Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

dentysta
Fot. Freepik

Leczenie dentystyczne kosztuje ogromne pieniądze. Na jedną wizytę potrafimy wydać pół pensji. Ceny leczenia kanałowego czy nawet zwykłych plomb są po prostu zatrważające.

Mało kto wie, że zęby można wyleczyć za darmo. Lista refundowanych przez NFZ zabiegów jest dłuższa, niż może się wydawać, a kolejki do dentystów wcale nie są bardzo długie.

Bezpłatnie do dentysty

Leczenie zębów na NFZ przysługuje każdemu, kto opłaca składkę zdrowotną. Czyli wszystkim zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie czy prowadzącym działalność gospodarczą i oczywiście dzieciom.

Wielu dentystów prowadzących swoje gabinety prywatne ma także umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że za darmo możesz wyleczyć zęby nawet u tego lekarza, do którego zazwyczaj chodzisz.

Miejsc, gdzie stomatolodzy przyjmują na NFZ, jest bardzo dużo. W ramach ubezpieczenia dzieci mogą skorzystać nawet z pomocy ortodonty. Nie potrzeba żadnego skierowania.

Kasia (60).jpg
Fot. Freepik

Co możesz zrobić u dentysty na NFZ?

Oczywiście nie wszystko możesz zrobić za darmo. Tylko niektóre zabiegi stomatologiczne są refundowane przez NFZ. Jednak ich lista jest pokaźniejsza, niż może się wydawać.

Przede wszystkim profilaktyka. Każdy może za darmo raz w roku iść na badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej. Może także chodzić na darmowe kontrole trzy razy w roku.

NFZ refunduje także usuwanie kamienia nazębnego i oczyszczanie kieszonek zębowych oraz zdjęcia rentgenowskie. Bezpłatnie można także usunąć zęba.

Każdy ma też prawo darmowego leczenia bólu zęba. Co więcej, jeśli zgłosisz się do przychodni, która ma kontrakt z Funduszem Zdrowia, musisz zostać przyjęty tego samego dnia. Nie zapłacisz za wizytę ani za znieczulenie.

Zobacz także: Pięć superproduktów, które chronią przed zawałem i udarem. Są dostępne od ręki

Refundacja sięga tylko do trójek

Panuje przekonanie, że w czasie zabiegów refundowanych dentyści stosują gorsze materiały. Ta fama wzięła się stąd, że refundacja nie zawsze obejmuje tak zwane białe plomby, czyli takie, które są w kolorze zęba, niewidoczne.

Należą się tylko w czasie leczenia zębów od jedynki do trójki. W kolejnych lekarze założą za darmo materiał kapsułkowy, który jest ciemniejszy. 

Leczenie kanałowe także jest dostępne za darmo tylko do trójek. Za naprawę kolejnych zębów trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Z bezpłatnego leczenia kanałowego mogą skorzystać kobiety w ciąży i połogu.

Z dzieckiem do dentysty

Dzieci są w dużo większym zakresie objęte darmową opieką dentystyczną. Do ukończenia 18 roku życia należy im się lakierowanie zębów stałych, impregnacja zębów mlecznych i leczenie chorób przyzębia. Przysługuje im także darmowe leczenie kanałowe wszystkich zębów. I oczywiście kontrole dla dzieci, na które warto zabierać już maluchy.

Bardzo duże kwoty rodzice zostawiają u ortodontów. Ceny aparatów stałych oscylują w okolicy 1500 zł za łuk. Okazuje się, że do 12 roku życia dzieci mogą korzystać z bezpłatnej opieki ortodonty i leczenia ortodontycznego.

Czas oczekiwania na wizytę może wynieść kilka tygodni, ale naprawdę warto, bo oszczędność może być ogromna.

Zobacz także:

Groźna choroba dziecięca atakuje w Europie. Wśród ofiar śmiertelnych także dorośli

Dlaczego dzieci skubią usta? Taki nawyk może przynieść nawet groźną chorobą zakaźną

Zamiast pomagać, szkodzimy. Lekarz ostro o antybiotykach dla dzieci