powinno się nosić żałobę?

To, jak długo powinno się nosić czarne ubrania po śmierci kogoś bliskiego, dyktuje zwyczaj. Mówi się, że po śmierci rodziców, małżonka lub dziecka powinno się przywdziewać czarne ubrania przez rok. Żałoba po śmierci pozostałych członków rodziny powinna trwać sześć tygodni.

To tylko ludowy zwyczaj. Tak naprawdę czas przeżywania żałoby jest bardzo indywidualny. Może trwać o wiele dłużej niż przysłowiowy rok. Z czasem ból słabnie, ale samotność i uczucie straty mogą towarzyszyć nam bardzo, bardzo długo.

5 etapów przeżywania żałoby

Chociaż każdy ma inny sposób na to, by poradzić sobie ze stratą, kilka cech jest wspólnych. Psychologia wyróżnia pięć etapów żałoby, które przechodzi każdy z nas. Każdy etap wiąże się z inną emocją, a czas ich trwania jest indywidualny:

  1. Zaprzeczanie
  2. Gniew
  3. Negocjacje (na przykład ze sobą albo z Bogiem)
  4. Depresja
  5. Akceptacja

Przeżywanie żałoby to proces. Trzeba dać sobie czas na to, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To niełatwe, zwłaszcza jeśli pojawia się obezwładniająca tęsknota. Smutek, żal i gniew mogą do nas wracać w różnych momentach, nawet wiele lat po śmierci ukochanej osoby.

Pomocne mogą być rozmowy z bliskimi i skupienie na codziennych czynnościach. Jeśli czujesz, że smutek cię przytłacza i potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty.

Zobacz także:

Gdy dziecko nie ma przyjaciół... Jak pomóc maluchowi, który czuje się samotny?

Wraca z przedszkola i szaleje. Jak pomóc dziecku zapanować nad emocjami?

Urodzeni tego dnia to szczęściarze i pechowcy. Świętują tylko raz na 4 lata